Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papežův krůček k válce civilizací

  1:00aktualizováno  1:00
Dávný papežův akademický kolega Hans Küng, připomíná, že pro zachování míru je nutný respekt mezi náboženstvími. Vzhledem ke staletým zkušenostem je nejdůležitější zejména mezi třemi příbuznými směry: judaismem, křesťanstvím a islámem. Paradoxně se totiž mezi blízkými buduje důvěra hůře než mezi vzdálenými.

Nezbývá než doufat, že politování Benedikta XVI.a jeho ujištění, že si islámu váží, je upřímné. | foto: Reuters

Iniciativní jednotlivci a skupiny na všech stranách pro to něco dělají. Küngova nadace Weltethos (a její sesterské nadace, které fungují i u nás), abrahámovské fórum přidružené k ICCJ (Mezinárodní radě křesťanů a Židů), studijní centrum v Ammánu pod záštitou korunního prince Hassana bin Talála a další opatrně našlapují v náročném terénu a hledají shody, aniž přehlížejí rozdíly. Pozvolna překonávají nedůvěru, experimenty přispívají ke zmírnění konfliktů.

To vše může být zmařeno přednáškou z 12. září, přednesenou na univerzitě v bavorském Řezně. Proslovů signalizujících předpojatost či špatnou informovanost autora bylo, je a bude plno. Potíž v tomto případě spočívá v tom, že přednášejícím byl bývalý profesor dogmatiky na řezenské univerzitě, dnes nejvyšší kněz miliardy katolíků, pokládaný navíc i za reprezentanta druhé poloviny světového křesťanstva.

Papež nevyslovuje v akademickém textu sám za sebe zdrcující soudy o islámu, jak by se podle reakcí mohlo zdát. Nechává za sebe promlouvat dva autory: katolický odborník na islám Adel Theodor Khoury cituje byzantského císaře Manuela II. Paleologa, který v rozhovoru s perským učencem říká: "Ukaž mi, co nového přinesl Mohamed, a nalezneš tam pouze věci špatné a nelidské, jakou je jeho direktiva šířit mečem víru, kterou hlásal."

Papežovým tématem bylo násilí ve jménu náboženství. Ano, je třeba, aby o tom padlo jasné slovo. Jde o jednu ze skvrn současného světa. Chce snad někdo popírat, že muslimové v rozporu s jasným pokynem své svaté knihy šířili víru násilím?

Vždyť k tomu se kriticky vyslovují i muslimské autority, mezi nimi například velký šejch prestižní islámské univerzity Al Azhar v Káhiře Muhammad Saíd Tantáví. Je třeba dost odvahy k tomu, aby se na toto téma přestalo mluvit ryze pragmaticky.

Loď církve na novém kurzu
Ale papež sáhl po příkladu náboženského násilí nešťastně. Jeho oddanost míru a dialogu by byla přesvědčivěji doložena, kdyby si za příklad vzal některý z křesťanských projevů náboženského násilí.

Což nelze něco velmi podobného tomu, co měl vyslovit císař Manuel na adresu islámu, říci také o křesťanství? Nešířilo se snad mečem, nedělo a neděje se v jeho jménu mnoho špatného a nelidského?

Benedikt XVI. svým jednostranným citátem nepodkopal jen snahy křesťanských a islámských nadšenců pro dialog a spolupráci. Otáčí kormidlo jiným směrem, než kam církevní loď nasměroval jeho bezprostřední předchůdce Jan Pavel II., který snad spontánně políbil Korán, který mu věnovali při návštěvě mešity v Sýrii v roce 1999. Toto gesto v tradiční křesťanské liturgii vyjadřuje poctu knize, která je svědectvím o Božím slově.

Janu Pavlu II. se dialog také vždy nedařil. Ve své knize Překročit práh naděje se velmi necitlivě a neinformovaně vyjádřil o buddhismu. Přesto však chtěl být mužem dialogu.

Nezbývá než doufat, že politování Benedikta XVI., které tlumočil v dalších dnech, a jeho ujištění, že si islámu váží, je upřímné. Pokud to islámský svět vezme jen jako přechodné nedopatření, nebude snaha o soulad náboženství a mír civilizací zmařena.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz