Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se volí papež: modlitby, hlasování a naprosté odříznutí od světa

  6:15aktualizováno  10:04
Ve Vatikánu začíná volba nového papeže. Současné konkláve by mělo být krátké a nemělo trvat déle než čtyři dny, prohlásil vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Volba pontifika má přísný řád - program je rozpočítaný na minuty. Kardinálové během ní nesmí mít ani žádný kontakt s okolním světem.

Rozhodování o příští hlavě římskokatolické církve v podstatě začalo už v sedm hodin ráno, kdy se 115 kardinálů přestěhovalo do Domu svaté Marty (Domus Sanctae Marthae). Tam budou pobývat po celou dobu konkláve. Pokoje jim přitom byly rozděleny losem. Kardinálové budou naprosto odstřiženi od vnějšího světa kvůli zachování tajemství obklopujícího volbu papeže. Ostatně název volby papeže je odvozen od latinského "cum clave", což znamená uzamčeni "pod klíčem".

Sledujte přímý přenos mše zahajující konkláve

Úderem desáté začala mše ve Svatopetrském chrámu. V 15:45 se kardinálové přesunou z Domu svaté Marty do Pavlovy kaple v Apoštolském paláci, která se nachází v bezprostřední blízkosti Sixtinské kaple. O půl páté pak duchovní oděni do slavnostních oděvů vyrazí v průvodu a za zpěvu hymnu do Sixtinské kaple, kde se volba koná.

Favorité

Ačkoli média již několik týdnů spekulují o tom, kdo má největší šanci na zvolení, zatím neexistují jasní favorité. Přesto alespoň některá jména, která se často zmiňují:

  • nigerijský kardinál Francis Arinze
  • ghanský kardinál Peter Turkson
  • kanadský kardinál Marc Ouellet
  • milánský arcibiskup Angelo Scola
  • newyorský arcibiskup Timothy Dolan
  • argentinský kardinál Leonardo Sandri
  • argentinský kardinál Jorge Bergoglio

Načež děkan kardinálského sboru přečte kolektivní přísahu. A všichni účastníci konkláve jdou ke stolu v přední části kaple, kde se každý dotkne vystaveného evangeliáře a přednese předepsanou větu osobní přísahy. Ještě před samou volbou teolog určený k projevu připomene všem povinnost zachovat mlčení.

Následuje první kolo volby. Volí se pomocí lístečků, na němž stojí: "Volím za nejvyššího pontifika." Na papír volitel dopíše jméno. Lísteček se přeloží a vhodí do urny před oltářem. V 19:15 jsou pak na programu nešpory (večerní pobožnost) a o čtvrt hodiny později se kardinálové vrátí do svých pokojů.

Další dny pak vypadají totožně: Po snídani přesun do Pavlovy kaple a mše, v 9:30 pak odchod do Sixtinské kaple, modlitby a dvě kola hlasování, a to až do půl jedné. Poté přestávka na oběd a od čtyř hodin vše nanovo až do 19:15, kdy následují nešpory a návrat do pokojů.

Jak je to s mobily na konkláve?

Volba papeže se řídí zněním zvláštního dokumentu, který pod názvem Universi Dominici Gregis vydal 22. února 1996 papež Jan Pavel II. Podle této takzvané konstituce se každý den mohou uskutečnit maximálně čtyři kola hlasování - dvě kola dopoledne a dvě odpoledne.

Žádné kontakty

"Jak vypadá konkláve? Až na to, že tu není rádio, televize, noviny, že tu nejsou telefonáty, e-maily, esemesky, Twitter či Facebook, a Dům svaté Marty nemá žádné spojení, vše ostatní je normální. Mluvíme, diskutujeme, učíme se lépe se poznat. Podávání jídla představuje zvláštní moment. Uvolníme se, vyprávíme si o naší ctihodné církvi a sníme o budoucnosti," popsal jihoafrický kardinál Wilfrid Napier, který zažil už předchozí konkláve v roce 2005, kdy byl papežem zvolen Joseph Ratzinger.

Výsledky se veřejnost dozvídá tradičním způsobem, tedy barvou kouře vycházejícího z komína Sixtinské kaple. Dříve se v případě neúspěšné volby k páleným lístkům přidávala smůla, čímž vznikal černý dým, v opačném případě se do kamínek přihodila vlhká sláma a z komína nad Sixtinskou vyšel kouř bílý.

Občas se však stávalo, že nad Vatikánem se objevil kouř neurčité šedé barvy. Od posledního konkláve v roce 2005 tak kardinálové mají k dispozici dvoje kamínka a k obarvení kouře používají chemikálie, píše agentura AFP. Černý kouř zařídí mix chloristanu draselného, antracenu a síry, bílý kouř směs chlorečnanu draselného, laktózy a kalafuny.

Mluvčí Vatikánu Federico Lombardi uvedl, že kouř by se měl nad Sixtinskou kaplí objevit po skončení hlasování, tedy kolem 12:00 a 19:00. Pokud bude papež zvolen v prvním ze dvou kol, může se kouř objevit dříve. Právě kouř vycházející z komína před stanovenou hodinou může být znamením, že konkláve už rozhodlo.

Pokud papež nebude zvolen během prvních čtyř dní, bude následovat volný den určený modlitbám a rozjímání. Dál by se pokračovalo tak, že po dvou volebních dnech by vždy následoval třetí den volna, a to až do 34. hlasovacího kola 11. dne večer.

Fotogalerie

Jestliže by do té doby nebyl papež zvolen, mění se procedura a nadále se hlasuje jen pro dva kandidáty s největším počtem hlasů v posledním kole. Papež musí i nadále získat hlasy dvou třetin volitelů, tedy 77 ze 115 přítomných kardinálů.

Současné konkláve, kterého se účastní jen kardinálové mladší 80 let, by mělo být krátké a nemělo by trvat déle než čtyři dny, tedy stejně jak tomu bývalo v posledním století. Alespoň podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho.

V Římě se jako o pravděpodobném dnu zvolení papeže nejčastěji hovoří o středě a o čtvrtku. Předchozí papež Benedikt XVI. byl vybrán po čtyřech kolech hlasování, tedy druhý den konkláve.

Podle mluvčího se nedá očekávat, že by nová hlava římskokatolické církve byla zvolena hned v úterý, kdy prý půjde spíše o to, aby vykrystalizovali favorité.
Lombardi poznamenal, že příliš dlouhé konkláve by budilo dojem, že kardinálové jsou nejednotní, a to by dále oslabilo církev čelící mnoha výzvám, mimo jiné pnutí v římské kurii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

V Británii soudí chirurga, který se podepisoval laserem na játra pacientů

Simon Bramhall  odchází od soudu (13. prosince 2017)

Soud v britském Birminghamu ve středu uznal vinným 53letého chirurga, který vypaloval své iniciály do jater pacientů....

Velká prohra pro Mayovou. Poslanci prosadili finální hlasování o brexitu

Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová ve středu utrpěla jednu z největší porážek na postu premiérky. Parlament si proti její...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz