Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež přál pokoj Blízkému východu i Africe, kde právě zabíjely výbuchy

  12:02aktualizováno  12:58
Papež Benedikt XVI. na Svatopetrském náměstí přednesl tradiční poselství Urbi et Orbi. Vyzval k řešení konfliktů v Sýrii a Svaté zemi. Hodně se věnoval Africe, konkrétně zmínil Súdán, Mali, Nigérii a připomněl utrpení lidí na východě kontinentu. Věřícím požehnal v desítkách jazyků včetně češtiny.

Papežovo poselství Městu a světu si přímo na náměstí v den oslav zmrtvýchvstání Krista vyslechlo až sto tisíc věřících z celého světa. Stovky milionů lidí jej mohly sledovat prostřednictvím televizního přenosu. 

Svatý otec vyslovil na prvním místě, stejně jako ve vánočním projevu, přání, aby ustalo krveprolití v Sýrii. "Uprchlíci kéž naleznou přijetí a solidaritu, které by jim ulevily ve svízelném utrpení," řekl před zraky věřících.

Fotogalerie

"Velikonoční vítězství kéž dodá odvahy iráckému lidu, aby nešetřil silami ve snaze pokročit na cestě stability a rozvoje a ve Svaté zemi kéž Palestinici a Izraelci odvážně přistoupí na mírový proces," pronesl papež. 

Svůj projev pak zaměřil na Afriku. Lidem žijícím v Africkém rohu zkoušeném hladem a válkou popřál smíření. Obyvatele Súdánu, který se loni rozdělil na dva státy, vyzval k tomu, aby si navzájem odpustili.

Klid a stabilitu popřál také Mali, kde vojáci svrhli na konci března vládu a snaží se potlačit moc Tuaregů, kteří mezitím vyhlásili na severu země nezávislost.

"Nigérii, která byla v uplynulých měsících dějištěm krvavých teroristických útoků, kéž velikonoční radost vlije nezbytné energie k obnovenému budování mírumilovné společnosti respektující náboženskou svobodu svých občanů. Požehnané Velikonoce všem," ukončil své poselství Svatý otec.

Urbi et Orbi

Je papežské požehnání, které přednáší z centrální lodžie Svatopetrské baziliky dvakrát ročně - na Boží hod velikonoční a Boží hod vánoční. Papež takto žehná Městu (Římu) a světu už téměř 80 let, a to v mnoha světových jazycích. V posledních letech jich je 65.

Poselství a slavnostní požehnání se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Zatímco papež odsuzoval krvavé teroristické útoky nigerijských islámských extremistů namířené především proti křesťanům, informovaly světové agentury o nových útocích. Výbuchu bomb v blízkosti kostela ve městě Kaduna na severu Nigérie zabily na čtyřicet lidí.

Před tradičním požehnáním sloužil Svatý otec mši u slavnostně vyzdobeného oltáře instalovaného před Svatopetrským chrámem. Celé místo hýří barvami množství čerstvých květin, jež dodali nizozemští květináři.

Páteční i sobotní modlitby papež věnoval především krizi rodinných hodnot ve světě i ztrátě božích hodnot, která podle něj hrozí lidstvu. "Skutečně ohrožující temnotou je pro člověka to, že dokáže vidět a vyhledávat hmotné, materiální věci, nevidí ale, kam jde svět a odkud kráčí," řekl například papež, když v sobotu po setmění sloužil velikonoční vigilie, při kterých přijal do církve osm dospělých lidí

Velikonoce jsou nejvýznamnějším náboženským svátkem pro katolickou církev, která má 1,2 miliardy věřících po celém světě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz