Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papežovi k osmdesátinám popřál celý svět

  13:42aktualizováno  13:42
- Neúnavný cestovatel i strážce tradičních hodnot. Nejdéle úřadující papež 20. století, Jan Pavel II., se 18. května 2000 dožil 80 let. Pozorovatelé většinou oceňují jeho podíl na demontáži komunismu i snahu o změnu církve. "V hlavních otázkách víry zůstal konzervativní, přesto skoncoval se středověkým myšlením v řadách katolické církve," uvedla agentura AP.

Oslavy papežova jubilea

Itálie
Papežovo životní jubileum připomněla slavnostní mše na římském Svatopetrském náměstí, kterou spolu s papežem Janem Pavlem II. sloužilo na 4000 pozvaných duchovních z celého světa včetně 250 biskupů, arcibiskupů a celého kardinálského sboru. Za všechny hlavě katolické církve poblahopřál kardinál Hoyos, který vyzdvihl oslavencovu spirituální sílu a vůli.  Mše, na kterou odcestoval ve středu také český katolický primas kardinál Miloslav Vlk, byla nejreprezentativnější bohoslužbou za 22 let pontifikátu Jana Pavla II.
Ve čtvrtek večer se uskutečnil slavnostní koncert  londýnského symfonického orchestru pod taktovkou amerického dirigenta židovského původu Gilberta Levina. Na programu bylo oratorium Josepha Haydna "Stvoření světa", které má podle autora symbolizovat svět, v němž mají křesťané, židé i muslimové jednoho boha. Po koncertu pronese Jan Pavel II. projev.
V pátek, druhý den oslav, přijal Jan Pavel II. všech 173 velvyslanců cizích států a zástupců mezinárodních organizací akreditovaných ve Vatikánu.

Rodné Polsko
Všechny polské deníky přinesly ve čtvrtek životopisy Jana Pavla II. a oslavné komentáře. První programy televize i rozhlasu odvysílaly v přímém přenosu slavnostní mši z Říma, ale také setkání arcibiskupů, biskupů a představitelů státu ve varšavském Královském zámku.
 Pošta vydala sérii příležitostných známek připomínajících největší události papežova života.
V papežových rodných Wadowicích se  na hlavním náměstí uskutečnil rockový koncert za účasti  největších polských rockových hvězd. V průběhu koncertu potdravil prostřednictvím telemostu zúčastněné i sám Jan Pavel II.

Italové tradičně hledí na Vatikán s notnou dávkou nedůvěry. Jan Pavel II. se tomu přesto vymyká. "Jan Pavel II. přinesl mnohé změny," říká historik Indro Montanelli. "Byl prvním cizincem v čele katolické církve za posledních 500 let a překvapil v mnoha věcech zcela nečekanou odvahou."
 Ta se projevila ve snaze více přiblížit Vatikán okolnímu světu, který se během posledních desetiletí proměnil k nepoznání. "Bezesporu za sebou zanechal významné změny," souhlasí italský publicista Enzo Biagi. Ale není si už tak zcela jistý, zda Karol Wojtyla ve všem úplně uspěl.

Na půli cesty zůstaly snahy o rehabilitaci církve v bodech, jako byla inkvizice či temná éra holocaustu. Přesto si cení, že církev získala pod vedením Jana Pavla II. jasné vedení i pevný směr. "Myslím, že každý okamžitě vycítil, že on myslí vše, co říká, smrtelně vážně. Měli jsme k němu od počátku velkou úctu - bez rozdílu názoru," dodal Biagi. Určitá zjednodušení, která se občas vkrádají do papežových projevů, přikládá reakci na předcházející dekády - pro církev nestálé a plné hamletovských pochybností.

Většina Italů si všímá role, kterou sehrál papež při porážce komunismu. "Je však určitě škoda, že některé kruhy ve Vatikánu jeho roli přehnaně zveličují," míní Denis Smith, který vyučuje italské dějiny na oxfordské univerzitě. Domnívá se, že významnější úlohu sehrál papež při otevírání Vatikánu světu. "Dnes je Vatikán skutečně světovou organizací, která se vyslovuje ke všem zásadním světovým otázkám," soudí Smith.

Při svých snahách určitě musel překonat ostrý odpor, říkají mnozí Italové. Jeho prosby o prominutí minulých hříchů katolické církve nejsou tak úplně po chuti některým konzervativcům. Tvrdý odpor některých kardinálů musel údajně překonávat i při své poslední návštěvě, když zveřejnil takzvané třetí proroctví z Fátimy.

Katolický spisovatel Vittorio Messori se domnívá, že Karola Wojtylu odlišuje od jeho předchůdců příklon k prostým lidem. "Jen málo se dosud opíral o tradiční řády, jako jsou jezuité, karmelitáni či kapucíni. Spíše se obracel k masovým hnutím, jejichž prostřednictvím se mu dařilo oslovit mladé lidi." Tento vliv je však omezen pouze na věřící. "Po krachu komunistické ideologie se vytvořilo jakési prázdno. Katolická církev se domnívala, že zaplní toto místo a získá opět významnější vliv na společnost. To se jí však nepodařilo. Sekularismus zvítězil i v Itálii," tvrdí Biagi.

Někteří odborníci uvádějí, že přes všechny změny se církev nedokázala uspokojivě vyslovit k věcem, jako jsou rozvody či homosexualita. "Katolická církev je příliš strnulá v otázkách sexuální morálky. Lidé potom hledají odpověď na existenční problémy jinde, třeba v hnutích, jako je new age," uvedl Montanelli. "Lidé mají velkou úctu a naprostou důvěru k Janu Pavlu II. Nemyslím ale, že věc se vztahuje na celou církev," říká.

Řada státníků z celého světa zaslala papežovi k jeho životnímu jubileu blahopřejné telegramy.

K jubileu poblahopřál papeži také atentátník Mehmet Ali Agça, který ho 13. května 1981 v Římě postřelil a těžce zranil. Agça (43) si odpykává trest ve věznici středoitalského města Ancona, doufá v papežovu podporu své žádosti o omilostnění po 19 letech ve vězení.


Životopis Jana Pavla II.

Jan Pavel II., vlastním jménem, Karol Wojtyla se narodil 18. května 1920 ve Wadowicích v Krakovském vojvodství v rodině vojáka.
Během druhé světové války se podílel na záchraně pronásledovaných Židů. V roce 1942 začal studovat teologii v ilegálním církevním semináři v Krakově a filozofii na ilegální teologické fakultě Jagellonské univerzity, kterou absolvoval v roce 1946. V listopadu téhož roku byl vysvěcen na kněze. Ve studiích pokračoval na Pontifikální univerzitě sv. Tomáše Akvinského v Římě. V letech 1948 až 1958 byl kaplanem farnosti Niegowič a duchovním správcem kostela sv. Floriána v Krakově. V roce 1951 se stal doktorem teologie a v roce 1953 docentem. Titulárním biskupem a generálním vikářem krakovské arcidiecéze byl jmenován v roce 1958. Na začátku 60. let zastával funkci kapitulního vikáře krakovského arcibiskupství a poté, až do roku 1978, byl krakovským arcibiskupem. V roce 1967 byl jmenován kardinálem a do svého zvolení do čela katolické církve v roce 1978 byl ve Vatikánu poradcem Posvátné rady pro veřejné záležitosti církve, členem Posvátných kongregací pro kněze, pro východní církve a pro svátosti a liturgii a členem sekretariátu Biskupského synodu. Papežem byl zvolen 16. října 1978 a intronizován 22. října 1978.

Papež Jan Pavel II. přijíždí na mši do chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. drží bibli na mši v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. u krucifixu v chrámu Sv. Petra ve Vatikánu na mši, při níž požádal o odpuštění za omyly katolické církve

Papež Jan Pavel II. při příjezdu na římské letiště odkud odcestoval do jordánského Amman, 20. března 2000

Papež Jan Pavel II. s jordánským králem Abdulahem II. po příletu na ammanském mezinárodním letišti

Papež se modlí u památníku na hoře Nebó, 21. března 2000

Papež na hoře Nebó západně od jordánské metropole Ammanu, 21. března 2000

Papež se po příletu do Jordánska zdraví s dětmi, 21. března 2000

Papež Jan Pavel II. u kříže na hoře Nebó, 21. březen 2000

Papež Jan Pavel II. se modlí v bazilice na hoře Nebó, 21. března 2000

Papež Jan Pavel II. hledí do vod řeky Jordán, 22. března 2000

Papež Jan Pavel II. pokládá s pomocí dvou kardinálovů, Australana Edwarda Cassidy a Francouze Rogera Etchegaraye, v památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě

Papež Jan Pavel II. líbá během mše u Galilejského jezera na severu Izraele kříž

Papež Jan Pavel II. zdraví přes čtyři tisíce kněží z celého světa a více než dvě stovky biskupů a kardinálů, kteří se sešli na slavnostní mši k jeho osmdesátým narozeninám na římském Svatopetrském náměstí, 18. 5. 2000

Slavnostní mše k příležitosti papežových narozenin se zúčastnilo na 4000 pozvaných duchovních z celého světa včetně 250 biskupů, arcibiskupů a celého kardinálského sboru, 18. 5. 2000

Papež Jan Pavel II.

Fotografie z Bookletu Abba Pater Jana Pavla II.

Fotografie z bookletu Abba Pater Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II. drží mozaikový panel Jeruzalémský kříž.

Papež Jan Pavel II se v úterý 18. května ve Vatikáně setkal s německým kancléřem Gerhardem Schröderem.

Papež Jan Pavel II. s polským prezidentem Aleksandrem Kwasniewskim a jeho manželkou

Prezident Václav Havel s papežem Janem Pavlem II v prosinci 1999.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

Devítileté manželky? V Iráku projednají zákon, který to má zlegalizovat

(Ilustrační snímek)

V Iráku připravují návrh zákona, který by umožnil muslimským duchovním rozhodovat o uzavírání manželství. To by mimo...

Jednání nebudou, pokračujeme v jaderném programu, zní ze Severní Koreje

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje manévry severokorejských speciálních...

Severokorejský vyslanec při OSN Han Te-song v pátek vyloučil možnost zahájení rozhovorů mezi KLDR a USA, dokud budou...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.