Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papeži tleskalo přes 350 tisíc mladých lidí

  13:46aktualizováno  13:46
Papež Jan Pavel II. zahájil v Torontu 17. Světové dny mládeže. Hlava římskokatolické církve vyzvala, aby mládež naslouchala hlasu spravedlnosti a míru Ježíše Krista, kterého nabídl jako vzor a cestu ke smíření světa. Projev opakované přerušoval aplaus poutníků, kterých se sešlo přes 350 tisíc. Bylo mezi nimi i na sto českých katolíků.

"S dramatickou zřetelností jsme v posledních letech učinili zkušenost s tragickou tváří lidské zlovolnosti. Viděli jsme, co se stává, když vládne nenávist, hřích a smrt," zdůraznil papež v narážce na události z 11. září loňského roku.

"Dnes však Ježíšův hlas zaznívá uprostřed našeho shromáždění. Jeho hlas je hlasem života, naděje, odpuštění. Je to hlas spravedlnosti a míru. Naslouchejme mu!" nabádal Jan Pavel II.

Navzdory obavám ohledně zdraví hovořil pevným hlasem. Na pódium, z něhož hovořil, bez problémů vystoupil s pomocí hole v pravé ruce a pomocníka, jenž jej přidržoval za levou paži. Sám sebe v projevu charakterizoval jako starého papeže zatíženého lety, ale ještě mladého srdcem.

"Při pohledu upřenému na něj můžete objevit cestu odpuštění a smíření ve světě často vydaném na pospas násilí a teroru. Církev na vás dnes hledí s důvěrou," prohlásil papež k davu mladých, kteří sem přišli ze 170 zemí světa, především ovšem ze Severní Ameriky a z Evropy.

Papež přiletěl odpočinutý
Papeže, jenž po dvou dnech strávených na ostrově Strawberry Island vypadal odpočatě, přivítal při jeho příletu vrtulníkem do Toronta dav poutníků, z nichž někteří na něho čekali až 12 hodin.

Mladí katolíci přivítali hlavu římskokatolické církve zpěvem, tanci a skandováním; často se ozývalo: "John Paul Two, we love you". Pak papež přesedl do známého "papamobilu", v němž si 20 minut klestil cestu davem k velkému bílému pódiu na torontském výstavišti, které se nachází na břehu jezera Ontario.

Tradici Světových dnů mládeže zahájil právě Jan Pavel II. v roce 1985. Papež se jich vždy účastnil a podle pozorovatelů má na něj kontakt s mládeží regenerující vliv.

Do Toronta vyrazilo přes 100 českých katolíků
Na Světový den mládeže odjelo z České republiky přes sto katolíků. Národní výpravu doprovodili dva katoličtí biskupové, Jiří Paďour z Českých Budějovic a Petr Esterka, který je v České biskupské konferenci pověřen pastorací krajanů v zahraničí a sídlí v Los Angeles. Češi budou v Kanadě do neděle.

Češi podle církevních zdrojů strávili první dny v Kanadě v diecézi sv. Kateřiny nedaleko Niagarských vodopádů. Hlavní program zahajuje mše v Torontu. Motto setkání zní: "Vy jste sůl země, vy jste světlo světa". Reportáže a zpravodajství z Toronta vysílá denně české křesťanské Radio Proglas.

Pořadatelé se připravili na statisíce lidí
Podle církevních zdrojů je přihlášeno na 200 tisíc poutníků. Toto číslo však nezahrnuje značné množství účastníků z hostitelské země. Mladí lidé z některých států navíc dlouho čekali, zda obdrží kanadská vstupní víza.

Kromě společných modliteb chystají organizátoři několik set hudebních, tanečních, divadelních a filmových představení, která se budou konat současně na 25 různých místech kanadské metropole.

Jan Pavel II. vyrazil na svou 97. cestu
Dvaaosmdesátiletý papež se vydal na svou 97. zahraniční cestu navzdory stáří a nemoci. Na americkém kontinentu bude jedenáct dní. Z Kanady odletí na krátkou návštěvu Guatemaly a Mexika.

"Bude-li Bůh chtít, setkám se s mladými lidmi, kteří do Toronta přijedou z celého světa. Chci se s nimi modlit, sdílet jejich radost a obohacovat si s nimi zážitek z víry," prohlásil papež, když se připravoval na cestu.

Jan Pavel II., který trpí Parkinsonovou nemocí a artrózou v pravém koleně, se prakticky nemůže sám pohybovat. Proto ho doprovázejí na každém kroku osobní lékaři.

Dvaaosmdesátiletý papež polského původu strávil před odletem necelý týden v letní rezidenci Castel Gandolfo. Odpočívat bude pár dní také během návštěvy Kanady, aby v pořádku přestál útrapy cestování.

Program cesty musel být zkrácen
Při nedávné návštěvě Bulharska působil Jan Pavel II. velmi unaveně a nemohl ani přednést řadu projevů. Vatikán poté naznačoval, že by papež mohl cestovní plány na léto změnit.

"Mohl by zrušit návštěvy Mexika a Guatemaly," uvedli kardinál Angelo Sodano, vatikánský státní tajemník, a mluvčí Vatikánu Joachim Navarro-Valls. Konečné rozhodnutí ovšem bylo na papeži.

Nakonec byl program 97. cesty Jana Pavla II. pouze v některých bodech pozměněn. V Kanadě stráví papež několik odpočinkových dní na odlehlém ostrově Strawberry Island severně do Toronta. Návštěvy v Mexiku a v Guatemale budou zkráceny.

Malíř obnovuje sochu papeže Jana Pavla II. před bazilikou v metropoli Mexico City. (19. července 2002)

Dívka nese kříž během příprav Dne mládeže v kanadském Torontu, který zahájí papež Jan Pavel II. (22. července 2002)

Guatemalský pouliční prodavač nabízí motoristům plakáty s portrétem papeže Jana Pavla II. (22. července 2002)

Papež Jan Pavel II. mává z letadla před odletem na svou 97. zahraniční cestu, která ho zavede do Kanady, Guatemaly a Mexika. (23. července 2002)

Statisíce mladých lidí naslouchají v Torontu projevu papeže Jana Pavla II. při zahájení 17. Světových dnů mládeže. (25. července 2002)

Mladí lidé zdraví v Torontu papeže Jana Pavla II. při zahájení 17. Světových dnů mládeže. (25. července 2002)

Lidé zdraví v Torontu papeže Jana Pavla II. při zahájení 17. Světových dnů mládeže. (25. července 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz