Papež Benedikt XVI. přijel na šestidenní návštěvu rodného Bavorska (9. září 2006)

Papež Benedikt XVI. přijel na šestidenní návštěvu rodného Bavorska (9. září 2006) | foto: Reuters

Papeže čekala v Německu kancléřka a statisíce věřících

  • 84
Německo žije příjezdem "svého" papeže. Benedikt XVI. pobude v rodném Bavorsku šest dní. Speciál s hlavou katolické církve dosedl na letiště v Mnichově v 15:30 SELČ. Devětasedmdesátiletého papeže tam osobně přivítala kancléřka Merkelová a prezident Köhler. V ulicích na něj čekaly tisíce lidí.

Závěrečnou část cesty z letiště do centra bavorské metropole absolvoval Benedikt XVI. ve speciálním papamobilu. Okamžitě po příletu se po celém městě rozezněly kostelní zvony. Na Mariánském náměstí čekala papeže modlitba, k níž se shromáždilo podle policejních údajů na 70 tisíc lidí.

Stejně jako na letišti vyzval pak papež i na Mariánském náměstí Němce, aby se aktivně podíleli na šíření základních hodnot křesťanské víry. "Moje návštěva v zemi, kde jsem se narodil, by měla být i v tomto smyslu povzbuzením," dodal.

V centru Mnichova uvítal papeže bavorský premiér Edmund Stoiber. Zdůraznil, že "křesťanské kořeny Bavorska jsou stále silné", a vyjádřil naději, že papežova návštěva bude dalším impulzem k posílení víry.

Papež pak pohnutě připomněl význam Mariánského sloupu na stejnojmenném náměstí v jeho vlastním životě. Uvedl, že právě na tomto místě se před téměř 30 lety modlil, když se stal mnichovským arcibiskupem, zde se modlitbou rozloučil i před svým odchodem do Říma a dnes stojí a modlí se na stejném místě jako papež.

Po pobožnosti na Mariánském náměstí se dnes papež sejde s Merkelovou, Köhlerem a Stoiberem ještě k osobním rozhovorům ve své mnichovské rezidenci.

Pohotovost má policie i média
Papežovu přítomnost v Bavorsku provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Na jeho bezpečnost má dohlížet více než 35 tisíc policistů, zdravotníků, hasičů a dobrovolných pomocníků. Vzdušný prostor budou hlídat boeingy vybavené monitorovacím systémem AWACS.

Jen v mnichovských ulicích dnes hlídkovalo přes 5000 policistů, řada ulic byla uzavřena, trasa jeho cesty zcela vyklizena a rozmístěni odstřelovači. K bezpečnostním opatřením patří i zákaz držení skleněných láhví, deštníků nebo skládacích židlí mezi vítajícími.

Papežova návštěva bude také určovat program řady německých televizních kanálů. Například veřejnoprávní ARD a bavorská BR chtějí návštěvě hlavy katolické církve věnovat na 70 hodin vysílacího času, ať už půjde o živé vysílání, reportáže nebo mimořádné příspěvky.

Není se čemu divit - podle průzkumu společnosti Forsa, který vychází v posledním čísle týdeníku Stern, má německý původ nynějšího papeže význam pro 48 procent Němců.

Očekávaným vrcholem návštěvy Josepha Ratzingera mají být dvě bohoslužby pod širým nebem. První z nich, na kterou bylo vydáno čtvrt milionu vstupenek, vykoná v neděli dopoledne v Mnichově, druhou pak v úterý v Řeznu.

Benedikta XVI. čeká pivo i "Ratzi-párky"
Na návštěvu papeže se připravila nejen církev a věřící, ale také obchodníci. Bavorské obchody jsou plné svící s portrétem papeže, na trhu je Benediktovo pivo, Benediktův dort nebo Ratzi-párky.

Podle týdeníku Spiegel ovšem místní církev v několika případech diskrétně apelovala na obchodníky, aby neprodávali v souvislosti s papežem "nevhodné" artikly, například právě párky. Jen jedna společnost poskytuje oficiální náboženské předměty a z očekávaného výnosu má být zčásti financována právě papežova návštěva.

V pondělí navštíví papež své rodiště Marktl am Inn a městečko Altötting, v úterý ho čeká návštěva Řezna a mše, které by se mělo účastnit až 350 tisíc lidí. Jako parkoviště pro nápor návštěvníků poslouží část dálnice A3, která bude kvůli tomu uzavřena pro dopravu.

Středa náleží jako jediný den rodině: Ratzinger se setká se svým bratrem Georgem. Ve čtvrtek navštíví ještě před odletem Freising, kde studoval a působil i jako pedagog a kde byl v roce 1951 vysvěcen.

Po loňské návštěvě světového dne mládeže v Kolíně nad Rýnem je to druhá papežova návštěva Německa od jeho nástupu do funkce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video