Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež volal po záchraně dětí

  13:27aktualizováno  13:27
Záchrana trpících dětí byla hlavním tématem papežského vánočního poselství Urbi et orbi (Městu a světu). Papež Jan Pavel II. hovořil především o dětech v zemích, jimiž zmítají ozbrojené konflikty, od Izraele a Palestiny až po Afghánistán. Zdůraznil také, že náboženství se nesmí nikdy stát omluvou pro intoleranci a násilí. Papež pronesl své poselství z centrálního balkónu svatopetrské baziliky.

Kvůli dnešnímu slavnostnímu aktu byla přijata velice přísná bezpečnostní opatření. "Dnes směřují mé myšlenky ke všem dětem světa: je tolik dětí, které jsou od narození odsouzeny k utrpení. Zachraňme děti, abychom zachránili i naději lidstva. To je naléhavý úkol lidstva, vrátit nám právo na naději," řekl třesoucím se hlasem papež.

Tradičně vzpomněl narození Ježíše Krista i jeho oběť ve jménu lidstva a v tomto duchu odmítl rasovou i náboženskou nesnášenlivost. Jak řekl, ve tváři Ježíška "můžeme rozpoznat tvář jakéhokoliv narozeného dítěte, ať je jakékoliv rasy a odkudkoliv: malého Palestince i malého Izraelce, malého Američana i malého Afghánce, dítě (kmenů) Hutu i Tutsi", které spolu svádějí krvavé boje zejména ve Rwandě.

Nakonec papež jako každoročně pronesl pozdravy v desítkách jazyků zemí celého světa i v uměle vytvořeném esperantu. Na náměstí svatého Petra se shromáždily desetitisíce lidí, nejen Římanů a Italů, ale i ze vzdálených zemí, například z Mexika. Papež nakonec požehnal všem přítomným, stejně jako Římu a Itálii.

Vzhledem k chatrnému zdraví, které si veřejnost uvědomuje při jeho vystoupeních a jež se projevuje nepříliš pevným hlasem či třesem ruky, 81letý papež již několik let neslouží na Boží Hod vánoční dopolední mši ve svatopetrské bazilice, pouze pronáší s požehnáním spojené poselství Urbi et orbi.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz