Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež věří v lepší svět

  15:21aktualizováno  15:21
Křesťané po celém světě se v neděli dopoledne sešli na bohoslužbách, aby společně oslavili neděli zmrtvýchvstání. Boží hod velikonoční je pro věřící připomínkou vzkříšení Ježíše Krista.
V tradičním poselství Urbi et Orbi (Městu a světu) papež Jan Pavel II. vyjádřil naději, že svět se může změnit k lepšímu a že může být dosaženo míru ve Svaté zemi, Jeruzalému či na Balkáně.

"Náš svět lze změnit. Mír je možný i tam, kde se už příliš dlouho bojuje a umírá, jak tomu je ve Svaté zemi a Jeruzalému. Je možný na Balkánu, který už není odsouzen k nejistotě a její hrozbě zardousit už pouhý návrh na vzájemné dorozumění," prohlásil papež.

Afričany sužované nekonečnými konflikty vyzval, aby hrdě pozdvihli své hlavy, a obyvatele Asie ujistil, že mohou zvítězit ve svém úsilí o solidaritu a toleranci. Latinské Americe byla adresována papežova slova, že tento kontinent je schopen vývoje respektujícího každou lidskou bytost.

V sychravém počásí papeže vyslechly tisíce věřících
V nezvykle sychravém počasí, kdy svítilo sluníčko, ale teplota se na začátku dvouhodinového obřadu pohybovala kolem pouhých sedmi stupňů Celsia, papež hovořil pod širým nebem na Svatopetrském náměstí před zhruba 100 tisíci věřících z celého světa.

Prostranství bylo vyzdobeno 17 tisíci žlutých, oranžových, bílých a modrých květů dovezených z Nizozemska a také na 300 stromů.

Papež byl vyčerpaný
Jan Pavel II., který příští měsíc oslaví 81. narozeniny, působil vyčerpaným dojmem a poselství četl schoulený v křesle. Unavený a chvějící se hlas se nicméně v některých okamžicích stával pevným a zřetelným, kupříkladu když hovořil o naději, kterou křesťanství představuje pro začínající 21. století. "Mužové a ženy třetího tisíciletí, vám všem se dostává daru velikonočního světla, které rozptyluje tmu strachu a zármutku," řekl papež.

Po dvanáctiminutovém projevu Jan Pavel II. oslovil věřící v 61 jazycích. Jeho slova "Kristus vstal z mrtvých, pokoj vám," přitom zazněla rovněž v češtině. Všem přítomným na Svatopetrském náměstí a rovněž všem rozhlasovým posluchačům a televizním divákům poté požehnal.

Odpoledne či v pondělí ráno Jan Pavel II. odjede do své rezidence Castelgandolfo jižně od Říma, aby si odpočinul po náročném programu posledních dnů. Letošní velikonoční obřady pro hlavu katolické církve zjevně znamenaly větší zátěž než v minulosti. Přestávky mezi jednotlivými akcemi byly delší než obvykle.

Poprvé v historii Jan Pavel II. na Velký pátek neabsolvoval celé procesí křížové cesty okolo Kolosea, kterému s výjimkou závěrečné etapy předsedal vkleče z vrchu Palatinum.

Při příchodu na Svatoperské náměstí podle agentur papež ztratil na okamžik na schodech rovnováhu a museli ho podepřít jeho pomocníci. Při televizních záběrech bylo vidět papežovi chvějící se ruce, jež bývají označovány za projev Parkinsonovy nemoci.

Pro Jana Pavla II. byly letošní Velikonoce již 23. během jeho pontifikátu. Shodou okolností byly symbolicky v souladu s jeho úsilím o sblížení východní a západní větve křesťanství, když v letošním roce se termín oslav pravoslavných Velikonoc shodoval s datováním západních křesťanských věřících. Jindy může rozdíl činit až několik týdnů, neboť zatímco západní svět slaví Velikonoce v neděli po prvním jarním úplňku, pravoslavná tradice přihlíží i k termínu židovského Pesachu - svátku nekvašených chlebů.

Ve snaze o sblížení obou větví křesťanských se Jan Pavel II. chystá příští měsíc do Sýrie, Řecka a Malty. V Římě pak 18. května oslaví své 81. narozeniny a v červnu zamíří do další významné země pravoslaví - na Ukrajinu.

Papež Jan Pavel II. na vatikánském Svatopetrském náměstí při oslavě Velikonoc, 15. dubna 2001

Obraz ženy, která zažíná svíčku na oslavu Velikonoc v pravoslavném chrámu Svatého Volodymira v Kyjevě, se odráží ve skleněné ikoně, 15. dubna 2001

Bulharský patriarcha Maxim při oslavě Velikonoc v katedrále Alexandra Nevského v Sofii. Letos se termín pravoslavných Velikonoc shodl s datováním západních křesťanských věřících, 15. dubna 2001

Katolický poutník se synkem líbali sloup před vstupem do Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě, kde 15. dubna křesťané oslavovali Velikonoce.

Ruský patriarcha Alexij II. celebroval 15. dubna velikonoční mši v rekonstruovaném chrámu Krista Spasitele v Moskvě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Zkáza škorpióna. Potopení jaderné ponorky USA dodnes zůstává záhadou

Ponorka USS Scorpion na archivním snímku

Zkáza USS Scorpion se zapsala do dějin jako třetí nejtragičtější katastrofa ponorky v poválečné éře. Americký stroj...

Konspiracím odzvonilo. Hitler zemřel v bunkru, ukázal test jeho zubů

Adolf Hitler

Vůdce Třetí říše měl extrémně špatný chrup, trpěl zápachem z úst a nejedl maso. Francouzští patologové zkoumali...

Polská policie našla u zlodějů díly z mercedesu, který ještě není na trhu

Policisté v Polsku objevili díly z více než stovky kradených aut. Mimo jiné...

Polští policisté dopadli zloděje, kteří ve svých dílnách skladovali díly z více než stovky kradených aut. Objevili také...

Najdete na iDNES.cz