Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež v Urbi et Orbi vyzval k solidaritě s africkými uprchlíky a trpícími

  12:20aktualizováno  12:37
Svatý otec Benedikt XVI. pronesl tradiční božíhodové poselství Městu a světu. Vyzval k ukončení konfliktů v Libyi a dalších severoafrických státech, kterými zmítají nepokoje. Prosil o solidaritu s uprchlíky z Afriky i všemi trpícími národy.

Papež Benedikt XVI. přednesl tradiční božíhodové poslelství Urbi et Orbi z lodžie baziliky Sv. Petra (24. dubna 2011) | foto: AP

Na Svatopetrském náměstí se sešly desítky tisíc věřících z různých částí světa, aby si vyslechly každoroční poselství a požehnání Svatého otce. Benedikt XVI. přišel několik minut po poledni, vyslechl krátké úryvky italské a vatikánské hymny a přistoupil k přednesení poselství.

Urbi et Orbi

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává "městu a světu" už 77 let.

Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne, který sledují miliony lidí.

"Z tvého vzkříšení, Kriste, raduje se země i nebe," začal Svatý otec v latině. "I v dnešní době nejnovějších komunikačních technologií se naše víra zakládá na této zvěsti. Na více než dvacet století staré zvěsti, že Kristus vstal z mrtvých," pokračoval Benedikt XVI. v den nejvýznamnějšího svátku křesťanů.

Papež zpravidla ve velikonočním poselství vyjadřuje solidaritu zemím sužovaným terorismem, válkami i přírodními katastrofami. Stejně tak tomu bylo i letos.

"V tomto našem světě velikonoční aleluja stojí vedle nářku bolesti z válek, konfliktů, bídy a hladomorů. Mé poselství chce zasáhnout jako prorocká zvěst zejména ty národy a společnosti, které prožívají čas utrpení, aby jim vzkříšený Kristus otevřel cestu svobody, spravedlnosti a pokoje," řekl papež a připomněl nepokoje v Izraeli, v ostatních státech Blízkého východu a v Severní Africe.

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu zaplnily tisíce věřících (24. dubna 2011)

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu zaplnily tisíce věřících (24. dubna 2011)

"Ať v znesvářené Libyi zaujmou místo dialog a diplomacie a nikoli zbraně. Ať se zajistí přístup humanitární pomoci k těm, kteří trpí v důsledku konfliktu. Nechť utečenci ze všech severoafrických zemí pocítí solidaritu všech. Kéž ti, kteří pomáhají, pocítí naši podporu a ocenění," uvedl papež, jenž také žádal o zklidnění situace v africkém Pobřeží slonoviny, ve kterém se vedou krvavé boje od loňských prezidentských voleb.

Promluvil i k Japoncům sužovaným následky zemětřesení a tsunami, které v březnu zdevastovaly velkou část země. "Kéž naleznou útěchu a naději," uvedl Benedikt XVI. a totéž popřál i dalším zemím, které v zasáhly přírodní kalamity.

V závěru poselství "Městu a světu" tradičně požehnal různým zemím v jejich jazyku. Od loňských Vánoc se počet pozdravů ustálil na 65. Předchozí papež Jan Pavel II. počet zdravic obměňoval. Češi si letos požehnání vyslechli jako patnáctý národ v řadě, hned poté následovala zdravice ve slovenštině.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...Najdete na iDNES.cz