Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež zavítal na italský ostrov. Zrovna připlula další loď s imigranty

  13:05aktualizováno  13:05
Papež František se vydal na svou první oficiální cestu mimo Řím. Jeho kroky mířily na jihoitalský ostrůvek Lampedusa, který trápí masivní příliv uprchlíků ze severní Afriky. Papež na ostrově uctil památku těch, kteří při pokusech dostat se po moři do Evropy zemřeli.

Podle komentátorů je výběr cíle papežovy cesty nanejvýš symbolický, protože František už od prvních chvil v úřadě hlavy katolické církve klade důraz na službu chudým a potřebným.

Britský server Telegraph.co.uk si všiml, že hlava katolické církve odmítla po Lampeduse cestovat v papamobilu. Namísto toho papež zvolil stařičký Fiat Campagnola, přestože jeho předchůdci papamobil běžně používali.

Letadlo s papežem přistálo na Lampeduse před devátou hodinou ráno, po poledni pak František zamíří zpět do Vatikánu. Návštěvu ostrova poblíž Sicílie vzdáleného jen 100 kilometrů od břehů severní Afriky Vatikán naplánoval na poslední chvíli a program se má obejít bez velkých oficialit. Shodou okolností právě v pondělí ráno dorazila k Lampeduse další loď s více než 160 nelegálními imigranty na palubě, podle předběžných informací šlo o Eritrejce.

V doprovodu rybářů

Krátce po příjezdu papež zamířil do přístavu, kde se osobně pozdravil s asi padesátkou imigrantů. Pak nastoupil do člunu pobřežní stráže, který ho odvezl na volné moře. Jeho loď doprovázela další stovka větších i menších plavidel, zejména rybářských. Památku všech těch, kteří utonuli během cesty za lepším životem v Evropě, František uctil modlitbou a vhozením květin do vody.

Papež František.

Papež na ostrově Lampedusa.

Poté se papež vrátil na pevninu, kde ho na místním sportovním hřišti očekávalo více než 10 tisíc lidí, pro které odsloužil mši. Během kázání kritizoval lhostejnost, s níž se svět staví k tragédiím přistěhovalců, kteří kvůli lepší budoucnosti riskují životy. "Ztratili jsme smysl k bratrské odpovědnosti," řekl. "Kultura blahobytu nás učinila necitelnými k volání druhých." Lampedusa, ostrov s 5 000 stálými obyvateli, je pro obrovské množství přistěhovalců, zejména z Afriky, vstupní branou na evropský kontinent.

Podle oficiálních údajů Organizace spojených národů tam jen za první polovinu letošního roku přistálo na 8 tisíc lidí. Protože množství migrantů cestuje na nekvalitních a přeplněných plavidlech, dochází často k tragickým haváriím. Letos už utonulo 40 lidí, například loni jich ale bylo skoro 500.

Fotogalerie

Podle italské organizace Fortress Europe, která příliv přistěhovalců monitoruje, zemřelo u Sicílie mezi lety 1994 až 2012 celkem 6 450 lidí. Vůbec největší tlak zažila Lampedusa v roce 2011 během arabského jara, kdy tudy ze severoafrických zemí utíkaly tisíce lidí. Itálie na problém s množstvím imigrantů opakovaně upozorňuje a chce, aby ho začala systematicky řešit Evropská unie.

Papežovu cestu ocenili zejména místní politici. Starostka Giusi Nicoliniová ji dokonce označila za "historickou". "Papež mluví k celému světu, a prolamuje tak mlčení, které dosud zahalovalo drama mrtvých v moři a pašování lidí přes Středozemní moře," uvedla. Kardinál Antonio Mario Veglio, který ve Vatikánu odpovídá za tematiku migrace, se domnívá, že papež vyslal "silný signál" vládám, aby se znovu zamyslely nad tím, jak nakládají s přistěhovalci.

Ostrov Lampedusa, cíl imigrantů ze severní Afriky.

Ostrov Lampedusa, cíl imigrantů ze severní Afriky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...Najdete na iDNES.cz