Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež se v Anglii omluvil za pedofilní aféry. Do ulic vyšly tisíce jeho odpůrců

  14:30aktualizováno  19:21
Papež Benedikt XVI. se v průběhu své návštěvy Velké Británie veřejně omluvil za zneužívání dětí kněžími. Při mši ve Westminsterské katedrále pedofilní aféry označil za "neslýchané zločiny". Svatého otce v Anglii všichni nevítají. V Londýně vyšly do ulic tisíce jeho odpůrců.

"Vyjadřuji svůj hluboký soucit s nevinnými oběťmi těchto neslýchaných zločinů," řekl papež při kázání. "Přiznávám také zahanbení a ponížení, které nás všechny kvůli těmto hříchům zasáhlo". Poděkoval také za snahu vyrovnat se s problémem pedofilie v řadách kněží.

Papež Benedikt XVI. celebroval ve Westminsterské katedrále v Londýně mši (18. září 2010)

Obvinění ze zneužívání dětí katolickými duchovními padla hýbe světem už několik měsíců. Oběti se hlásí ve Spojených státech, v Německu, Belgii i v dalších evropských zemích. Katolická církev kvůli skandálu čelí velké kritice.

Kázání papeže Benedikta XVI. si v Londýně přišly vyslechnout tisíce lidí. Westminsterská katedrála byla úplně zaplněna duchovními i věřícími. Mezi účastníky mše byl i bývalý britský premiér Tony Blair, který konvertoval ke katolicismu.

Papež Benedikt odsloužil mši ve Westminsterské katedrále v Londýně (18. září 2010)Mše, kterou ve Westminsterské katedrále celebroval papež Benedikt XVI., se zúčastnil i někdejší britský premiér Tony Blair s manželkou (18. září 2010)

Po skončení mše se Benedikt XVI.před katedrálou setkal s asi dvěma a půl tisíci mladými katolíky, kteří dorazili z farností po celé Británii. Při promluvě k nim hlava katolické církve vyzdvihla především potřebu lásky.

Před kázáním se papež sešel s politiky

Ještě před zahájením mše se papež setkal s britskými politiky, z nichž některým předal Cameronovi sadu medailí. Zlatou medaili dostal i vicepremiér Nick Clegg, jehož dětem papež věnoval růžence.

Před Westminsterskou katedrálou v Londýně se shromáždily davy lidí. Přijel papež benedikt XVI. (18. září 2010)Před Westminsterskou katedrálou v Londýně se shromáždily davy lidí. Přijel papež benedikt XVI. (18. září 2010)

Největší protesty od papežova usednutí na svatý stolec

Ještě před večerní bohoslužbou v Hyde Parku prošel místem protestní pochod proti papežově návštěvě v Británii. Byl dosud největší svého druhu od chvíle, kdy papež před pěti lety nastoupil do úřadu.

V Británii proti návštěvě papeže Benedikta XVI. protestovaly tisíce lidí (18. září 2010)V Británii proti návštěvě papeže Benedikta XVI. protestovaly tisíce lidí (18. září 2010)

V Británii proti návštěvě papeže Benedikta XVI. protestovaly tisíce lidí (18. září 2010)

"Papež domů" a "Hanba papeži" provolávali účastníci, z nichž mnozí měli na hlavách červené "mitry" a v rukou nafouknuté prezervativy jako balonky. Na plakátech, které nesli, stálo mimo jiné "Papež je šéf největšího gangu pedofilů" a "Zastavte papeže".

Podle organizátorů se akce zúčastnilo 10 tisíc lidí, podle policie dva až tři tisíce. Mezi nimi bylo mnoho homosexuálů a lesbiček.

PAPEŽ V BRITÁNII

Papež je v Británii poprvé od roku 1982, kdy zemi neoficiálně navštívil Benediktův předchůdce Jan Pavel II. Nejvyšší představitel katolické církve má v zemi obtížnou pozici vzhledem k tomu, že již začátkem 16. století se od Říma odtrhla anglikánská církev. Kromě toho velká většina Britů nesouhlasí s katolickou církví v řadě otázek, jako jsou celibát, postavení žen, odmítání antikoncepce a potratů.


Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz