Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež se s Prahou přivítal česky, Jezulátku věnoval zlatou korunku

  9:34aktualizováno  14:16
Papež Benedikt XVI. přiletěl necelou hodinu před polednem do Prahy. Na letišti ho přivítal prezident Klaus s manželkou a dalšími politiky, v ulicích čekaly na hlavu katolické církve tisíce lidí. Benedikt XVI. pronesl pozdravy a otčenáš v češtině. Sošce Pražského Jezulátka věnoval zlatou korunku.

Na starém ruzyňském letišti čekali na papeže kromě prezidenta například také vatikánský velvyslanec Diego Causero nebo kardinál Miloslav Vlk.

"Pane prezidente, páni kardinálové, bratři biskupové, mám velikou radost, že jsem v České republice a jsem vám vděčný za vaše přivítání," řekl papež česky a sklidil ovace. 

Návštěva papeže minutu po minutě

Sledujte kroky Benedikta XVI. v podrobné on-line reportáži

Benedikt XVI. do Prahy přijíždí v roce dvacátého výročí pádu komunismu v Evropě. V zemi, kde pozice katolické církve není tak silná jako třeba v Polsku a jinde, chce lidem připomenout i jejich křesťanské kořeny.

Na letišti na něj čekaly stovky lidí, řada v nich v národních krajích, s vatikánskými vlaječkami. Bezpečnost na přistávací ploše hlídalo z letištní věže několik ostřelovačů.

Papež přiletěl na starou Ruzyni

"Jsme velmi rádi, že jste přijel," řekl prezident papeži ve svém projevu česky. Poté pokračoval v angličtině. Připomněl, že Česká republika vítá hlavu katolické církve už počtvrté za posledních dvacet let.

"Spatřujeme stejnou symboliku ve vaší dnešní návštěvě," připomněl prezident návštěvu Benediktova předchůdce Jana Pavla II. Klaus podle svých slov sdílí s papežem řadu podobných názorů na dnešní svět.

Papež svůj projev zahájil také v češtině, poté přešel do angličtiny. Připomněl například věrozvěsty Cyrila a Metoděje. "Dnes, kdy byla obnovena svoboda, přicházím do České republiky, abych zde s vámi objevoval křesťanskou tradici," řekl Benedikt XVI.

Papež Čechy vyzval, aby znovu objevili křesťanské tradice, které formovaly jejich kulturu. Vzpomněl také na velké osobnosti, například kardinály Josefa Berana a Františka Tomáška.

Zároveň vyzval české křesťany, aby byl slyšet jejich hlas. "Bez boha člověk neví, kam má jít, ani není schopen pochopit, kdo je," připomněl papež.

Po Praze bude jezdit papamobilem

Papežův pobyt doprovázejí přísná bezpečnostní opatření a dopravní omezení. Z letiště se papež v poledne vydal v koloně vozidel na Malou Stranu uctít Pražské Jezulátko, kterému přivezl zlatou korunku. To ještě nejel papamobilem, ale limuzínou. - čtěte Nejdřív chci vidět Pražské Jezulátko, vzkázal papež

Před kostelem v Karmelitské ulici na něj čekaly stovky lidí, přivítal ho pražský primátor Pavel Bém. "Každý z nás, bez ohledu na to, zda je věřící nebo ne, má v sobě hluboce zakořeněné křesťanské hodnoty," řekl v projevu primátor. Papež se poté pozdravil s představiteli kostela Panny Marie Vítězné a žehnal věřícím.

V kostele papež přečetl italsky modlitbu k Jezulátku, kterou si sám připravil. Poté daroval Benedikt XVI. Jezulátku zlatou korunku. Dav v kostele, proti protokolu, začal tleskat. V presbytáři poté papeže přivítal předseda České biskupské konference Jan Graubner. Po jeho a papežově projevu se Benedikt XVI. spolu s celým kostelem pomodlil v češtině otčenáš.

Ve svém proslovu v kostele papež uvedl, že pražské Jezulátko svou dětskou něhou zpřítomňuje boží blízkost a lásku. Pomodlil se proto za děti, které jsou obětí násilí a různých forem zneužívání, ale také za rozvrácené a nevěrné rodiny.

V kostele probíhalo ještě před příjezdem Benedikta XVI. čtení náboženských textů o Jezulátku. Při čekání před kostelem Panny Marie Vítězné zkolabovala jedna žena, hlásil z místa reportér MF DNES.

Papeže si jen tak nepohladíte

Obyčejní lidé se nedostanou tak blízko jako k Obamovi

Od kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici vyjel papež pomalou jízdou tradičním papamobilem přes Újezd a most Legií do Voršilské ulice do vatikánského diplomatického zastoupení.

Odpoledne přijel papež na Pražský Hrad, kde pohovořil s prezidentem Václavem Klausem a zástupci politického a společenského života. Vyslechl si koncert České filharmonie, poté jej čekala modlitba nešpor s kněžími, řeholníky, bohoslovci a zástupci církevních hnutí ve svatovítské katedrále.

Návštěva papeže krok za krokem

Co byste měli vědět o návštěvě Benedikta XVI.

V neděli nebude průjezdná část dálnice D1

Papežova pouť pokračuje v neděli v Brně, kde bude sloužit bohoslužbu pro asi 100 tisíc věřících. Kvůli tomu bude u moravské metropole po určitou dobu v sobotu a neděli uzavřena část dálnice D1, která je nejfrekventovanější dopravní tepnou v zemi.

Svoji pastorační návštěvu papež ukončí v pondělí na svátek svatého Václava, patrona českých zemí. Pojede do Staré Boleslavi na druhou z plánovaných bohoslužeb, které by se mělo zúčastnit zhruba 50 tisíc lidí.

Chcete vidět Svatého otce? Zkuste štěstí u Jezulátka


Papeže bude během prodlouženého víkendu plná metropole. Přesto nebude nijak jednoduché ho spatřit. Kdo chce Božího posla z Vatikánu vidět, musí nechat doma vše, co jen vzdáleně připomíná zbraň, a ozbrojit se trpělivostí.

Hned z ruzyňského letiště zamíří Svatý otec na Malou Stranu. Kostel Panny Marie Vítězné bude po poledni v obležení policistů a ochranky, papež se tu totiž pokloní Pražskému Jezulátku.

Jeho příjezd je plánován na 12:30, a než zmizí uvnitř kostela, stráví 15 minut s pražskými politiky. Právě tady papež pozdraví i přihlížející. Auta i tramvaje budou mít v tu dobu cestu do Karmelitské zapovězenu, kdo ale přijde po svých, má šanci dostat se ke Svatému otci na dohled.

Přístup nebude nijak omezen, policie pouze za pomoci mobilních plůtků vyhradí místo pro průjezd kolony. "Policisté budou místo střežit, lidé si s sebou mohou vzít prakticky cokoliv kromě zbraní, pyrotechniky a předmětů, které by mohly působit nebezpečně, například dlouhých tyčí," informoval David Kubalák z policejního prezidia. Focení a filmování je povolené.

Zatímco z letiště na Malou Stranu přijede Benedikt XVI. v neprůstřelné limuzíně a lidé čekající podél cesty si pohled na něj příliš neužijí, před kostelem nasedne do připraveného papamobilu a vyrazí směrem do Voršilské ulice. Podle policejních informací pojede z Karmelitské ulice na Újezd, most Legií a Národní třídu, odkud odbočí do Voršilské, kde se ubytuje v sídle Apoštolské nunciatury.

Lidé ho budou moci sledovat v průběhu celé cesty, která má být zatím jedinou pražskou projížďkou v průhledném voze. "Kromě toho se zatím žádná další cesta v papamobilu nechystá, je ale možné, že si ji papež vyžádá," prohlásil Kubalák.

V sobotu odpoledne čeká papeže návštěva Hradu, přístup do jeho prostor však bude pouze na pozvánky, hradní areál bude jinak po celý den uzavřen. Šanci spatřit hlavu církve budou mít běžní smrtelníci v neděli, kdy zavítá na Hradčany po příletu z Brna.

(tes)

Autoři: , , , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Volvo V60 D4 R-DESIGN AUT
Volvo V60 D4 R-DESIGN AUT

r.v. 2016, naj. 30 000 km, diesel
699 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz