Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež se rozloučil s Tureckem vypuštěním holubic

  12:25aktualizováno  12:25
První cesta Benedikta XVI. do muslimské země skončila. Papež odletěl z Turecka zpět do Říma. S napětím očekávaná návštěva proběhla v klidu, demonstrovaly jen desítky papežových odpůrců. Benedikt volal po smíření a dodržování náboženských svobod, podpořil turecký vstup do EU.

Papež se před nástupem do letadla loučí s Tureckem | foto: Reuters

V závěrečný den své čtyřdenní návštěvy papež odsloužil mši v istanbulské katedrále Svatého ducha a vypustil bílé holubice na znamení míru. Ještě jednou vyzval k dodržování náboženských svobod.

"Římskokatolická církev nechce nikomu nic vnucovat, ale pouze žádá, aby mohla svobodně žít s cílem odhalovat toho, koho nejde ukrýt, Ježíše Krista," prohlásil papež v istanbulském chrámu.


 
Benediktova turecká cesta se nesla ve znamení dvojího smiřování: s muslimy a pravoslavnou církví. Muslimy pobouřil zejména papežův projev Řezně, který spojoval islám s násilím. Rozpory s pravoslavím jsou dlouhodobější a trvají už skoro tisíc let.

Papež přiletěl na pozvání patriarchy Bartoloměje I., hlavy pravoslavné církve. Ve čtvrtek se zúčastnil jeho obřadu, Bartoloměj na oplátku přihlížel páteční katolické mši. Oba hodnostáři podepsali ekumenickou deklaraci.

Benedikt se v Turecku muslimům za svůj řezenský projev neomluvil, ale přesto zanechal pozitivní stopu. Vyzýval ke smíření, zdůrazňoval jednotu a především podpořil vstup země do Evropské unie. Místní tisk hodnotil návštěvu vesměs kladně.

V rámci cesty se papež krátce setkal s premiérem Recepem Tajipem Erdoganem a muftím Alim Bardakogluem. Po Janu Pavlu II. vstoupil jako druhý papež do mešity, v Istanbulu navštívil takzvanou Modrou mešitu. Obrácen čelem k Mekce a v mírném předklonu zde několik minut postál se zavřenýma očima.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz