Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež se poklonil sv. Václavovi, na mši ho dal za vzor mládeži

  7:20aktualizováno  12:03
Papež Benedikt XVI. sloužil v Česku druhou mši, tentokrát odhadem pro padesát tisíc lidí ve Staré Boleslavi. Ráno se v místní bazilice poklonil ostatkům sv. Václava. Pak se vydal na Proboštskou louku, věřící pozdravil z papamobilu. Mládeži, které bylo kázání určeno, dal patrona české země za vzor.

Bohoslužbě předcházelo přivítání papeže kardinálem Vlkem. Benediktovi XVI. řekl, že poutníci čekají na jeho slova a na jeho vedení. Na Proboštské louce naslouchali Svatému otci zejména mladí lidé.

Kardinál papeži daroval skleněnou mešní soupravu z křišťálu.

Návštěva papeže minutu po minutě

Sledujte kroky Benedikta XVI. v podrobné on-line reportáži

Benedikt byl ve Staré Boleslavi oděn do červených svátečních liturgických barev, zatímco v neděli v Brně celebroval mši pro sto tisíc lidí v zeleném.

Spolu s ním odsloužil dnešní mši například kardinál Miloslav Vlk a vatikánský státní sekretář, kardinál Tarcisio Bertone. Mladým lidem byla přizpůsobena i bigbeatově laděná hudba, která mši doprovázela.

Lidé do areálu přicházeli až do posledních okamžiků před bohoslužbou. "První začali hodně chodit s rozedněním," hlásil z Proboštské louky reportér MF DNES. Dorazili i poutníci z Polska a Slovenska.

Příjezd papeže do Staré Boleslavi

Podle odhadu mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištory přišlo nejméně 50 tisíc věřících. Papeže při jeho příjezdu přivítali mimo jiné tleskáním a skandováním jeho jména.

Papež popřál k svátku Klausovi a všem Václavům

"S velikou radostí se s vámi setkávám dnes ráno na apoštolské cestě v milované České republice. Vítám také pana prezidenta, jemuž srdečně blahopřeji k dnešním jmeninám. Blahopřeji také všem, kteří nosí jméno Václav a české zemi k významnému svátku," přivítal poutníky Benedikt XVI.

Druhý den návštěvy papeže v Česku

Na bohoslužbě mimo jiné připomněl, že je důležité neodvracet se od Boha a obrátit se k ostatním lidem. Lidé mají hledat boží vůli a společné dobro a nesoustředit se na hmotné statky, pak budou šťastnější.

"Co prospěje, říká Ježíš, člověku, který získá celý svět, ale ztratí duši?...Nejsou to hmotné věci, které by uspokojily věčnou touhu po nalezení cesty štěstí," vzkázal lidem v poselství Benedikt XVI.

Ráno prostor připomínající hlediště rockového koncertu halila mlha, do níž pronikala světla reflektorů. Z reproduktorů se linula hudba a před pódiem přešlapovaly skupinky lidí.

"Hrálo něco jako křesťanský big beat, potom bylo divadlo - inscenace o svatém Václavovi," dodal reportér. Lidé zpívali, spousta z nich byla zabalená do dek, aby se uchránili před chladem.

Mnozí poutníci do Boleslavi dorazili již v neděli, ve stanovém městečku u Proboštské louky jich přenocovalo zhruba 10 tisíc.

Byl mezi nimi i osmnáctiletý Jan Skotnica z Ostravy, který si dnes přivstal, aby obsadil dobré místo blízko u pódia. Spolu se svými přáteli tu od čtyř ráno posedával na karimatkách.

"Přijelo nás dvacet, jsme skupina mládeže z naší farnosti. Je to i zajímavé setkání s lidmi, se kterými se běžně nevidím, kteří jsou třeba zdaleka a podobně," popsal důvod své cesty do Boleslavi. Nejvíce se ale samozřejmě těšil na setkání s papežem, kterého viděl poprvé.

Někteří návštěvníci se pokoušeli uprosit pořadatele, aby je pustili blíže k pódiu, i přesto, že neměli patřičné vstupenky. Organizátoři byli však neoblomní. 

Papež obrazem

Nejdůležitější momenty návštěvy Benedikta XVI.

Doprava věřících, kteří přijeli až před mší, byla plynulá, auta silnice v okolí Boleslavi nezablokovala. V hromadné dopravě se zpozdil pouze jeden z vlaků kvůli závadě zabezpečovacího zařízení. - více o dopravě čtěte zde

Moc práce neměli ani záchranáři, museli zasahovat dvanáctkrát, nejvážnější bylo jedno podezření na infarkt. Péči lékařů si vyžádaly také dva epileptické a jeden astmatický záchvat. Ve VIP zóně zkolaboval jeden z ministrantů.

"Mimo to si také lidé chodili pro tišící prostředky," sdělila mluvčí záchranné služby Tereza Janečková.

Papež uctil ostatky svatého Václava

Svatý otec začal svůj program ve staroboleslavské bazilice svatého Václava. V kryptě uctil lebku světce, prohlédl si také Palladium české země.

Program po papeži

PROBOŠTSKÁ LOUKA
13:00
Kulturní programy, koncerty, divadlo
20:00 Pochodňový průvod

LETNÍ SCÉNA HOUŠTKA
16:00 Koncert pro poutníky, vážná hudba - Smetana, Dvořák
18:00 Mše svatá na ukončení pouti
21:00 Ohňostroj na závěr pouti

V bazilice bylo také dvacet starých a nemocných kněží, které Svatý otec velmi srdečně osobně pozdravil a požehnal jim. Mohly se s ním setkat i sestry, které se o ně starají.

Po mši odjel Benedikt XVI. na oběd s biskupy v Arcibiskupském paláci v Praze, později odpoledne se rozloučí se zástupci vatikánského diplomatického zastoupení.

Program pro poutníky ve Staré Boleslavi ale potrvá až do pozdního odpoledne, viz rámeček.

Před šestou večer po závěrečném ceremoniálu na ruzyňském letišti papež a jeho doprovod odcestují zpět do Říma.

Myslíte si, že vysoký podíl ateistů české společnosti:

celkem hlasů: 22799

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. října 2009. Anketa je uzavřena.

prospívá 10841
škodí 7923
nemá vliv 4035
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz