Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež se chce usmířit s muslimy, navštívil mešitu

  18:25aktualizováno  18:25
Papež Benedikt XVI. navštívil istanbulskou Modrou mešitu. Stal se tak historicky druhou hlavou římskokatolické církve, která zavítala do islámského svatostánku. První byl před pěti lety v Damašku Jan Pavel II.

Papež Benedikt XVI. v istanbulské Modré mešitě. | foto: Reuters

Návštěva mešity byla dalším papežovým gestem smíření s muslimy, které si rozhněval zářijovými výroky o násilné povaze islámu. Původně ji v programu turecké cesty neměl, zařadil ji dodatečně "na znamení úcty".

Dopoledne se Benedikt zúčastnil mše, kterou v istanbulském patriarchálním kostele svatého Jiří sloužil konstantinopolský ekumenický patriarcha Bartoloměj I., duchovní vůdce pravoslavných křesťanů ve světě.

Pak oba hodnostáři společně prohlásili, že dodržování náboženské svobody je základním kritériem, k němuž by se mělo přihlížet při přijímání zemí do Evropské unie.

Mše připadla symbolicky na den svatého Ondřeje, patrona pravoslaví. Ondřej byl podle tradice jedním z Ježíšových apoštolů a bratr dalšího z dvanácti apoštolů, svatého Petra. Právě k Petrovi se hlásí jako k zakladateli své církve papežové sídlící v Římě.

Sbližování po staletích
Katolická a pravoslavné církve jsou rozděleny od roku 1054, kdy došlo k velkému schizmatu. Oba křesťanské směry se v následujících staletích několikrát marně pokusily o překonání hlubokých rozporů a o obnovení jednoty.

Devět století trvající vzájemnou exkomunikaci sňali společně až v roce 1964 papež Pavel VI. s patriarchou Athenagorasem. O tři roky později se v Jeruzalémě uskutečnilo historicky první přímé setkání papeže a konstantinopolského patriarchy od vypuknutí schizmatu.

Ve smiřování pokračoval Benediktův předchůdce Jan Pavel II., který se v roce 2001 omluvil pravoslavným věřícím za veškerá příkoří, která jim v průběhu dějin katolíci způsobili.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz