Papež František promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN (25. září 2015).

Papež František promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN (25. září 2015). | foto: Reuters

Bojujte s nerovností a chudobou, vyzval státníky papež na zasedání OSN

  • 39
Papež František v pátek vystoupil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Ve svém projevu vyzval k ochraně přírody i boji proti nerovnosti ve světě. Představitelé téměř dvou set zemí světa pak na úvod třídenního summitu schválili plán na vymýcení extrémní chudoby a hladu.

V části proslovu týkajícího se životního prostředí papež vyzval k přijetí účinné dohody pro boj se změnami klimatu na nadcházející konferenci v Paříži. Podle něj totiž existuje „skutečné právo životního prostředí“, které lidé nesmí porušovat. Ekologická krize a ničení biodiverzity prý navíc představuje ohrožení „samotné existence lidského druhu“.

„Organizace spojených národů v uplynulých 70. letech své existence přispěla k ustálení a rozvoji mezinárodního práva a pomohla vyřešit bezpočet konfliktů, přesto však zůstává nevyřešena řada problémů,“ uvedl dále papež. Za jednu z otevřených kapitol označil rovnoprávnost členů světového společenství, neboť několik málo zemí u sebe soustředilo přílišnou moc.

„Reformy a přizpůsobování se době jsou neustále potřebné, aby byl sledován cíl zajistit všem zemím bez výjimky podíl na skutečném a spravedlivém vlivu na rozhodovací proces,“ řekl papež.

Zdůraznil, že nerovnost je obzvláště viditelná v Radě bezpečnosti a v mezinárodních finančních agenturách, kde několik málo zemí soustředilo velkou moc.

Bohaté země navíc podle Františka ideologicky kolonizují chudé země a vnucují jim své „nenormální a nezodpovědné“ představy o životním stylu, a to hlavně v oblasti práv homosexuálů, rovnosti pohlaví, užívání antikoncepce či potratů. Život je podle papeže posvátný ve všech svých stádiích.

Válka je útok na životní prostředí, prohlásil papež

Ve své řeči papež rovněž odsoudil konflikty ve světě. „Válka je negací všech práv a dramatickým útokem na životní prostředí,“ uvedl. V jasném odkazu na organizaci Islámský stát pranýřoval František pronásledování náboženských menšin a ničení kulturních památek. Obrovským problémem je podle něj i obchod s drogami, který „v tichosti“ způsobuje smrt milionů lidí.

Naopak papež přivítal uzavření jaderné dohody světových mocností s Íránem a vyjádřil naději, že dohoda účinná a trvalá. Vyslovil se rovněž pro úplný zákaz jaderných zbraní.

Papežové v OSN

Ve Valném shromáždění OSN dosud vystoupili tři papežové. Prvním byl v roce 1965 Pavel VI., papež Jan Pavel II. zde promluvil dokonce dvakrát, v letech 1979 a 1995. Papež Benedikt XVI. pak do newyorského sídla OSN zavítal v roce 2008.

Před projevem k Valnému shromáždění promluvil papež k zaměstnancům OSN, jmenovitě se obrátil nejen na vysoké úředníky, ale i uklízeče či ostrahu. Všem poděkoval za jejich práci. V závěru pak spolu se zhruba 400 posluchači uctil mrtvé pracovníky OSN minutou ticha.

Po projevu papež František navštívil památník teroristických útoků z 11. září 2001. Na místě se v tichosti pomodlil a na jednu ze stél popsaných jmény téměř 3 000 lidí, kteří zahynuli při útocích v USA, položil bílou růži. Setkal se také s rodinnými příslušníky deseti obětí.

Následně se zúčastnil ekumenického setkání a společné modlitby s představiteli několika různých náboženství obyvatel New Yorku, včetně judaismu, islámu či hinduismu. Taky zde vyzvala hlava římskokatolické církve k překonání rozdílů a vytvoření světové jednoty.

Světoví lídři chtějí vymýtit chudobu

Papež František v OSN vystoupil před formálním zahájením třídenního summitu OSN k udržitelnému rozvoji. Představitelé téměř 200 zemí světa se v pátek sešli, aby oficiálně schválili ambiciózní Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 obsahující celkem 17 závazků, které by během příštích 15 let měly vést k vymýcení extrémní chudoby a hladu. S plánem už předem souhlasilo všech 193 členských států OSN.

Papež přijetí cílů udržitelného rozvoje označil za „důležité znamení naděje“. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun plán popsal jako „univerzální, transformativní a ucelenou agendu, kterou lze vnímat jako historický obrat ve vývoji světa“.

Cíle udržitelného rozvoje nahrazují osm Rozvojových cílů tisíciletí přijatých v září 2000. Navržený program pro období 2015 až 2030 klade důraz na boj s nerovnostmi. Zahrnuje i otázky infrastruktury, energií, spotřeby, biodiverzity, oceánů a industrializace.

Českou republiku v New Yorku zastupují vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministryně Karla Šlechtová. Ta má v zastoupení prezidenta Miloše Zemana vystoupit v debatě o rovnosti mezi pohlavími.

Hlavním bodem jednání ministryně Šlechtové v New Yorku je však agenda související s takzvanou Třetí konferencí OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst Habitat III, která se uskuteční příští rok.

Prezident Zeman se do New Yorku chystá osobně. V noci z úterý na středu SELČ ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN přednese projev, v němž se chystá vyzvat světové společenství k jednotě v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video