Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež přiletěl do obleženého Kolína

  12:24aktualizováno  12:24
Papež Benedikt XVI. přiletěl v poledne do německého Kolína nad Rýnem, kde v úterý začalo celosvětové náboženské setkání mládeže. Je to první zahraniční cesta papeže německého původu, který stanul v čele katolické církve letos v dubnu.

Vítr si pohrává s papežovým oděvem | foto: Reuters

Na letišti přišli papeže přivítat německý prezident Horst Köhler a spolkový kancléř Gerhard Schröder.

"Vítejte doma, vítejte v Německu," řekl v přivítacím projevu Köhler a dodal, že papežova cesta je velkým a krásným dnem pro nás všechny.

"Je velmi dojímavé - a mohu to říci i jako křesťan protestant - že Němec, jeden z nás, se stal papežem," řekl prezident.

Köhler: Německý papež je symbolem smíření
Köhler také připomněl také papežovu minulost v nacistické armádě. "Po polském papeži, jehož země byla jako první napadena Němci za druhé světové války, byl zvolen následníkem svatého Petra někdo z generace, která byla na konci války povinně odvedena do armády," dodal.

Prezident řekl, že šedesát let po porážce nacismu mu volba německého papeže dodává důvěru, a zdůraznil, že německý papež je vnímán jako symbol usmíření.

Benedikt XVI. vyjádřil radost, že první cesta do zahraničí ho zavedla do "milované otčiny, Německa". "Děkuji Bohu, že mně umožnil, abych začal svoje pastorační návštěvy mimo Itálii návštěvou rodné země," řekl na letišti.

"To, že tolik lidí přišlo na setkání s následovníkem svatého Petra, je znamením životaschopnosti církve. Jsem šťastný, že tu mohu být s nimi, utvrdit je v jejich víře a oživit jejich naděje. Současně jsem si jistý, že něco dostanu také od nich, zvláště něco z jejich nadšení, citovosti a jejich odvahy, která mě povzbudí v mé roli a dá mi sílu snášet výzvy budoucnosti," uvedl

Příjezd papeže poznamenaly tři nehody
Papežův příjezd se ale neobešel bez drobných problémů. Nejprve mu vítr strhl a odnesl čapku, když vystupoval z letadla. Uvítací ceremoniál na letišti si tedy šéf
katolické církve vyslechl prostovlasý.

Několik hodin před papežovým nástupem na loď, na níž ho čekala projížďka po Rýnu, strhl vítr velký kříž, který Světovým dnům mládeže věnoval v roce 1984 jeho předchůdce Jan Pavel II. Kříž se částečně poškodil, ale posléze byl vztyčen podle plánu na přídi lodi, na kterou papež nastoupil.

A aby toho nebylo málo, musela se pro papeže vyměnit i židle. Křeslo, které bylo pro jeho návštěvu zvláště vyrobeno, se totiž nějak podivně viklalo. Donesli mu tedy novou, která vypadala téměř jako trůn.

Pobyt Svatého otce změnil Kolín v pevnost
Ve městě panují ostrá bezpečnostní opatření. Vzdušný prostor nad oblastí střeží letoun s výstražným radarovým systémem AWACS, který patří Severoatlantické alianci.

S napětím očekávaný přílet papeže Benedikta XVI. do Německa změnil půvabný Kolín nad Rýnem v přísně střežené město, kde až do neděle bude platit pohotovostní stupeň číslo jedna. Mimořádná opatření vládnou také v okolí, zejména v Bonnu a Düsseldorfu, kde se v rámci Světových dnů konají stovky akcí.

Policie zapečetila nespočet poklopů kanálů, po celém Kolíně byly odstraněny odpadkové koše a po dobu papežovy návštěvy platí zákaz létání nad městem. Odpoledne byly kvůli papežově projížďce na speciálně upravené lodi uzavřeny i všechny mosty.

Náklady na pořádání akce se odhadují na sto milionů eur, do této částky přitom nejsou zahrnuty cestovní náklady poutníků, kteří si je platí sami.

Setkání mládeže se zúčastní miliony lidí
Setkání římskokatolické mládeže inicioval v polovině 80. let zesnulý papež Jan Pavel II. Přes počáteční skepsi kritiků rychle přerostlo v nejmasovější náboženskou akci katolíků a stalo se bezkonkurenčně nejpočetnějším setkáním mladých věřících. Rekordní účast zažila filipínská Manila, kam v lednu 1995 přijelo až 4,5 milionu poutníků.

V roce 2000 se do Říma sjel druhý nejvyšší počet lidí – 2,2 milionu. Tuto tradici se rozhodl podpořit i nový papež Benedikt XVI., ačkoli když byl ještě kardinálem, nepatřil k velkým přívržencům podobných masových akcí.

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Velrybáři ulovili na Islandu chráněného plejtváka, tvrdí aktivisté

Plejtvák obrovský

Islandská velrybářská společnost Hvalur podle aktivistů ze skupiny Sea Shepherd ve středu ulovila vzácnou modrou...

Neničte obchodní válkou světový řád, obrátil se Tusk na USA, Rusko a Čínu

Předseda Evropské rady Donald Tusk (v popředí, v pozadí předseda Evropské...

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval prezidenta USA Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu ke...

Mám v úmyslu znovu kandidovat v roce 2020, prohlásil Trump v Británii

Americký prezident Donald Trump (3. července 2018)

Americký prezident Donald Trump je připravený znovu kandidovat v prezidentských volbách v listopadu 2020. Neví o nikom,...Najdete na iDNES.cz