Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež přijel do Izraele, jeho bezpečnost hlídají desetitisíce policistů

  10:25aktualizováno  18:16
Papež Benedikt XVI. přiletěl na návštěvu Izraele. Po Jordánsku je to jeho druhá zastávka během osmidenní cesty po Blízkém východě. Hned na letišti uctila hlava katolické církve památku šesti milionů obětí holokaustu. Papež v židovském státě navštívil Jeruzalém a vydá se i na palestinská území.

Svatého otce přivítali na telavivském letišti izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu.

Papež během projevu na letišti vzpomněl šest milionů židovských obětí holokaustu. "Židé měli tu strašlivou příležitost zakusit, co dokážou ideologie, které popírají základní lidskou důstojnost," řekl Benedikt XVI. Z Tel Avivu papež přeletěl do Jeruzaléma, kde navštívil památník právě obětem holokaustu Jad Vašem.

Papež Benedikt XVI. na letišti v Tel Avivu po příletu na návštěvu Izraele (11. května 2009)

Podle hlavy katolické církve nepřestává antisemitismus "zvedat svou ošklivou hlavu" v mnoha zemích světa ani dnes. "Musíme s tímto jevem bojovat, ať se vyskytne kdekoliv, a stále hájit úctu členů kteréhokoliv etnika, jazykové skupiny i národa ve světě," zdůraznil papež.

Zopakoval i politické stanovisko Vatikánu, když žádal o spravedlivé řešení izreaelsko-palestinského konfliktu tak, aby "každý z obou národů mohl žít v míru ve vlastní zemi, uvnitř bezpečných a mezinárodně uznaných hranic."

Papež Benedikt XVI. v památníku Jad Vašem

Symbolický význam návštěvy zdůraznil také prezident Peres. "Duchovní vůdci mohou dláždit cestu těm politickým. Dokážou čistit minová pole, která brání cestě k míru. Právě teď se tkají svazky usmíření a porozumění mezi Svatým mořem a Židy," dodal Peres s tím, že snahám muslimského světa podobným těm izraelským jsou dveře otevřené.
 
Papež poté odletěl vojenskou helikoptérou do rezidence prezidenta v Jeruzalémě, kde uvedl, že svatá pouť je jednou z "modliteb za drahocenný dar jednoty a míru pro Střední východ a celé lidství".

Papež opouští ve vrtulníku izraelské armády letiště Bena Guriona v Tel Avivu. (11. května 2009)

Během svého pětidenního pobytu má papež na programu návštěvu nejvýznamnějších svatých míst křesťanství, judaismu a islámu. Setká se s izraelskými a palestinskými politickými představiteli i nejvyššími náboženskými hodnostáři.

Papež bude sloužit tři mše pod širým nebem - v úterý v Jeruzalémě, ve středu v Betlémě na Západním břehu Jordánu a ve čtvrtek v Nazaretu.

Papež Benedikt XVI. s irazelským premiérem Benjaminem Netanjahuem (vlevo) a prezidentem Šimonem Peresem (vpravo) na letišti v Tel Avivu. (11. května 2009)

Papež Benedikt XVI. s irazelským premiérem Benjaminem Netanjahuem (vlevo) a prezidentem Šimonem Peresem (vpravo) na letišti v Tel Avivu. (11. května 2009)

Podle britského listu The Times se izraelská tajná služba obává, že by náboženští fanatici mohli na papeže během jeho návštěvy spáchat atentát kvůli členství v Hitlerjugend za 2. světové války. Bezpečnost Benedikta XVI. tak zajišťuje 80 tisíc členů bezpečnostních sil. - více o hrozbě atentátu čtěte zde

Dvaaosmdesátiletý papež přicestoval z Ammánu, cesta mu trvala půl hodiny. V Jordánsku Benedikt XVI. navštívil některá z biblických míst a setkal se s vysokými islámskými představiteli. Vyjádřil svůj respekt k islámu a vyzval ke smíření mezi křesťany a Židy.

Papež Benedikt XVI. se starostou Jerusaléma během své návštěvy Izraele. (11. května 2009)

Některé papežovy kroky jsou v Izraeli vnímány kontroverzně, například jeho rozhodnutí z počátku roku sejmout exkomunikaci z biskupa Richarda Williamsona, který popírá holokaust v jeho plném rozsahu.

Dalším ožehavým problémem ve vztazích Vatikánu s Izraelem je osobnost papeže Pia XII., který působil za druhé světové války. Židé tvrdí, že neudělal vše, co bylo v jeho možnostech, aby pomohl zastavit vyhlazování evropských Židů, a jsou pobouřeni záměrem Benedikta XVI. na blahořečení papeže Pia XII.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...Najdete na iDNES.cz