Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež potřeboval pomoci s projevem

  14:50aktualizováno  14:50
Papež Jan Pavel II. dorazil do Bratislavy. Hlava katolické církve, kterou trápí Parkinsonova choroba, přijela unavena. S projevem na letišti mu pomáhal doprovod. Jeho třetí návštěvu země - nyní čtyřdenní - vnímá svět jako povzbuzení Slovenska před vstupem do EU.

Doporučujeme:
ON-LINE REPORTÁŽ
www.PRAVDA.sk

Prohlédněte si
FOTOGRAFIE

Papež přistál na bratislavském letišti, kde na něj čekal červený koberec, tři minuty před jedenáctou hodinou. Jeho letoun přivítaly nadšené výkřiky stovek věřících, kteří ho ve slunečném počasí přišli přivítat.

"Děkujeme vám, že jste se znovu rozhodl přinést poselství naděje zemi pod Tatrami, která je vám blízká," uvítal papeže slovenský prezident Rudolf Schuster společně s předsedou parlamentu Pavlem Hrušovským a premiérem Mikulášem Dzurindou.

Přerušený uvítací projev
Poté přišel na řadu papežův uvítací projev. "Děkuji Pánu, že mi dopřál už potřetí vstoupit na milovanou slovenskou zem. Přicházím jako poutník evangelia," uvedl Jan Pavel II., který vyzval Slováky, aby svou bohatou křesťanskou tradicí přispěli k budování nové Evropy.

"Nespokojte se jen s hledáním ekonomických výhod. Velké bohatství může vyvolat i velkou chudobu," znělo papežovo poselství na bratislavském letišti, kde jeho přílet sledovaly desítky novinářů a fotoreportérů z mnoha zemí a dvacítka televizních štábů.

Papež působil unaveným dojmem. Navíc na letišti foukalo. Z projevu přečetl jen prvních pár odstavců a požádal Roberta Urlanda ze Státního sekretariátu Svaté stolice, aby projev četl místo něj. Poté, co si odpočinul, projev dokončil.: "Nech Bůh požehná Slovensku."

Na Jana Pavla II. čekaly davy
Po uvítacích ceremoniích Jan Pavel II. nasedl do papamobilu s neprůstřelnými skly a vydal se směrem k sídlu apoštolské nunciatury, kde se opět setká s nejvyššími slovenskými činiteli. Papež po cestě mával tisícům shromážděných věřících.

"Viděla jsem ho úplně z blízka. Vypadá velmi špatně. Bylo mi ho velmi líto," řekla ČTK Bratislavanka paní Helena, která přišla papeže vítat "v rámci obědní pauzy v úřadu". "Je to vyčerpaný starý muž," mluví o tom, co viděla přes neprůstřelná skla papamobilu.

Odpoledne by se měl papež podle programu přesunout do Trnavy, kde se má modlit v katedrále sv. Jana Křtitele. V dalších dnech odslouží mše v Banské Bystrici, Rožňavě a bratislavské Petržalce.

Miliony na bezpečnost a fasády
Stejně jako při předchozích papežových návštěvách Slovenska i tentokrát byl na policii doručen anonym vyhrožující atentátem. Na hladký průběh návštěvy bude dohlížet kolem pěti set příslušníků ochranky a pět tisíc policistů.

Výdaje spojené s návštěvou vyčíslila vláda na 80 milionů slovenských korun. Na ochranu papežovy bezpečnosti půjdou tři miliony. - o hrozbě atentátu více zde

Města, která papež navštíví, připomínala do poslední chvíle velké staveniště. Domy dostávaly novou fasádu, látaly se díry na silnicích a novináři ironicky psali o potěmkinovské vesnici.

Slováci čekají milion poutníků
Papežova návštěva nenechává nikoho klidným. Ke katolické církvi se hlásí 69 procent obyvatel. Na papežovy mše se chystá milion lidí. Kromě Slováků sem zavítají také Poláci, kterých by mohlo přijet až sto tisíc, Moravané a Rakušané.

Součástí papežova programu bude kromě mší bude také blahořečení řeckokatolického biskupa Vasiľa Hopka a řeholní sestry Zdenky Schelingové, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem.

Lze očekávat, že kromě obvyklých setkání a bohoslužeb se papež dotkne také choulostivých témat interrupcí či náboženského vyučování na školách.

Chatrné zdraví Jana Pavla II.
Jan Pavel II. se může těšit na řadu darů. Vzácné knihy, obrazy a umělecké předměty mu věnují představitelé církve a politici. Ručně psaný Nový zákon či kříž poskládaný ze zápalek dostane od věřících.

Nejenom církevní hodnostáři se obávají, že tato návštěva může být díky papežovu chatrnému zdraví jeho poslední velkou cestou a zároveň i prověrkou jeho stavu.

Třiaosmdesátiletý papež trpí Parkinsonovou chorobou, má problémy s artrózou a pohybuje se jen s velkými obtížemi. Projevy přednáší se zjevným úsilím a těžko kontroluje třes rukou.

Návštěva Slovenska pro něj bude náročná. Deník Sme spočítal, že během čtyř dní bude muset papež dvanáctkrát absolvovat start a přistání letadla a nejméně patnáctkrát vystoupit z auta a nastoupit do něj.

Kardinálové sledují papeže Jana Pavla II. po jeho příletu na bratislavské letiště. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. jede papamobilem po svém příletu na bratislavské letiště. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. sedí v křesle po svém příletu na bratislavské letiště. (11. září 2003)

Maskovaná ostraha sleduje bratislavské letiště během příletu papeže Jana Pavla II. (11. září 2003)

Papeže Jana Pavla II. obtěžuje vítr během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. líbá chléb během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. čte projev za dohledu čestné stráže během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. a slovenský prezident Rudolf Schuster během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti. (11. září 2003)

Doprovod přidržuje čepičku papeži Janovi Pavlovi II. během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. líbá chléb během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti, kam přicestoval na čtyřdenní návštěvu Slovenska. (11. září 2003)

Papež Jan Pavel II. (uprostřed), slovenský prezident Rudolf Schuster (vpravo) a jeho žena Irena během uvítacího ceremoniálu na bratislavském letišti, kam Svatý otec přicestoval na čtyřdenní návštěvu Slovenska. (11. září 2003)

Jeptiška uklízí balkon biskupství v Rožňavě na jihovýchodě Slovenska, kde papež Jan Pavel II. v rámci své návštěvy Slovenska povečeří s místními církevními hodnostáři. (8. září 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz