Papež Frntišek žehná chlapci během své návštěvy v Albánii. (21. září 2014)

Papež Frntišek žehná chlapci během své návštěvy v Albánii. (21. září 2014) | foto: AP

Papež v Albánii pochválil klidné soužití místních muslimů a křesťanů

  • 35
Papež František v Albánii ostře kritizoval islamistické extremisty a odsoudil zneužívání náboženství k ospravedlňování násilí. „Zabíjet ve jménu Boha je těžká svatokrádež. Diskriminovat ve jménu Boha je nelidské,“ řekl papež při svém projevu k zástupcům muslimů, pravoslavných i katolíků v zemi.

Pro papeže je to první zahraniční cesta na starém kontinentu. Ve svém prvním vystoupení, které se odehrálo v prezidentském paláci, zvolil František ostrou kritiku těch, kdo se podle něj neprávem považují za „boží zbroj“ a přitom plánují a vykonávají akty násilí a útlaku. „Nikdo nesmí využívat náboženství jako důvodu k činům proti lidské důstojnosti a proti nejzákladnějším právům každého člověka, především proti právu na život a náboženskou svobodu,“ řekl František v projevu před albánským prezidentem Bujarem Nishanim, dalšími státními činiteli a diplomatickým sborem.

Dále papež ocenil vzájemný respekt a důvěru mezi lidmi různé víry v této převážně muslimské zemi. Harmonické soužití různých náboženství v Albánii je podle papeže inspirujícím příkladem pro celý svět. „Atmosféra úcty a vzájemné důvěry mezi katolíky, pravoslavnými a muslimy je pro tuto zemi vzácným darem,“ řekl František. „Zvláště vzácným je v těchto dobách, kdy autentický duch náboženství zneužívají extremistické skupiny a kdy se náboženské rozdíly překrucují a používají jako nástroj k jiným cílům,“ dodal.

Po vystoupení sloužil František mši na náměstí Matky Terezy, pojmenovaném podle nejslavnější albánské katoličky. Mše se i přes deštivé počasí zúčastnilo na čtvrt milionu lidí, kteří sem přijeli z celé země, uvedla agentura Reuters.

Papamobil kvůli bezpečí davem pouze projel

Hlavní ulici v Tiraně již od rána zdobily albánské a vatikánské vlajky a obří portréty 40 katolických duchovních, vězněných či popravených v éře stalinistického diktátora Envera Hodžy. Ten v roce 1967 prohlásil Albánii za první ateistický stát na světě a náboženství zakázal.

František těmto a dalším "mučedníkům víry" vzdal hold. „Připomínáme-li si desetiletí strašného utrpení a tvrdého pronásledování katolíků, pravoslavných a muslimů, můžeme říci, že Albánie byla zemí mučedníků: mnozí biskupové, knězi, muži a ženy víry, včetně laiků, zaplatili za oddanost víře svými životy,“ řekl.

Celou jeho jedenáctihodinovou návštěvu ale musí podle agentury AP doprovázet přísná bezpečnostní opatření kvůli výhružkám radikálních islamistů, kteří se údajně do země vracejí z Iráku a Sýrie. Vatikán sice požadoval, aby se nepřijímala žádná mimořádná opatření, albánské ministerstvo vnitra ale přislíbilo "maximální ostrahu". Vláda posílila hlídky na hraničních přechodech a papežovu cestu střeží na 2500 policistů.

Papežova cesta z letiště do centra Tirany byla také velmi odlišná od jeho předešlých návštěv v zahraničí. Jeho "papamobil" projel hlavním bulvárem a ani jednou nezastavil, aby mohl František podle svého zvyku pozdravit osobně věřící.

Během své návštěvy má papež ještě naplánovaná setkání se zástupci církví a náboženských skupin v zemi a před svým odletem navštíví děti, o něž pečují místní dobročinné organizace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video