Papež Benedikt XVI. vypouští holubici (31. 1. 2010)

Papež Benedikt XVI. vypouští holubici (31. 1. 2010) | foto: AP

Papež kritizuje britskou vládu za to, že mu chce do církve vnutit gaye

  • 66
Papež Benedikt XVI. se tvrdě pustil do britských zákonodárců. Terčem jeho kritiky byl chystaný zákon o rovnoprávnosti prosazovaný labouristy - podle Vatikánu by upíral katolické církvi právo nezaměstnávat homosexuály. Benedikt XVI. vyzval katolíky v Anglii a Walesu k "misionářské horlivosti" v boji proti zákonu.

Svou kritiku britské vlády přednesl papež 35 biskupům z Anglie a Walesu shromážděným v Římě. Při této příležitosti rovněž potvrdil, že letos navštíví Británii - bude to první návštěva hlavy katolické církve od roku 1982, kdy do země zavítal Benediktův předchůdce Jan Pavel II. Předpokládá se, že návštěva se uskuteční v září a papež navštíví Birmingham a Skotsko.

Podle papeže zákon, který nyní projednává britský parlament, porušuje přirozené zákony. "Vaše země je dobře známá oddaností k rovnosti šancí pro všechny členy společnosti. Ale efekt některých zákonů, které to mají zaručit, dává nepřípustné limity svobodě náboženských komunit jednat v souladu s vírou," řekl podle zpravodajského serveru BBC Benedikt. "V některých ohledech to odporuje přirozeným zákonům."

Náboženští vůdci už dříve vyjádřili obavy, že zákon o rovnoprávnosti bude nutit církve zaměstnávat homosexuály a transsexuály pod hrozbou trestů. Návrh chce odstranit diskriminaci jakékoli skupiny obyvatel v "oblasti služeb". Například by omezil právo církevních škol zaměstnávat pouze učitele, kteří sdílejí stejnou víru.

Katolíci a labouristé si do oka nepadli

Drtivá většina věřících Britů se hlásí k protestantské anglikánské církvi, jejíž hlavou je britský panovník. Katolíků je v Anglii a ve Walesu zhruba 4,1 milionu. Spory mezi katolíky a labouristickou vládou trvají už delší dobu. V minulosti se například ministři snažili přimět populární a úspěšné náboženské školy k tomu, aby přijímaly nejméně čtvrtinu uchazečů, kteří nesdílejí stejnou víru, nakonec však od toho kroku ustoupili.

Dalším jablkem sváru se stala adopce dětí homosexuály. Téměř všechny katolické agentury zabývající se adopcemi zanikly kvůli antidiskriminačním pravidlům, která nutí tyto agentury posuzovat jako případné nové rodiče i homosexuální páry.

Papežovo prohlášení k britským biskupům kritizovali aktivisté Národní sekulární společnosti. "Daňoví poplatníci zaplatí za návštěvu papeže zhruba dvacet milionů liber. A on během ní bude útočit na naše práva a prosazovat diskriminaci," citoval list Daily Telegraph šéfa společnosti Terryho Sandersona. "Jeho tvrzení, že naše zákony o rovnoprávnosti zasahují do náboženské svobody, naznačuje, že vyzývá církev k diskriminaci," dodal Sanderson.

Diplomaticky na papežova slova zareagoval mluvčí britského vládního úřadu pro rovnoprávnost. "Papež ocenil naši oddanost rovným právům pro všechny členy společnosti. Zákon o rovnoprávnosti učiní Británii spravedlivější," uvedl mluvčí v oficiálním prohlášení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video