Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci do každé farnosti, vyzval papež. Vatikán půjde příkladem

  12:57aktualizováno  15:18
Papež František apeloval v neděli na křesťanskou komunitu v Evropě. Farnosti vyzval, aby každá přijala jednu uprchlickou rodinu jako gesto solidarity. On sám půjde ve Vatikánu příkladem a v miniaturním státě začne s přijímáním běženců v příštích dnech. Zprávu přinesla agentura Reuters.

„Všechny farnosti, náboženské obce, kláštery a svatyně celé Evropy, ukažte pravý význam evangelia a přijměte každá jednu rodinu,“ apeloval papež, jehož první cesta po zvolení do čela Svatého stolce byla na Lampedusu. Tedy italský ostrov ležící mezi Sicílií a Tuniskem, kam připlouvají uprchlíci na lodích.

„Dvě vatikánské farnosti přijmou každá uprchlickou rodinu v nejbližších dnech,“ dodala hlava katolické církve po nedělní mši ve Vatikánu. Davy lidí, které se u příležitosti bohoslužby shromáždily na Svatopetrském náměstí, mu po prohlášení aplaudovaly.

Český křesťanský fond chce přivézt 152 uprchlíků z Iráku

Papež svými slovy vyzývá desítky tisíce katolických farností napříč Evropou. Jen v Itálii je více než 25 tisíc farností a v Německu přes 12 tisíc.

V České republice je podle údajů jednotlivých diecézí celkem 2 418 farností. Každá má vlastní volbu, jestli se k vyzvání papeže přidá.

„Katolická charita ČR podniká ve spolupráci se státními institucemi kroky k přijetí migrantů. Jednotlivé farnosti budou mít možnost jejím prostřednictvím přijmout jednotlivé rodiny. Vše je teprve na počátku,“ řekl pro iDNES.cz pomocný biskup pražský Václav Malý.

Podle České biskupské konference je ale potřeba mít v ruce souhlas ministerstva vnitra. „Vycházíme z toho, že jsme jako církev nabídli pomoc na začátku července. Biskupové vydali prohlášení, ve kterém uvedli, že pokud se rozhodne vláda, potažmo ministerstvo, že je potřeba volit pomoc, o které je řeč, tak vyzvou své farnosti, aby se do pomoci zapojily. Tento proces koordinuje ministerstvo vnitra, záleží na jeho potřebách,“ uvedl pro iDNES.cz mluvčí ČBK Tomáš Jemelka.

Červencová výzva České biskupské konference

Jako katoličtí biskupové českých a moravských diecézí a členové předsednictva Ekumenické rady církví (ERC) vnímáme naléhavost potřeby solidarity s oběťmi válek a náboženské nenávisti, ale zároveň i obavy naší společnosti plynoucí ze současného přílivu migrantů do Evropy.

Uvědomujeme si, že tato solidarita musí být doprovázena odpovědností a problém je nutné řešit v kontextu celoevropské situace. Taktéž máme za to, že musíme rozlišovat mezi uprchlíky stiženými válkami, hladem či nestabilitou, kteří naši pomoc bez pochyby potřebují, a ekonomickými migranty.

Proto vyzýváme vládu ČR, aby se k dané problematice postavila s rozhodností. Katolická církev a Ekumenická rada církví chce do tohoto problému vstoupit nejen podporou dialogu, ale i aktivní pomocí bližním, kteří jsou v ohrožení života a stávají se obětí xenofobního nahlížení či hysterie.

Nabízíme vládě ČR v rámci kooperativních vztahů mezi státem a církvemi, že vyzveme naše farnosti a sbory k tomu, aby po dohodě s místními samosprávami i za spolupráce s lokálními Charitami a Diakoniemi mezi sebe přijaly rodiny křesťanských migrantů. Jsme tak připraveni aktivně pomáhat v jejich integraci a vytvořit tím prostor pro obohacení naší společnosti. Zároveň jsme otevřeni hledání dalších možných forem pomoci.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

Najdete na iDNES.cz