Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež František požehnal Městu a světu, zmínil KLDR i válku v Sýrii

  12:30aktualizováno  13:22
Křesťané si připomínají den, kdy vstal Kristus z mrtvých. Nový papež František ve Vatikánu dopoledne sloužil velikonoční mši a poté pronesl tradiční požehnání Městu a světu. Na Svatopetrském náměstí mu naslouchalo čtvrt milionu věřících. Papež mimo jiné vyzval k míru v Sýrii.

Pro papeže Františka jsou tyto Velikonoce první, které prožívá jako hlava katolické církve. | foto: AP

František ve svém nedělním poselství vyzýval k míru. Zmínil Sýrii, kde už víc než dva roky zuří krvavá občanská válka, která už zabila přes sedmdesát tisíc lidí. Zmínil Izraelce a Palestince a nutnost usmíření mezi nimi. Mluvil o situaci v Africe a hovořil také o nutnosti diplomatického řešení nynější krize na Korejském poloostrově, kde KLDR hrozí válkou svému jižnímu sousedovi.

"Mír v Asii, předně všeho na Korejském poloostrově: kéž jsou rozpory překonány a roste duch smíření," řekl František. Napětí kolem KLDR roste od února, kdy Kim Čong-un, mladý vůdce stalinistické země, provedl jadernou zkoušku. Tenze ještě zesílily tuto sobotu, kdy KLDR vyhlásila válečný stav s Jižní Koreou.

Kromě politiky papež promluvil i o svém "tradičním" tématu: ekologii. Hovořil o "hanebném využívání přírodních zdrojů" a vyzval věřící, aby byli "strážci stvoření".

Tradiční požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pronáší papež každoročně na Boží hod vánoční a Boží hod velikonoční. Velikonoční požehnání bývá spojeno právě s projevem, ve kterém papež hodnotí uplynulý rok. Ten letošní Františkův sledovalo přímo na Svatopetrském náměstí na 250 tisíc lidí a další miliony jej mohly vidět v televizi.

Pro Františka jsou to první Velikonoce ve funkci papeže. Ujal se jí teprve před dvěma týdny poté, co koncem února odstoupil jeho předchůdce Benedikt XVI. František, první hlava katolické církve původem z Latinské Ameriky, při mši a požehnání Městu a světu vynechal tradiční zdravici v mnoha světových jazycích.

Papež myl nohy mladým delikventům

František před nědělní mší absolvoval několik dalších tradičních církevních obřadů. Na Květnou neděli věřícím vzkázal: "Nebuďte nikdy smutní, křesťan nemůže být smutný. Nenechte se nikdy ovládnout bezmocí. Naše radost není radostí z vlastnictví mnoha věcí, ale ze setkání s Ježíšem."

Fotogalerie

Hlavní část oslav Velikonoc začala na Zelený čtvrtek, kdy František omyl nohy mladým delikventům z vězení pro mladistvé Casal del Marmo ležící na okraji Říma. "Pokud Pán omyl nohy svým učedníkům, mohu já udělat totéž pro druhé," uvedl papež František, který ještě jako arcibiskup z Buenos Aires v tento čas zpravidla navštěvoval věznice, nemocnice i hospice (více zde).

V pátek si pak připomněl Kristovu smrt a účastnil se tradiční křížové cesty u římského Kolosea, která má připomínat Ježíšovo ukřižování (více čtěte zde).

Sobotní večer byl ve znamení velikonoční vigilie. Tato bohoslužba připomínající Kristovo zmrtvýchvstání bývá nejdelší v církevním roce a předchozí papež Benedikt XVI. ji slavil zhruba tři hodiny. Nový papež František ji však podle agentury AP zkrátil.

František věřící v homilii vyzval, aby "vpustili vzkříšeného Ježíše do svého života". "Přijměte jej jako přítele, s důvěrou," naléhal papež. Zvlášť se obrátil na ty, kteří jsou ve víře vlažní.

"Pokud jsi byl až dosud vzdálen Bohu, učiň malý krůček: on tě přijme s otevřenou náručí... Pokud se ti zdá být obtížné jej následovat, neměj strach, důvěřuj mu, on je ti nablízku, poskytne ti pokoj, který hledáš, a životní sílu, jak on si přeje," pronesl František . - fotogalerii z bohoslužby najdete zde

Ve Svatopetrském chrámu se při bohoslužbě během chvalozpěvu opět rozezněly zvony, které utichly ve čtvrtek, aby tak připomněly Kristovu smrt. Během slavnosti papež rovněž pokřtil čtyři dospělé muže - z Itálie, Albánie, Ruska a Spojených států.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz