Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Brutální pronásledování a smír v Donbasu. Papež požehnal Městu a světu

  12:15aktualizováno  13:09
Papež František pronesl ve čtvrtek v poledne z lodžie baziliky svatého Petra tradiční poselství Městu a světu. Ve své řeči připomněl probíhající konflikty v Iráku, zdůraznil potřebu humanitární pomoci. Pomodlil se také za oběti ukrajinských sporů. Politiky vyzval k navázání dialogu místo bojů.

Přesně ve 12:00 papež František předstoupil před věřící. Nejprve vyslechl italskou a vatikánskou hymnu. Následně pak po slavnostním zasalutování členů Švýcarských gard přistoupil ke svému projevu. „Pane, prosím, abys střežil naše bratry a sestry v Iráku, kteří jsou vystaveni brutálnímu pronásledování. Kéž jim narození Páně přinese naději, stejně tak jako uprchlíkům i starým lidem z tohoto regionu i celého světa,“ prohlásil na úvod svého proslovu papež. Doufá, že se uprchlíkům dostane humanitární pomoci a oni tak budou moci přečkat zimu.

Papež vyzval také k navázání dialogu mezi Palestinou a Izraelem. Stejně tak popřál mír konfliktem zmítané Ukrajině. „Ochraňuj ty, kteří trpí na Ukrajině a dopřej zemi, aby překonala napětí a nastoupila novou cestu bratrství a smíření,“ prohlásil papež.

Požehnání Urbi et Orbi

Svatí apoštolové Petr a Pavel, v jejichž mocnou přímluvu spoléháme, kéž se za nás přimlouvají u Pána.

Na přímluvu a pro zásluhy blahoslavené Marie vždy Panny, blahoslaveného Michaela archanděla, blahoslaveného Jana Křtitele, svatých apoštolů Petra a Pavla a všech svatých kéž se nad vámi smiluje všemohoucí Bůh a odpustí vám všechny vaše hříchy, a Ježíš Kristus kéž vás uvede do života věčného.

Odpuštění, rozhřešení a zahlazení všech vašich hříchů, čas pro pravé a plodné pokání, srdce vždy kajícné a zlepšení života, milost a útěchu Ducha svatého a setrvání v dobrých skutcích až do konce kéž vám udělí všemohoucí a milosrdný Pán.

A požehnání všemohoucího Boha Otce i Syna i Ducha svatého kéž na vás sestoupí a vždy s vámi zůstane.

Zdroj: Wikipedia

„Kristus spasitel ať daruje pokoj Nigérii, kde jsou mnozí lidé drženi daleko od svých blízkých,“ připomněl řádění Boko Haram v Nigérii, kde islamisté před časem unesli na 300 školaček (více o tomto případu se dočtete zde). František vzpomenul také na konflikty v Libyi, Jižním Súdánu, Středoafrické republice a Demokratické republice Kongo.

„Žádám ty kteří nesou politickou odpovědnost za vedení dialogu, aby překonaly rozpory a udržovaly trvalé bratrské soužití,“ vyzval papež. Díky vyjádřil také lékařům, kteří bojují s ebolou. Slova útěchy následně adresoval rodinám, které přišly o své děti při nedávných teroristických útocích v Pákistánu (více o nich zde). Pak už přistoupil k odříkání poselství Urbi et Orbi, které si přímo ve Vatikánu vyslechly desetitisíce věřících.

Papež hovořil italsky a jen na závěr přednesl požehnání v latině. V minulosti přitom bývalo zvykem, že Svatý otec vyslal svůj vzkaz v několika světových jazycích, včetně češtiny. František však tuto tradici nedodržel ani při předchozích požehnáních Urbi et Orbi.

Papež na vatikánský stolec nastoupil loni v březnu. V příštím roce ho čeká rušný program včetně cest do Asie, Afriky, Latinské Ameriky a Spojených států. Předsevzal si rovněž reformu vatikánské byrokracie, které už adresoval několik kritických projevů (více o jednom z nich zde).

Tradiční poselství a odpustky pro věřící

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává „městu a světu“ mnoho desítek let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Podle katolické nauky je požehnání spojeno s plnomocnými odpustky pro všechny věřící, kteří požehnání zbožně přijmou. To platí i v případě, že je k nim přenášeno prostřednictvím rozhlasu, televize nebo jiných komunikačních technologií.

Fotogalerie

K veřejnosti papež František hovořil již při tradiční štědrovečerní půlnoční mši. Před asi pěti tisíci věřícími shromážděnými v bazilice svatého Petra ve středu prohlásil, že dnešní svět potřebuje více laskavosti a dobroty.

Papež podpořil uprchlíky

Před mší František v telefonátu, který přenášela živě italská televize, povzbudil uprchlíky v iráckém Kurdistánu. Tam se uchýlili Iráčané před boji, jež letos rozpoutali radikálové z Islámského státu na severu Iráku (vše o bojích proti IS zde). Papež je vyzval, aby vytrvali, a ujistil je, že na ně myslí. Mnozí z uprchlíků jsou křesťané a příslušníci komunity jezídů (více o útocích na jezídy se dočtete zde).

„Drazí bratři, jsem vám ve svém srdci velmi nablízku. Myslím na nevinné děti, na děti, které zemřely, nebo jsou zneužívány. Myslím také na prarodiče, kteří žili své životy a teď musejí nést takový kříž. Objímám vás všechny a přeji vám svaté Vánoce,“ řekl papež v telefonátu do tábora Ankává u kurdského střediska Irbílu.

Osudy uprchlíků přirovnal k počínání Ježíše Krista. „Jste jako Ježíš o vánoční noci. Ani pro něj nebylo místo a musel se zachránit útěkem do Egypta,“ řekl a vzpomenul tak na biblický příběh o útěku svaté rodiny do Egypta před králem Herodem, který nařídil vyvraždění novorozenců.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Libanonský premiér Harírí odložil rezignaci. Na žádost prezidenta

Příznivci Harírího v Bejrútu oslavují jeho stažení rezignace (22. listopadu...

Libanonský premiér Saad Harírí odložil svou rezignaci. V prohlášení přenášeném libanonskou televizí řekl, že ho...

Ratko Mladič půjde na doživotí do vězení, rozhodl mezinárodní tribunál

Ratko Mladič u soudu  (22. listopadu 2017)

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ve středu poslal bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka...

Zeman: Ruský článek o roku 1968 napsal šílenec. Medveděv text odmítl

Prezident ČR Miloš Zeman (vpravo) se 22. listopadu setkal v Gorkách u Moskvy s...

Český prezident Miloš Zeman označil článek na ruském armádním webu za čin novinářského šílence. Od článku se po výzvě...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz