Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež blahoslavil dvě oběti komunismu

  14:53aktualizováno  14:53
Papež Jan Pavel II. jehož čtyřdenní návštěva Slovenska skončila, blahoslavil před mší pod otevřeným nebem dvě slovenské oběti komunismu - řeholní sestru Zdenku Schelingovou a biskupa Vasiľa Hopka. Pontifik byl zjevně ještě v lepší kondici než v předchozích dnech.

Doporučujeme:
ON-LINE REPORTÁŽ
www.PRAVDA.sk

Liturgii sledovalo na čtvrt milionu poutníků.  Primas katolické církve, oděn do červeného hávu, blahoslavil mučedníky z tribuny s oltářem. Také tribuna i oblečení kněží byly laděny do červené barvy symbolizující mučednictví. Před oltářem byly vystaveny relikvie obou blahoslavených.

Celý obřad blahoslavení vedl sám papež a svůj proslov přednesl bez pomoci. "Ctihodní boží služebníci jsou od nynějška blahoslavení," pronesl. Věřící budou slavit svátek Vasiľa Hopka každoročně 11. května a svátek Zdenky Schelingové 30. června.

Zdravotní stav pontifika se dnes očividně opět zlepšil. Jan Pavel II. zdravil věřící slovy i gesty, působil vyrovnaným dojmem, mluvil vyrovnaným hlasem a bylo mu dobře rozumět.

250 tisíc věřícíh se sešlo na největším bratislavském sídlišti
dhadů zhruba čtvrt milionu věřících. Liturgie se koná pod otevřeným nebem. Tisíce poutníků se na ploše poblíž rozestavěného kostela Svaté rodiny začaly shromažďovat od časného rána. Náboženský program na louce začal ale již v sobotu. 

Bohuslužby se účastní  také prezident Rudolf Schuster a premiér Mikuláš Dzurinda s rodinami, ale i další členové slovenské vlády a poslanci.

Podle televizních záběrů i očitých svědků nejsou na Janu Pavlovi II. viditelné známky větší únavy. Svá dnešní poselství by měl přenést nejen ve slovenštině, ale také maďarsky, německy, ukrajinsky, česky, polsky a italsky.

Jízdu papamobilu provázela přísná bezpečnostní opatření a nad kolonou kroužil vrtulník. Policie monitorovala nejenom místo mše, ale po celé trase stály stovky mužů zákona. V panelových domech, které prostranství obepínají, je zákaz vycházení na balkony a policie nedoporučuje ani sledování mše dalekohledy a objektivy fotoaparátů.

V celé Petržalce, v níž žije na 150.000 lidí, je rychlost automobilů omezena na 40 kilometrů v hodině, větší dopravní problémy zatím nenastaly.

Papež požehnal siamským dvojčatům
Maďarští katolíci mohli v sobotu ve slovenské Rožňavě slyšet, jak Jan Pavel II. promlouvá jejich rodným jazykem. Při mši v přírodním amfiteátru, kam přišlo 120.000 až 200.000 lidí, papež také požehnal tříletým děvčatům Lucii a Andreji Tóthovým, která se narodila v Rožňavě jako siamská dvojčata a byla úspěšně oddělena.

Přijetí oddělených siamských dvojčat mělo podle slovenských biskupů symbolizovat odmítavý postoj Vatikánu k interrupcím, jejichž uplatňování v minulých měsících vyvolalo ostré spory uvnitř slovenské vládní koalice.

Primas katolické církve v Rožňavě vyzval shromážděné, aby žili skutečným křesťanským životem a neomezovali se na pasivní přijímání víry.

Zvláštní pozornost věnoval zemědělcům a mluvil o rozsáhlých obdělávaných polích, které obdivoval při dopolední cestě z Košic do Rožňavy.

Třiaosmdesátiletý papež, jehož zdravotní stav se začal znovu přetřásat po obtížích při četbě proslovů na Slovensku, strávil celou mši v Rožňavě vsedě. Problémy s artikulací ale nebyly horší než na páteční návštěvě Banské Bystrice, kdy vypadal lépe než po čtvrtečním příletu do Bratislavy.

Po téměř dvouhodinové bohoslužbě se papež za pomoci asistentů odebral do pancéřované limuzíny a odjel na soukromý oběd se slovenskými katolickými hodnostáři do sídla rožňavského biskupa. Po předkrmu v podobě plněné broskve se sýrem si pochutnal na kuřecí polévce a telecím řízku s brambory. 

Na mši v Rožňavě přišlo 200.000 lidí. (13. září 2003)

Papež při mši v přírodním amfiteátru v Rožňavě. (13. září 2003)

Primas katolické církve v Rožňavě vyzval shromážděné, aby žili skutečným křesťanským životem. (13. září)

Jan Pavel II. promluvil v Rožňavě také k Maďarům. (13. září 2003)

Papež Jan Pavel II. se v třetí den své návštěvy Slovenska vypravil na východ země do Rožňavy, kde před více než 120.000 poutníky vyzval k opravdovosti v katolické víře.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

V obraně budeme spolupracovat, oznámili ministři zahraničí EU

Americké letouny F/A-18  a japonská F-15 přelétávají nad letadlovou lodí Ronald...

Ministři zahraničí pětadvaceti členských zemí Evropské unie v pondělí potvrdili vznik stálé spolupráce v obranné...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...Najdete na iDNES.cz