Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Panská ulice je skoro mrtvou zónou

  9:58aktualizováno  9:58
N o v é M ě s t o - Nebýt zrekonstruovaného Kaunického paláce s Muchovým muzeem, byla by Panská ulice mrtvou zónou. Přitom již několik let se na papír malují různé návrhy, jak oživit dnes nehostinné končiny mezi ulicemi Panskou, Jindřišskou, V Cípu a Václavským náměstím. V tuto chvíli to však vypadá, že nové moderní obchodní centrum tu hned tak nevznikne - pokud vůbec vznikne. Československá obchodní banka, jež pět historických domů v této části města vlastní, uvažuje o jejich prodeji. Zatím není jasné, zda je rozprodá jednotlivě, či společně i s projektem.
Budova v Panské ulici

Budova v Panské ulici, kde už dávno mělo být přitažlivé obchodní centrum. (27. února 2001) | foto: Jan SchejbalMF DNES

Jaké objekty patří do projektu Triangl?
Panská ulice číslo 10 Panská ulice číslo 8 - exsídlo redakce a nakladatelství Mladá fronta (dříve sídlo Prager Tagblatt)
Barokní jízdárna - patří k paláci Sylva-Taroucca v ulici Na Příkopě, kde je nyní McDonald's
Jindřišská ulice číslo 7 - bývalé sídlo Vojenského projektového ústavu
Václavské náměstí číslo 15 - bývalé tiskárny Mír, nyní slouží jako výprodej oblečení

Ještě vloni v létě architekt Ivo Nahálka sliboval: "Vrátí se sem život, bezpečnost a čistota. Brzy to bude místo, kam si Pražané zajdou na oběd, zaplavat, prohlédnout si výstavu a posedět v kavárně," doufal. V současnosti sice realizaci projektu nového obchodního centra Triangl se vzájemně propojenými pasážemi stále ještě věří, avšak podotýká: "Hlavní slovo a právo rozhodnout má majitel."

Projekt předpokládá, že zde vznikne nový hotel, byty, obchody a fitness centrum s bazénem. Dosud není vydáno ani územní rozhodnutí, ani stavební povolení. Nahálka nevyloučil, že pět historických objektů banka nakonec rozprodá jednotlivě. "Ale bez vybudování společného zásobování a parkování s tím těžko někdo něco udělá. A zmařilo by to vidiny, kterou má město s Jindřišskou, kde si představuje pěší zónu. A s Václavským náměstím, kde by jednou měla přestat jezdit auta se zbožím," předpokládá Nahálka.

Banka se zatím pro žádnou variantu nerozhodla. V současnosti vybírá zájemce a ověřuje si kupní cenu nemovitostí, z nichž některé do jejího vlastnictví přešly po pádu IPB. Domy mají atraktivní polohu, ale jsou ve špatném technickém stavu. O jednom z nich, barokní jízdárně, magistrát stále uvažuje jako o jedné z možností, kam posléze umístí Muchovu Slovanskou epopej, až opustí Moravský Krumlov. Právě tato barokní jízdárna v minulosti projekt brzdila. Je to z památkového hlediska nejcennější objekt, který se však nachází uprostřed uvažovaného komplexu. Jednu dobu se proto uvažovalo dokonce i o jejím posunutí.

Největší boje však památkáři svedli o zachování domu v Panské ulici číslo sedm, který podle původních návrhů měl být zbourán. Tato budova byla kdysi sídlem listu Prager Tagblatt a působil zde novinář E. E. Kisch. Proti byl Pražský ústav památkové péče a nakonec demolici zamítl i odbor památkové péče magistrátu. Banka se včera k majetkovým vztahům nevyjádřila s odůvodněním, že tiskový mluvčí je na dovolené.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Najdete na iDNES.cz