Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pánové, přestaňte otálet

  1:00aktualizováno  1:00
Víkendové druhé kolo senátních voleb udělalo tečku za "volební sezonou 2006". Na konci zápasu se sluší pogratulovat vítězům, nejlépe všem těm, kdo sami sebe za vítěze považují. Tím však pomalu důvody k radosti a oslavám končí.

Dva největší protivníci: šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Volební speciál

Česká republika nemá ani pět měsíců po parlamentních volbách pořádnou vládu a stále ještě není jasné, jak se k nějaké pořádné vládě dobere.

Na první pohled to může vypadat, že se nic zvláštního neděje. Ekonomika celkem dobře funguje a v zahraničních novinách se tu a tam žertem píše, že "Češi snad ani žádnou vládu nepotřebují". Tak to ovšem není.

Dlouhotrvající politická nejistota může napáchat velké škody. Prezident Klaus ve svém svátečním projevu k 28. říjnu mluvil o čtyřech okruzích problémů, pro které potřebujeme stabilní vládu: o reformě důchodů, zdravotnictví a veřejných financí a o otázce zdrojů elektrické energie. - více zde

Přidejme ještě některé další. Státní úřady už od jara pořádně nefungují, úředníci nevědí, zda mají zemi spravovat podle pravicového, či levicového konceptu. Česko se kvůli politické nestabilitě v očích vyspělých západních zemí zařadilo k Divokému východu.

Vedle Maďarska, kde premiér otevřeně přiznává lži voličům, Slovenska a Polska, kde se na vládách podílejí i uskupení s velmi extremistickými postoji, teď stojí i Česká republika s téměř půlročním bezvládím doprovázeným spoustou neuvěřitelných politicko-policejních afér.

Nepředvídatelná politická situace působí negativně na zahraniční investory. Ti stále častěji v soukromých rozhovorech vyjadřují znepokojení nad tím, že nelze odhadnout budoucí podobu daní, zákoníku práce a dalších předpisů, které přímo ovlivňují návratnost vložených investic. Do tak nejistých politických podmínek se žádný rozumný a seriózní investor s radostí nepožene.

Politická křeč nepomáhá ani domácím podnikům a podnikatelům. Ti by vedle daňové a zaměstnanecké politiky státu také potřebovali co nejdříve znát reálný termín přechodu z české koruny na euro.

To všechno jsou informace nezbytné pro správná podnikatelská a investiční rozhodnutí a jsou, ať chceme, či ne, závislé na politicích.

Velmi podstatné je také to, aby naše země byla schopna přijímat důležitá zahraničně-politická rozhodnutí, na která bude spolehnutí. Ať jde o další postup ve válce s terorem nebo třeba o umístění americké základny na českém území.

Sečteno a podtrženo: v zájmu České republiky a jejích obyvatel je tedy co nejrychleji nalézt cestu ven z faktického bezvládí.

S koncem senátních voleb padl jakýkoli rozumný důvod pro další oddalování nějakého řešení. I kdyby tím řešením měla být přechodná vláda a nové volby. Taková varianta by sice nepřinesla plnohodnotnou vládu hned, ale byl by to alespoň nějaký krok kupředu.

Špičkoví politici ze všech parlamentních stran (a pro Paroubka a Topolánka jako dva nejdůležitější hráče to platí dvojnásob) by si měli uvědomit, že země nyní potřebuje posun k normálním poměrům. Voliči to ocení víc než neústupný postoj při jednáních a bezhlavé hájení "zájmů strany".

Bezvládí škodí všem, kteří prezidenta, vládu i poslance platí ze svých daní. Proto se po volbách dá říci jediné: Pánové, přestaňte otálet...

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz