Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pankrácké mrakodrapy mohou začít růst

  9:57aktualizováno  9:57
Po letech sporů je zřejmě rozhodnuto o osudu mrakodrapů na pankrácké pláni. Ministerstvo kultury totiž ukončilo řízení, které spustili odpůrci stavby. Úředníci dospěli k rozhodnutí, že mrakodrapy na Pankráci nevadí a jejich vznik nenaruší hodnotu pražské památkové rezervace.

Mrakodrapy v Praze-Pankráci. Ilustrační foto

Jako první o tomto výsledku informoval server Euro Online.

"Ukázalo se, že nemáme jinou možnost než stavbu povolit," řekla mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Proti rozhodnutí není odvolání. Kateřina Hainzová, mluvčí developerské společnosti ECM, jíž většina výškových budov na Pankráci patří, rozhodnutí vítá. "Schvalovací proces byl velmi dlouhý, jsme rádi, že se záležitost konečně pohnula kupředu," komentuje výsledek.

Majitelé mrakodrapů se nebojí, že by stavby byly zdrojem problémů, na jejichž konci by mohla být Praha vyškrtnuta ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Z toho mají naopak strach všichni odpůrci stavby - například sdružení Arnika. "Rozhodnutí ministerstva je šokující. Přichází pár týdnů po zasedání Výboru světového dědictví UNESCO. Ten vyslovil vážné znepokojení nad plánovanou výstavbou mrakodrapů na pankrácké pláni," tvrdí Martin Skalský ze sdružení Arnika.

První spory kolem nových mrakodrapů, které by měly vyrůst na pankrácké pláni, vypukly už v roce 1999. Po osmi letech je pravděpodobně rozhodnuto.

Nejnovější kapitolu do vleklých svárů příznivců a odpůrců výškových budov napsalo ministerstvo kultury. Jeho verdikt zní: Může se stavět. Ministerští úředníci tak rozhodli přesto, že dřív vydali několik zamítavých stanovisek.

"Na základě dostupných podkladů se ve správním řízení nepodařilo prokázat, že by stavby narušily hodnotu památkové rezervace natolik, abychom záměr posoudili jako nepřípustný," řekla mluvčí ministerstva Marcela Žižková. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci, ministerstvo ho však všem účastníkům řízení rozeslalo na konci minulého týdne.

Odpůrci chystají žalobou
Proti rozhodnutí už není odvolání. Odpůrci výškových budov na Pankráci se však nevzdávají.

"Ještě nemohu se stoprocentní jistotou říct, jak se zachováme, ale nejpravděpodobnější variantou je, že rozhodnutí ministerstva napadneme žalobou. Naši právníci analyzují dokumenty a hledají, na čem žalobu postaví," popisuje Martin Skalský ze sdružení Arnika, který se mrakodrapy na pankrácké pláni zabývá už šest let.

Rozhodnutí má několik desítek stran, a tak podle Skalského bude nějakou dobu trvat, než se advokáti dostanou na jeho konec.

Kritici také zvažují, že se obrátí například na Evropský soud ve Štrasburku nebo přímo na UNESCO. To totiž považuje neregulovanou výstavbu výškových budov v Praze za problematickou.

Na svém zasedání na Novém Zélandu na začátku letních prázdnin jeho úředníci Praze doporučili, aby výstavbu mrakodrapů na pankrácké pláni ještě důkladně zvážila.

Zatímco ministerští úředníci a developeři se neobávají, že by dvojice nových mrakodrapů pokazila pražské panoráma, kritici mají strach, že by Praha mohla utržit mezinárodní ostudu. Důvod? UNESCO by ji prý mohlo vyškrtnout ze seznamu významných památek.

Z toho má obavy také Josef Štulc, předseda českého národního komitétu ICOMOS, který funguje jako poradní orgán UNESCO. Podle něj už výbor vyjádřil vážné znepokojení nad navrženou podobou výškových staveb.

ECM: Rozhodují jen české úřady
Společnost ECM, která je majitelem většiny pankráckých mrakodrapů, takové obavy důrazně popírá. Podle vedení firmy škrty v prestižním seznamu světového kulturního dědictví Praze nehrozí.

"Z jednání zástupců UNESCO jasně vyplývá, že rozhodnutí je zcela v rukou českých úřadů," říká mluvčí ECM Kateřina Hainzová.

Někteří památkáři se však domnívají, že by se osud staveb na Pankráci mohl stát precedentem, který bude výstavbu podobných budov ovlivňovat do budoucna.

Ředitel pražského pracoviště Národního památkového ústavu Michael Zachař má však jiný názor: "Český právní systém není založen na precedentech, rozhodnutí v tomto případě není pro naše soudy závazné."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz