Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Paneláky bývalé NDR se mění v sutiny

  0:01aktualizováno  0:01
Hotel Lunik v sousedství dalších budov ve stylu socialistického funkcionalismu na jedné z hlavních ulic stojí opuštěn. Okna jsou vymlácena, z oprýskané budovy visí kusy omítky. V Eisenhüttenstadtu, někdejším Stalinstadtu, se zastavil čas.

Ulice navozují atmosféru zaniklé Německé demokratické republiky. Puškinova alej, Pionýrská stezka, alej Karla Marxe, ulice Kláry Zetkinové.

Dříve zde pracovalo kolem čtrnácti tisíc dělníků, nyní něco přes tři tisíce. Zejména večer město vypadá jako po vymření. V jediné italské pizzerii v centru, krásné a prostorné, jsou obsazeny na zahrádce čtyři stoly. Uvnitř pusto a prázdno.
Centrum plné světel a života nenajdete. Svítí jen pouliční osvětlení, na ulici nepotkáte téměř ani živáčka.

Není kam jít, a pokud ano, zdejší počítají každý cent. Ve městě je dvacetiprocentní nezaměstnanost. Od sjednocení Německa odtud odešlo za prací přes deset tisíc lidí.

Život, ten nákupní, se soustřeďuje do City Center, kde vyrostlo obří nákupní středisko. Ani tam však příliš mnoho lidí nenajdete. Mnozí volí raději nákup u svého Vietnamce, kterých je tady celá řada. Místní však své město brání. "Okolí máme krásné, skvělé cyklostezky, jezdí k nám až ze severu," říká majitelka penzionu Iris Sängerová, učitelka. Současně přiznává, že má čím dál méně práce.

"Učím pouze půl dne. Lidé město opouštějí, čímž také ubývá žáků. Přivyděláváme si proto pronájmem našeho domu. Na stěhování však nepomýšlíme," dodává. "Poslední ať zhasne," žertovali občané NDR v osmdesátých letech o útěku z republiky. Od pádu berlínské zdi se však změnily důvody. Přesto to lidi z východu táhne na západ.

Dva miliony východních Němců se od roku 1991 odstěhovaly na západ za prací nebo za vyučením. Na východě zívají prázdnotou celé obytné bloky. Knihovny či školy se zavírají, protože je zkrátka málo lidí. Prognóza expertů je alarmující. V příštích letech dojde ke stěhování z východu na západ.

"Pronájem bez provize"- hlásá jeden z vývěsních štítů u prázdných bytů v saském městě Görlitz, kde se nezaměstnanost pohybuje kolem dvaceti procent. Dobrá pětina tehdejších 72 000 obyvatel Görlitz po sjednocení opustila. Zatímco v roce 1990 bylo ještě patnáct procent obyvatel mezi 21 a 30 lety, loni to bylo již pouhých 10,6 procenta.

Prázdné byty hlásí Lipsko i HalleNeustadt. Toto město mělo před sjednocením kolem 309 000 obyvatel, nyní pouhých 237 000. Spolková země Sasko-Anhaltsko ztratila v posledních dvou desetiletích více než půl milionu lidí.

Z panelových domů v ulici Hans von Kleist Strasse (čísla 1-19) zbyla jen halda sutin. V červenci byla srovnána se zemí, aby ji nahradil moderní šestipatrový blok - v rámci projektu "recycling". Vedle moderních či renovovaných paneláků straší ty starší nebo jejich ruiny.

"Za to oplocení nechoďte, je to nebezpečné," upozorňuje starší pán, který se s malým vnukem prochází sídlištěm duchů. Desetiposchoďový dům již bez okenních skel je připraven k demolici. V některých z bývalých bytů zahlédnete kousek plakátu na zdi.

"Ten můj přijde na řadu za dva roky. Dostaneme náhradní ubytování a město nám zaplatí i stěhování. Poláci sem jezdí po nocích a odvážejí, co zde ještě zůstalo. Odmontují starý vařič či vodovodní kohoutky." Z bývalého zemědělského města Schwedt nad Odrou v Braniborsku udělali pohlaváři NDR velké průmyslové město. Většina tehdejších 52 000 obyvatel pracovala v petrochemickém kombinátu.
Po sjednocení přišli lidé o práci a podle statistik opouští Schwedt asi sto obyvatel měsíčně. Nyní zde žije zhruba 38 000 obyvatel, podle odhadů jich v roce 2015 bude jen třicet tisíc. Zbouráno bude více než tisíc paneláků.

Mladá generace chybí, rapidně klesá porodnost. Počet obyvatel klesl o čtvrtinu. V Meklenbursku - Předním Pomořansku dokonce založili agenturu, která má přilákat mladé lidi nazpět. Je recept na zastavení vymírání východu Německa? Experti vidí záchranu jedině v cílené hospodářské politice. A varují, že situace může být ještě horší.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Severokorejci vyšlou na olympiádu do Pchjongčchangu 230 roztleskávaček

Banner propagující olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu nedaleko...

Severní Korea vyšle na zimní olympijské hry v jihokorejském Pchjongčchangu příští měsíc kromě sportovců i skupinu 230...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz