Vypouštění Sianga do přírody byla velká událost.

Vypouštění Sianga do přírody byla velká událost. | foto: Reuters

Pandí „spasitel“ nepřežil návrat do přírody

Cvičili ho, aby přežil v divočině. Měl "spasit" zmenšující se populaci pand. Přesto první černobílý medvěd narozený v zajetí a vypuštěný do čínské přírody zahynul ještě před oslavou prvního výročí pobytu na svobodě.

Tělo mrtvého pětiletého samečka Siang Sianga leželo na zasněžené zemi pod vysokými stromy v provincii S'-čchuan. Po čtyřiceti dnech pátrání ho nalezli jeho vychovatelé z Výzkumného střediska pro ochranu a výzkum pandy velké ve Wolongu.

"Siang Siang zemřel na vážná vnitřní zranění v oblasti hrudníku a žaludku po pádu z velké výšky," řekl ředitel centra Čang Che-min.

Zahynul, protože dělal to, co ostatní divoké pandy. Podle odborníku nejspíš hájil své teritorium nebo bojoval s divokými pandami o potravu, protože na jeho těle byly nalezeny známky škrábanců a kousnutí. Při jednom ze soubojů spadl ze stromu a na následky zranění zemřel.

Všichni jsou smutní
Siang Siang, jehož jméno v překladu znamená "Slibný" či "Nadějný", prošel tvrdým tříletým nácvikem přežití v divočině. Vychovatelé ho museli naučit nejen značkovat území, ale i kousat.

Do přírody ho pustili loni v dubnu, kdy bylo všude plno bambusu, kterým se medvídek hlavně živí. Přesto neuspěl a to může zkomplikovat uskutečnění čínského projektu na záchranu ohroženého druhu a jeho návrat do přírody.

"Jsme všichni smutní kvůli Siang Siangovi, ale to neznamená, že projekt selhal," řekl Čang Che-min agentuře AP.

Maskot olympiády
Podle zástupce ředitele střediska ve Wolongu Li Deshenga si z něj vezmou ponaučení. Ukázal totiž, že komunity divokých pand mezi sebe neradi přijímají nové samce, protože je považují za hrozbu. "Příště si vybereme pro vypuštění samičku," dodal Li Desheng.

Počet pand po celém světě se stále snižuje. Divocí savci už žijí jen na zalesněných svazích hor střední Číny. Podle odhadů jich je 1600. Černobílý medvídek je pro říši středu jedním z neformálních národních symbolů.

Jako maskot v současnosti propaguje olympiádu, která má v Číně proběhnout v roce 2008. I proto Peking od roku 2003 investoval 263,5 milionu korun na záchranu pandí populace.

Úkol to není jednoduchý. Kromě pytláků a neustálého zmenšování jejich životního prostředí ohrožují savce i potíže s rozmnožováním.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video