Vladimir Putin

Vladimir Putin | foto: Reuters

Kauza Panama Papers má nabourat jednotu Ruska, prohlásil Putin

  • 495
Obvinění vyplývající z kauzy Panama Papers, které míří na adresu nejbližších spolupracovníků a přátel ruského prezidenta, jsou podle Vladimira Putina lživá a mají za cíl destabilizovat jednotu země. Žádný z Rusů zmiňovaných v uniklých dokumentech se podle Putina nedopustil korupce.

Putin striktně odmítl, že by jména uvedená na seznamech Panama Papers jakýmkoli způsobem figurovala v nelegálních finančních operacích, píše agentura Reuters. „Naši nepřátelé jsou znepokojeni jednotou a pospolitostí ruského národa. Snaží se nás roztrhnout a udělat z nás poslušnější národ,“ sdělil Putin v prvním prohlášení ke kauze Panama Papers.

Panama Papers

Celá kauza okolo uniklých dokumentů je podle něj účelovým produktem a pracuje jen s domněnkami. „Je tu určitý přítel ruského prezidenta, který udělal takové a takové věci, ve kterých je pravděpodobně i určitá korupce,“ ironizuje Putin zprávy západních médií. Připomněl také obvinění, že na korupčním jednání se měl tajně podílet se svým dobrým přítelem Sergejem Rolduginem. O žádné korupci však podle Putina nemůže být řeč.

Roldugin se podle prezidenta sice pokouší podnikat, ale na miliardy si rozhodně nepřišel. „Skoro všechny peníze, které vydělal, utratil v cizině za hudební nástroje, které přivezl do Ruska,“ řekl Putin a zdůraznil, že je hrdý na takové lidi, a to tím spíše, že Roldugin z vlastní kapsy platí koncerty propagující ruskou kulturu v cizině. „Jsem hrdý, že mám takové přátele,“ řekl.

Roldugin měl podle úniku dokumentů na zahraničních účtech v daňových rájích kolem sta milionů dolarů. Roldugin investoval do akcií největší ruské televizní reklamní společnosti Video International, vlastní také minoritní počet akcií výrobce ruských nákladních automobilů Kamaz a drží 3,2 procenta podílů v bance Rossija.

Důležitý pro ruskou stopu v celé kauze je také šéf banky Rossija Jurij Kovalčuk přezdívaný „Putinův bankéř“. Ten podle Panama Papers převedl z jejích účtů prostřednictvím Ruské komerční banky se sídlem na Kypru jednu miliardu dolarů na speciální offshoreovou společnost Sandalwood Continental (více o ruské stopě kauzy Panama Papers se dočtete zde).

EU chystá seznam daňových rájů

Kauza Panama Papers v pondělí rozpoutala hon na podnikatele i vysoce postavené politické činovníky z celého světa, kteří využívají služby firem v daňových rájích. Kvůli kauze rezignoval například islandský premiér, na seznamech se objevili i slavní sportovci či herci (více zde)

Rekordní únik

V kauze Panama Papers jde o 11,5 milionu dokumentů a 2,6 terabytů dat uniklých z interní databáze Mossack Fonseca.

Jde o jeden z největších případů svého druhu - větší než únik diplomatické komunikace zveřejněné serverem WikiLeaks v roce 2010 nebo tajných zpravodajských dokumentů, které v roce 2013 předal novinářům Edward Snowden.

Eurokomisař pro hospodářské otázky, daně a cla Pierre Moscovici ve čtvrtek v reakci na tuto kauzu prohlásil, že do půl roku by měl vniknout celoevropský seznam daňových rájů. „Věřte mi, že jsem pobouřen a rozzuřen. Zatím ještě nevíme, jaký díl těchto aktivit byl nelegální. Ale velká část byla určitě nemorální, neetická a jedním slovem nepřijatelná,“ komentoval skandál Moscovici.

Moscovici připomněl, že návrh na společný evropský „černý seznam“ daňových rájů předložila komise v lednu. Členské země by se nyní podle něj měly co nejrychleji shodnout na tom, podle jakých kritérií na něj mají být země případně zařazovány.

Ve stávající podobě v EU existuje v zásadě souhrn národních seznamů, řekl Moscovici. Některé země osmadvacítky prý na něm mají zapsáno třeba 85 států a jiné ani jeden. Panamu podle eurokomisaře nyní uvádí jen osm členských zemí unie, Francie ve středu oznámila, že středoamerický stát na svůj seznam vrátí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video