Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pana prezidenta zdravte slušně a zdvořile

  0:01aktualizováno  0:01
Prezident Václav Klaus si potrpí na pořádek a disciplínu. A tak od jeho příchodu na Pražský hrad začali Klausovi nejbližší spolupracovníci dohlížet na dodržování slušného chování. Kdo dnes chce pobývat v blízkosti prezidenta, nesmí zapomenout na uctivý pozdrav a také důstojný oděv.

Zaměstnancům Správy Pražského hradu bylo několikrát připomenuto, že v případě příchodu hlavy státu do místnosti mají vstát a slušně zdravit.

Téma "Slušný pozdrav prezidentovi" se dostalo až na poradu vedení správy Hradu. Všichni ředitelé odborů mají za úkol to svým podřízeným připomenout.

"Je jasné, že nejsme všichni ze stejné sociální skupiny, vychování je složitá věc, může se stát, že někdo zapomene," vysvětluje příkaz mluvčí prezidenta Petr Hájek. Dodal, že se to týká spíše pomocného personálu a nikoli výše postavených úředníků.

"Ti se zdraví i sedmdesátkrát za den, což je možná až moc," podotkl. Hrad také hodlá důsledněji postihovat novináře, kteří neuposlechnou výzvy, aby se, jsou-li členy prezidentova doprovodu, oblékali přiměřeně k významu události.

"Týká se to hlavně kameramanů a fotografů, kteří přijdou na jmenování soudců či přijetí velvyslanců v džínách. Nějaký čas jsme to tolerovali, ale od 28. října budeme striktní," dodal Hájek.

Prezident učí na Hradě dobrému vychování 
Když přišel Václav Klaus letos v březnu po svém zvolení prezidentem na Pražský hrad , byl šokován tamními poměry. Od té doby se snaží měnit pořádky dle svého gusta a s pomocí svých spolupracovníků zavést i "řádné vychování".

To se například týká slušného zdravení hlavy státu či způsobu oblékání především u novinářů. Ti jsou Klausovými lidmi pravidelně napomínáni, aby na Hrad přicházeli jen ve společenském oděvu.

Podle lidí z prezidentské kanceláře mívalo nové vedení v prvních měsících pocit, že ne všichni zaměstnanci projevují náležitý respekt k nové hlavě státu. Atak se v jednom ze zápisů z porady vedení Správy Pražského hradu objevila i tato poznámka: "Znovu byli všichni přítomní upozorněni na nutnost slušně pozdravit pana prezidenta. Vedoucí zaměstnanci budou v tomto smyslu informovat své podřízené. Upozornění má trvalou platnost."

"Občas někdo nepozdravil. Kinderstube (dobré vychování) je složitá věc. Nemyslím si, že to je věc lidí z dřívějších dob či nových. Ale někdy jde po chodbě opravář a neuvědomí si, že potkává hlavu státu a že by ji měl pozdravit," vysvětluje pokyn mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Situace se podle Hájka už zlepšila. "Už jsem nezaznamenal, že by o tom někdo mluvil, a tak to bude asi v pořádku. Pan prezident o tom rozhodně nemluví. Naopak mnoho lidí tady každého zdraví pokaždé, když se s ním srazí na chodbě," dodal.

Přesto podle výpovědí zaměstnanců kanceláře má nové vedení potřebu podřízeným připomínat, že když vejde do místnosti prezident, tak se mají postavit a pozdravit. "Přišlo mi to trochu komické, ale také trochu trapné, jako kdybych nevěděl, jak se mám chovat," říká jeden z bývalých pracovníků kanceláře prezidenta.

A dodává, že všichni byli zvyklí z Havlovy éry vstát a pozdravit, pokud vešla do místnosti hlava státu. "Je pravda, že jednou prezidenta Klause nepozdravila jedna stážistka. Asi si ho nevšimla a pak dostala vynadáno, že nezdraví," říká další, už bývalý pracovník hradu.

Poměry na Hradě se ani po devíti měsících od výměny hlavy státu příliš neusadily. Nadále odcházejí zaměstnanci, kteří na Hradě pracovali za Havla. Většina z nich zamířila na ministerstvo zahraničí, kde už dříve zakotvila řada Havlových lidí. Jeden z důvodů pro další odchody je trvale napjatá atmosféra, která prý na Hradě vládne.

Kancléř Jiří Weigl šetří na platech a mnoho nových zaměstnanců nepřijímá. Například nejvýznamnější politický odbor tvoří asi jen pět lidí (za Havla kolem třinácti), z nichž většina je velice mladých. Kancléř chce úsporami na personálu získat na vyšší platy pro stávající tým Václava Klause.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Policie: O adventu a Vánocích budeme víc vidět, někde i s dlouhými zbraněmi

První náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na tiskové konferenci...

Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...Najdete na iDNES.cz