Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pán přemýšlí, nebo přihazuje? škádlil licitátor kupce starokladrubáků

  20:07aktualizováno  20:07
V Kladrubech nad Labem se konala historicky první dražba světově proslulých starokladrubských koní. Až dosud si zájemci museli kupovat koně přímo ze stáje. Ve středu ošetřovatelé v uniformách před zájemci koně provedli, donutili k běhu a ukázali je tak lidem v celé kráse.

Dražba koní v Kladrubech nad Labem | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Aukcí chceme oživit trh se starokladrubskými koňmi. Je to služba pro zemský chov. Drobným chovatelům chceme umožnit, aby si tady svoje koně prodali kupcům z Ruska, Rakouska, nebo Spojených států," řekl ředitel hřebčína Jan Höck.

Dražba koní v Kladrubech nad Labem
Dražba koní v Kladrubech nad Labem
Dražba koní v Kladrubech nad Labem

V pískovém ohraničeném obdélníku předvádí v tmavomodré uniformě ošetřovatel dalšího z běloušů. Mladý čtyřletý hřebec s takřka aristokratickým jménem Rudolfo Pastorella V. se ukázkově nese a dalo by se říci, že se prodává sám.

Licitátor Martin Cáp o jeho kvalitách moc dobře ví. I proto začíná s protější tribunou, kde kupci sedí, vyjednávat. Začíná na deseti tisících euro. Ale to s tribunou kupců nehne. Ani na devíti tisících nehlásí pozorní pořadatelé žádného zájemce.

Dražba koní v Kladrubech nad Labem

Dražba koní v Kladrubech nad Labem

Když se licitátor v češtině, němčině i angličtině dostane na šest tisíc euro, oznamuje: "Níž už nepůjdu. ".

A tři desítky kupců se pomalu začínají probírat. První příhoz je na 6 500. "To je ale za tohoto ušlechtilého hřebce bratru zadarmo," popichuje publikum licitátor v němčině i angličtině. Cena šplhá na 7 000 eur.

"Pán napravo přemýšlí, nebo přihazuje?" ptá se licitátor a připomíná hřebcův výborný pohyb. Ten ostatně předvádí kůň přímo před tribunou. Když ho ošetřovatel vybídne ke klusu, má sám co dělat, aby koni stačil.

Mezitím se cena jedním příhozem o 500 euro zvyšuje. A hned o dalších 500. Na 8 500 euro se cena zastavuje a licitátor bere do ruky kladívka. Ani to však nikoho nezlákalo přidat se k dražení a získat koně pro sebe.

"Osm tisíc pět set poprvé, podruhé, potřetí - kůň prodán," oznamuje za potlesku dražitel Martin Cáp a ošetřovatel koně odvádí do stájí. Šedobílý hřebec se bude z kladrubského hřebčína stěhovat k novému majiteli.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz