Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pan Paroubek by měl vědět, že ho někdo nemá rád

  9:13aktualizováno  9:13
Úplně první předvolební vajíčko vyletělo v Kolíně z ruky Lukáše Botka a jeho kolegy Davida Dvořáka. Několik dní poté založil jiný Kolíňák, Matěj Forst, ze sympatií a solidarity k tomuto činu na internetové síti Facebook diskusní skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě. K té se během několika málo dní přidalo na 50 tisíc uživatelů.

Matěj Forst, který založil na Facebooku skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Ten Lukáš Botka je váš kamarád?
Před tím hodem jsem ho vůbec neznal, i když bydlí v Kolíně kousek od nás. Teď už jsme se vzhledem k následným událostem skamarádili, ale předtím jsme o sobě nevěděli.

Co vlastně dělá?
Působí jako grafický operátor v babypunkové kapele Kašpárek v rohlíku.

Viděl jste ho v Kolíně hodit tím prvním vajíčkem s nápisem "Doufám, že ti neublížím, ale že se trefím!“?
Kdepak, na tom mítinku jsem vůbec nebyl, měl jsem v Brně studijní povinnosti. Dočetl jsem se o tom ale na internetu, na Facebooku, kam kamarádka dala odkaz na zpravodajský server, kde se o tom psalo, s poznámkou "Konečně můžu být hrdá na Kolín“. Pak jsem sledoval, jak o celé té akci pan Paroubek lže, a až tři dny nato jsem založil skupinu Vejce pro Paroubka v každém městě. Bylo to až potom, co v Písku kopl do plata vajec položeného na pódiu.

Takže oranžová barva vaječného žloutku, shodná s barvou ČSSD, je jen náhoda?
Ano. Sám jsem si dokonce vůbec žádným vajíčkem nehodil. A brzy jsem lidi vyzval, aby na mítincích drželi vajíčko jen symbolicky
v ruce.

Čekal jste takový zájem účastníků Facebooku? Prý se do vaší skupiny zpočátku hlásil nový člověk každé dvě vteřiny.
Takový zájem jsem rozhodně nečekal, z celkových, tuším 85 tisíc Čechů registrovaných na Facebooku se během několika dnů přidalo 50 tisíc lidí – tedy do té chvíle, než jsem skupinu včetně diskuse uzavřel. Administračním právům skupiny úplně nerozumím, pokud tedy nové účastníky pozve jiný registrovaný, možná se přidat můžou, ale už ne skrze mne.

Jak dlouho skupina fungovala?
Asi deset dní. Dnes už tam najdete jen hlavičku a v rubrice novinky vyjádření, co si myslíme o tom, kam to celé došlo. Totiž Lukáš Botka, jeden můj přítel a já. Kvůli tomuhle vyjádření tam vlastně ještě skupina je, ovšem uzavřená, takže se v ní už nemůže nic dít a nikdo do ní nemůže psát další zprávy. Podobný text jsem rozesílal i do všech novin.

Co v něm píšete?
Stručně řečeno, že se mi nelíbí, kam až to celé došlo, ale že založení skupiny rozhodně nelituju. Snad probudila zájem o politiku a k volbám přijde víc lidí.

Koho volíte?
To je moje soukromá věc.

Vylučujete, že byste byli organizovaná skupina?
Vylučuju. Na Facebooku nelze mluvit o organizované skupině, pokud víte, jak tahle síť funguje. Víceméně z recese jsem založil skupinu, a kdo s myšlenkou skupiny souhlasil, podepsal se pod ni, ani se nemusel zvlášť vyjadřovat. Zakladatel skupiny nemá žádnou administrátorskou možnost ji jakkoliv organizovat, alespoň já jsem ji neobjevil. Pokud si lidé dohodli konkrétní akce, udělali to jiným způsobem, nejspíš osobním kontaktem. A pokud by účastníci skupiny chtěli vyslyšet mé výzvy, poslechli by i tu, kterou jsem na Facebook napsal už před mítinkem ČSSD v Praze u Anděla, ať už s tím házením přestanou a zvolí raději jiné, inteligentnější způsoby. Jako třeba lidé převlečení za Marťany v Litoměřicích.

Sledoval jste nově vznikající skupiny podobné té vaší, třeba Vejce do ruky!, Házení vajec po Paroubkovi aneb tref si svého Paroubka či Házení rajčat a vajec po Paroubkovi v Ostravě?
Chodily mi do nich pozvánky, ale v ty dny jsem neměl čas na ně reagovat.

Vaše maminka říkala, že se u vás telefon opravdu netrhl. S novinářskými výstupy jste prý ale moc spokojený nebyl.
Kolikrát mi do úst vložili věty, které jsem vůbec neřekl. Ne že bych si to třeba nemyslel, ale přece jen vyzní jinak, když si přečtu: Matěj Forst říká "Paroubek je hulvát a chce se spojit s komunisty“ a nic k tomu. Minimálně si dávám pozor, abych říkal "pan Paroubek“ nebo "předseda Paroubek“.

Co vlastně v Brně na filozofické fakultě studujete?
Archeologii. Dostal jsem se i na historii, ale rád bych se věnoval archeologii raného středověku, tedy 5. až 12. století. Naše katedra provádí krásný výzkum na Pohansku, kde se nedávno našel další kostel z období Velké Moravy.

Chcete svůj čin, jímž jste na předvolební scéně inicioval cosi dosud nevídaného, zasadit do historického kontextu?
Raději ne, moji profesoři by v tom mohli najít chybu.

Nerozjel jste celou věc přece jen kvůli své politické orientaci?
Kdepak, prvotní byly mé nesympatie k věcem, které se tu dějí, a zároveň i jejich momentální souhra. Nesouhlasím sice s programovým prohlášením ČSSD a nelíbí se mi ani osoba pana Paroubka, ale to pořád ještě nebyl důvod, abych skupinu založil.

Jenomže pár dnů předtím, než letělo první vejce, proběhl velmi prapodivným způsobem konkurz na ředitele kolínského muzea, kde jsem se jako student účastnil při škole několika výzkumů. Muzeum spadá pod vedení Středočeského kraje, kde je za ČSSD hejtmanem pan David Rath.

Do konkurzu byl s vynikajícím projektem přihlášen kunsthistorik, který v kolínském muzeu působí 12 let, má soukromou galerii a spolupracuje i s pražskými, a s neméně skvělým projektem se přihlásila také doktorka muzeologie. Nakonec to vyhrál bývalý voják z povolání, který je organizován v ČSSD a sám prohlásil, že ví, že dostal muzeum jako trafiku. To byla poslední kapka, kdy už jsem si říkal, že jde o praktiky, které hraničí...

... s něčím, co si osobně nemůžete pamatovat. Vždyť jste ročník 1987, v době převratu vám byly dva roky.
Jenomže pocházím z rodiny, kterou minulý režim dost utlačoval a perzekvoval. Rodiče i prarodiče si zažili dost leváren. Pradědeček byl legionář, který potom za druhé světové války schovával za Kolínem v lese v liščích norách zbraně pro partyzány. Dědeček, jeho syn, po roce 1968 nepodepsal souhlas se vstupem sovětských vojsk, pohádal se kvůli tomu se svým nadřízeným, takže ho vyhodili z práce. Pak fáral v ostravských dolech a razil v Praze tunel pro metro. Je to úžasný člověk, sedmasedmdesátiletý ranař ve skvělé kondici.

K vaší skupině se ale přidali hlavně mladí lidé, kteří si bývalý režim také vůbec nepamatují.
To je hodně dané prostředím internetu, Facebook používají hlavně ti mladší. Ale ani projevy pana Paroubka, kdy posílal mladé na mlíčko nebo zmrzlinu, je asi moc neuklidnily, spíše vyburcovaly k aktivitě.

Vaši rodiče se teď o vás nebáli?
Právě že báli, hlavně maminka. Na skupinu jsem dal totiž svůj e-mail, který pak zveřejnily i různé zpravodajské servery, takže mi začaly chodit stovky výhrůžných dopisů, některé jen k zasmání, i když plné sprostých nadávek, ale z jiných opravdu běhal mráz po zádech.

Když vaši rodiče vidí, jak proběhl konkurz do kolínského muzea, možná se bojí, že byste mohl mít i potíže ve škole, ne?
Tyhle způsoby se už snad vrátit nemůžou, ale nebylo by dobré, aby se jich vrátila třeba i malá část. Když měl Středočeský kraj jiné vedení, ředitelkou muzea byla doktorka archeologie, odbornice z oboru, která pak odešla do pražského Národního muzea, kam ji sice několik let lákali, ale přesunula se až za nového vedení kraje.

Co říkají vaší akci kamarádi a spolužáci?
Ti mi fandí, jsou podobného smýšlení jako já. A hodně se smějí, když mne pan Paroubek obviňuje, že mne řídí ODS. Chodí mi takové esemesky jako "Pozveš mě na pivo, když tě platí ODS?“ a podobně. Několik mých kamarádů bylo i voliči ČSSD, přesto se ale k naší skupině na Facebooku přidali. Když jsem s nimi mluvil, říkali, že ČSSD už volit nebudou, protože jim vadí vyjádření pana předsedy i to, co se děje kolem.

Váš spolužák z ročníku na vysoké Michal Doležel nedávno v Brně přelepil portrétem Milady Horákové symbol srpu a kladiva, který se po různých strkanicích znovu vrátil na pomník v brněnském Králově Poli. Vám také vadí?
Hlavně mi vadí, že jde o symbol komunismu, na který se dnes nahlíží jako na jakýsi strejcovský režim k zasmání. Jako by lidé pod tou ideologií viděli jen ty zemité nebo směšné lidi na venkově a zapomněli, že kvůli komunismu popravili v politických procesech u nás i v jiných zemích sovětského bloku spoustu lidí. Tahle skutečnost se dnes bagatelizuje jako jakýsi směšný folklor.

Vaše generace už tím asi není zasažená. Mé generaci bylo ale za normalizace dvacet třicet let. Ta dnes točí Pelíšky, Šakalí léta a další víceméně útěšné komedie z doby svého mládí.
Tohle k tomu určitě přispívá, i když tyto filmy se mi nezdají nebezpečné. Nebezpečné je, pokud na ta léta lidé pohlížejí jenom tímhle způsobem. Když na ně chtějí vzpomínat jako na něco směšného a zapomínají, že tu tehdy vládl nebezpečný režim, který popravoval a zavíral lidi.

Na kolika mítincích jste byl letos vy osobně?
Na třech. V Brně jsem to nestihl, to jsem byl na archeologickém výzkumu v terénu. V Litoměřicích jsem viděl mimozemšťany. To bylo dost drsné. Měli jen transparenty "Přišli jsme se spojit“ (podle známého výroku Jiřího Paroubka, že se při hlasování ve Sněmovně spojí klidně i s Marťany, pozn. red.), tleskali panu Paroubkovi ve chvílích, kdy mu tleskali jeho voliči, a jinak nic nedělali ani nic nepokřikovali. A ochranka jim nemilosrdně roztrhala stříbrné obleky a vyvedla je.

Tvrzení ČSSD, že ochranku neměla, nevěřím, protože jsem stejného muže, takovou plešatou korbu, viděl pak i v Kladně, jenom převlečeného za zedníka. A ten těm klukům v marťanském říkal, že pokud hned neodejdou, bude je to bolet. Jiní dva pánové chodili mezi lidmi a fotili si všechny, kdo měli v rukou vejce, a pak i Marťany. Načež došli ke slečně, která si mítink natáčela, a slyšel jsem, jak jí říkají, ať jim ten záznam dá, nebo ať jej okamžitě vymaže. Když jsem se slečny zastal, jeden z těch mužů řekl, že si mne teda vyfotí. Ujistil jsem ho, že mi to nevadí, a tak si mě vyfotili. A já jsem tu slečnu musel odvést pryč. Byl to hodně divný pocit.

Na fotografiích to vypadalo, že se mítinků účastnily jenom dvě skupiny: starší voliči ČSSD a protestující mladí lidé.
A ještě hodně těch tajemných pánů z ochranky. Jinak se chovali agresivně spíš voliči ČSSD, třeba když odváděli mimozemšťany, viděl jsem minimálně tři, kteří si do nich praštili. A dost sprostě nadávali.

V Praze u Anděla, kde létalo nejvíc vajec, jste byl?
Odtamtud jsem asi po třech minutách odešel. Někteří lidé si zjevně přišli jenom davově hodit a udělat binec. Nebylo to pěkné. Křičeli a házeli vejce i na zpěváky před mítinkem, kteří jen dostali zaplaceno za vystoupení, a to je přece nesmysl.

Jak myslíte, že se ČSSD s protesty vyrovnala?
Nevím, ale všude byla ochranka, jenom na tom Andělu všichni představitelé ČSSD najednou stáli a nechali se zasypávat vejci.

Co říkáte na volební plakátky, na kterých ČSSD zveřejnila potřísněné portréty svých představitelů?
Nemám slov. Přitom agresi na uzdě při předchozích mítincích neudržel spíš pan Paroubek, jeho kolegové a ochranka. Třeba slečně v Kladně, která jen držela tričko, že nesouhlasí s Paroubkem, jeden muž z ochranky to tričko vytrhl a zkroutil jí ruce za zády.

Proč zrovna ČSSD a Paroubek, proč ne KSČM?
KSČM má menší volební preference, ale možná se v poslední době pan Paroubek chová komunističtěji než komunisti. Já hlavně doufám, že to všechno lidé sledují a přijdou podle toho k volbám.

Vy volíte?
Pravidelně ve všech volbách od svých osmnácti let, protože si myslím, že je to opravdu jediná věc, která může něco změnit.

Pomohli novináři a média vaší iniciativě, nebo jí spíš uškodili?
Jak kteří a která. Vzdor tomu, co tvrdí pan Paroubek, si myslím, že se novináři většinou snažili o objektivitu, komentátoři vyjadřovali ovšem svoje názory, a to různé. Ale pomohli známosti skupiny na Facebooku, to určitě.

Váš tatínek je veterinář, maminka veterinární technička, vy jste nechtěl jít ve šlépějích rodičů?
Když jsem byl menší, tak ano. Tatínek má soukromou veterinární praxi v naší garáži, ale ošetřuje i policejní psy, protože by ho malý Kolín neuživil. Nejsem zkrátka ze zbohatlické rodiny, jak mi psali v jednom mailu, nevychovali mě jako nepřítele důchodců, chudých a jejich sociálních jistot. Ostatně ty, které nabízí ČSSD, jsou velmi vratké a populistické.

Když zavedli minimální daň, můj tatínek ležel dva roky v nemocnici s rakovinou a nemohl pracovat. Maminka ale soukromou praxi neodhlásila, i když nic nevydělávala, protože to byla pro tátu velká psychická podpora. Že pořád počítáme s tím, že se vrátí. Jako veterinární technička tam ale maminka mohla maximálně dávat nějaká očkování, vydělala tedy daleko míň, než byla minimální daň. Takže jsme dopláceli a byli opravdu na mizině.

Máte sourozence?
O tři roky staršího bratra, studuje v Praze na lesnické fakultě aplikovanou ekologii.

Jak byste dnes shrnul své dojmy z posledních dnů?
To, co se dělo v Praze, mi přišlo nedůstojné. Ale rozhodně nechci obviňovat ČSSD, že si tam ty házející lidi sama pozvala, to bych byl jako oni. Nebo jako František Ringo Čech, který teď v jednom rozhovoru řekl, že jak pana Paroubka zná, nemá o tom nejmenších pochyb. Hledat konspirační teorie není k ničemu dobré. I pan předseda Paroubek by si měl uvědomit, že je zkrátka možné, že ho někdo nemá rád. A že by měl skutečně začít diskutovat.

Když jsem se na mítinku v Litoměřicích panu Paroubkovi představil a zeptal se ho, zda si opravdu myslí, že házení vajec vyprovokovala ODS, a ne mladí lidé nespokojení s jeho politikou, odpověděl mi: "Já si nic nemyslím.“ A otočil se ke mně zády. Proto také nelituju založení skupiny na Facebooku. Každopádně jsme minulý týden místo původně plánované recesistické vajíčkové bitvy uživatelů mezi sebou (tu jsme odvolali kvůli tomu, co se dělo v Praze) složili ke kolínské radnici vejce a teď už by snad všechno měly rozhodnout volby.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...

V Krkonoších platí třetí lavinový stupeň, sledované svahy jsou nestabilní

Hledání „zavalených“. (19.března 2015)

Horská služba vyhlásila v Krkonoších třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice. Podle horalů jsou nyní...Najdete na iDNES.cz