Boje v Sýrii se podepsaly i na pozůstatcích starověkého města Dura Európos u...

Boje v Sýrii se podepsaly i na pozůstatcích starověkého města Dura Európos u řeky Eufrat. Nalevo snímek z 4. září 2011, na druhém snímku z 2. dubna 2014 jsou patrné jámy po rabování bojovníky Islámského státu. | foto: http://www.unitar.org/unosat/chs-syria

Syrské památky plundrují i asadovci a Kurdové, ukázaly snímky z kosmu

  • 247
Studie amerického antropologa nabízí nový pohled na ničení a vykrádání památek v Sýrii. Tvrdí se v ní, že památky nejsou obětí jen Islámského státu, ale svým dílem k jejich destrukci přispívají také povstalci, vládní vojska a kurdští bojovníci.

Islámský stát si za ničení památek vysloužil opovržení světové veřejnosti, archeologů a historiků. Islamisté například v Palmýře vyhodili do pověří dva tisíce let starý vítězný oblouk z římské éry. Památky starých kultur totiž považují za objekty odporující zásadám islámu. Prodejem cenných uměleckých památek uloupených v Sýrii a Iráku však také financují své aktivity (více o ničení památek Islámským státem se dočtete zde).

Islámskému státu nejde o hrobky, chce vymazat paměť lidstva, míní expert

Počínání islamistů je dobře zdokumentované. Profesor antropologie Jesse Casana z americké Dartmouth College však ve svém aktuálním článku pro časopis Near Eastern Archaeology upozorňuje, že ničení a vykrádání památek na území válkou zmítané Sýrie není jen specialitou Islámského státu. Casana na základě satelitních snímků archeologických nalezišť v Sýrii tvrdí, že vykrádání a ničení památek je běžným jevem také na územích ovládaných povstalci, vládními silami či kurdskou Lidovou obrannou jednotkou (YPG).

Křišťálová Lupa 2015

Na území ovládaném Islámským státem podle Casany vykazuje známky poničení nebo vykradení 21,4 procenta nalezišť a památek. V oblastech ovládaných povstalci je to přitom 26,6 procenta a 27,6 procenta u kurdské YPG. Nejméně památky podle metodiky Casany trpí ve vládou držených regionech, kde je poškozeno či vykradeno asi 16,5 procenta historicky cenných území a staveb.

Tato statistika si podle Casany zaslouží hlubší rozbor. V potaz je nutné brát fakt, že archeologická náleziště během čtyři roky trvající občanské války ovládala celá řada ozbrojených skupin, píše server The Washington Post. Nelze tedy s jistotou říct, kdo konkrétně za ničením a vykrádáním památek stojí.

Materiály ze satelitu CIA

Důležitý je také rozsah poškození památek a nalezišť. Zatímco na území ovládaném kurdskými silami se většinou jedná o minimální zásahy, v regionech Islámského státu vykazuje až 42,7 procenta památek rozsáhlé poškození či známky vykradení. Toho jsou podle památkářů schopny pouze skupiny dělníků s těžkou technikou.

Casana ve své práci uvádí, že v Sýrii se nachází kolem patnácti tisíc významných archeologických nalezišť. Podle jeho zjištění bylo poškozeno nebo vykradeno na tři tisíce z nich.

„Ukazuje to na bezprecedentní růst vykrádání památek a hrozbu pro regionální architektonické skvosty,“ varuje.

Výzkum Casany a archeologů z Blízkého východu vychází z dosud nezveřejněných satelitních snímků společnosti Digital Globe. Ta poskytla snímky stejných území ve vysokém rozlišení od roku 2007 až do současnosti. Výzkumníci pracovali také s mnohem staršími materiály, mezi kterými se objevily až donedávna utajované fotografie ze satelitu CORONA, který v minulosti sloužil CIA.

Podívejte se, jak islamisté ničí sochy z dob Asyrské říše:

26. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video