Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Památky se vrátí zlodějům

  0:01aktualizováno  0:01
Vězení se nejspíš nevyhnou. Přesto se své další budoucnosti obávat nemusí: až opustí brány káznic, budou na ně čekat starožitnosti za miliony - obrazy, sochy či svícny, které s největší pravděpodobností ukradli v kostelech po celé zemi. Téměř před dvěma lety středočeští a severočeští policisté spustili akci Podraz. V jejich síti uvízl dvaadvacetičlenný gang vykradačů církevních objektů a překupníků. Při domovních prohlídkách policisté zabavili více než dvanáct set starožitných předmětů.

A právě to přineslo kriminalistům nečekaně obtížný úkol: najít skutečné majitele zabavených kulturních památek. Zatím se to nepodařilo u dvou set padesáti. Podle střízlivých odhadů dosahuje jejich cena čtyř milionů korun.

Pokud se majitele vypátrat nepodaří, policistům podle zákona nezbude nic jiného než zlodějům jejich lup vrátit. "Chápu, že to musí občan vnímat se zděšením," říká policejní prezident Jiří Kolář.

"Ale jestliže se k věcem nikdo nepřihlásí a my neprokážeme, že pochází z trestné činnosti, nemůže majetek propadnout," vysvětluje. Že by obvinění zabavený kontraband zdědili, je vzhledem k počtu a charakteru věcí více než nepravděpodobné.

Policie čas od času zabavený majetek, který byl nejspíš ukraden, zlodějům vrací, zpravidla jde však o předměty, které nemají historickou cenu. "Je to obecný problém. U památek je to však o to horší, že mají větší hodnotu. Navíc se paradoxně připravujeme o kulturní dědictví národa," poznamenává policejní mluvčí Ivana Zelenáková.

A proč je tak složité najít majitele památek? "Některé subjekty se k zabaveným předmětům záměrně nehlásí, protože s gangem kooperovaly," tvrdí policejní prezident Kolář. "Seznamy jsme totiž poslali všem farnostem, hradům, zámkům a muzeím."

Kriminalista, který na případu pracuje, však nabízí i jiné vysvětlení: "Faráři mají kolikrát na starosti několik kostelů, a proto ani nevědí, co se v nich nachází. Často jsme od nich slyšeli: Sloužím tady jen chvíli, zeptejte se raději starousedlíků."

Vyšetřovatelé zatím zjistili, že organizovaná skupina vyloupila na sto padesát především sakrálních objektů. Mnoho z ukradených památek skončilo u soukromých sběratelů v západní Evropě (v Rakousku, Německu a Holandsku). Gang měl k dispozici šestadvacet osobních a nákladních vozů, policisté našli i falešná razítka a úřední dokumenty, které pomohly legalizovat vývoz kradených předmětů.

Obviněným, mezi nimiž jsou i dva profesionální starožitníci, hrozí podle trestního zákona až dvanáct let vězení. Kdy detektivové složitý případ uzavřou, však není dosud jasné. V ten okamžik se budou obvinění moci domáhat navrácení cenností, k nimž se nikdo nepřihlásil.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz