Památkáři zachraňují fasádu Lapidária

  • 1
Holešovice - Restaurátoři se na poslední chvíli snaží zachránit fasádu Lapidária na pražském Výstavišti. Ozdobné fasádní prvky jednoho z nejkrásnějších muzeí v Evropě byly totiž v natolik dezolátním stavu, že ohrožovaly kolemjdoucí. Proto již druhým rokem odborníci restaurují poškozenou budovu.

"Celkově zatím město na tyto práce poskytlo kolem dva a půl milionu korun," uvedl Vlastimil Pešek, technický ředitel společnosti Výstaviště, která dřív holešovický areál spravovala. Jelikož se novým správcem výstaviště stala společnost Incheba, obávají se restaurátoři, že se v příštím roce práce zastaví a osud soch zdobících pseudorenesanční památku tak bude zpečetěn.

"Pokud u pískovcové sochy upadne ruka, modelace se zachová a vše lze navrátit do původního stavu. U těchto fasádních prvků, které jsou z kufsteinského vápna, to možné není, jelikož materiál se trhá," řekl formíř Jiří Líbal, který zhotovoval kopie restaurovaných objektů.

Kopie už nyní musely nahradit většinu originálů. "Navíc žádný z prvků zdobících fasádu Lapidária není možné demontovat, čímž se jejich restaurování opět komplikuje. Obtížné to bylo třeba u ozdobných váz, z nichž každá váží 250 kilo," dodal Líbal, podle kterého má na rekonstrukci Lapidária velký podíl ředitel Výstaviště Pešek.

Nový správce, ředitel Incheby Jaroslav Čepek sdělil, že nemíní nijak zasahovat do částky 1,5 milionu korun, které na pokračování restaurátorských prací v Lapidáriu vyčlenilo pro výstaviště město. "Další etapa oprav bude plynule pokračovat na jaře příštího roku," dodal Daniel Janík z Incheby.

Poškozená fasáda však není jediný problém, s kterým zápasí budova chránící kamenosochařská díla od 11. do 19. století. "Letos jsme průběžně opravovali střechu. Před pár týdny do budovy přesto začalo zatékat, naštěstí se nám problém podařilo rychle vyřešit," sdělil Pešek.

Kolekce Lapidária Národního muzea sestává asi ze dvou tisíc sbírkových předmětů, z nichž přes čtyři sta nejlepších kusů je vystaveno. Umístěny jsou zde například skulptury zdobící původně Staroměstskou mosteckou věž, torzo populárního Bruncvíka z Karlova mostu, části renesanční Krocínovy kašny ze Staroměstského náměstí, zbytky nejstaršího mariánského sloupu v Čechách z téhož místa či Bendlův jezdecký pomník sv. Václava určený pro pražský Koňský trh.

Většina soustředěných památek však pochází z budov zbořených během velké asanační vlny z přelomu 19. a 20. století.

Sousoší napravo od hlavního vchodu Lapidária už nebylo možné zachránit. Nahradila ho věrná kopie, narušený originál skončí na skládce. (5. prosince 2001)

Sousoší napravo od hlavního vchodu Lapidária už nebylo možné zachránit. Nahradila ho věrná kopie, narušený originál skončí na skládce. (5. prosince 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video