Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Památkáři zachraňují fasádu Lapidária

  12:45aktualizováno  12:45
Holešovice - Restaurátoři se na poslední chvíli snaží zachránit fasádu Lapidária na pražském Výstavišti. Ozdobné fasádní prvky jednoho z nejkrásnějších muzeí v Evropě byly totiž v natolik dezolátním stavu, že ohrožovaly kolemjdoucí. Proto již druhým rokem odborníci restaurují poškozenou budovu.

"Celkově zatím město na tyto práce poskytlo kolem dva a půl milionu korun," uvedl Vlastimil Pešek, technický ředitel společnosti Výstaviště, která dřív holešovický areál spravovala. Jelikož se novým správcem výstaviště stala společnost Incheba, obávají se restaurátoři, že se v příštím roce práce zastaví a osud soch zdobících pseudorenesanční památku tak bude zpečetěn.

"Pokud u pískovcové sochy upadne ruka, modelace se zachová a vše lze navrátit do původního stavu. U těchto fasádních prvků, které jsou z kufsteinského vápna, to možné není, jelikož materiál se trhá," řekl formíř Jiří Líbal, který zhotovoval kopie restaurovaných objektů.

Kopie už nyní musely nahradit většinu originálů. "Navíc žádný z prvků zdobících fasádu Lapidária není možné demontovat, čímž se jejich restaurování opět komplikuje. Obtížné to bylo třeba u ozdobných váz, z nichž každá váží 250 kilo," dodal Líbal, podle kterého má na rekonstrukci Lapidária velký podíl ředitel Výstaviště Pešek.

Nový správce, ředitel Incheby Jaroslav Čepek sdělil, že nemíní nijak zasahovat do částky 1,5 milionu korun, které na pokračování restaurátorských prací v Lapidáriu vyčlenilo pro výstaviště město. "Další etapa oprav bude plynule pokračovat na jaře příštího roku," dodal Daniel Janík z Incheby.

Poškozená fasáda však není jediný problém, s kterým zápasí budova chránící kamenosochařská díla od 11. do 19. století. "Letos jsme průběžně opravovali střechu. Před pár týdny do budovy přesto začalo zatékat, naštěstí se nám problém podařilo rychle vyřešit," sdělil Pešek.

Kolekce Lapidária Národního muzea sestává asi ze dvou tisíc sbírkových předmětů, z nichž přes čtyři sta nejlepších kusů je vystaveno. Umístěny jsou zde například skulptury zdobící původně Staroměstskou mosteckou věž, torzo populárního Bruncvíka z Karlova mostu, části renesanční Krocínovy kašny ze Staroměstského náměstí, zbytky nejstaršího mariánského sloupu v Čechách z téhož místa či Bendlův jezdecký pomník sv. Václava určený pro pražský Koňský trh.

Většina soustředěných památek však pochází z budov zbořených během velké asanační vlny z přelomu 19. a 20. století.

Sousoší napravo od hlavního vchodu Lapidária už nebylo možné zachránit. Nahradila ho věrná kopie, narušený originál skončí na skládce. (5. prosince 2001)

Sousoší napravo od hlavního vchodu Lapidária už nebylo možné zachránit. Nahradila ho věrná kopie, narušený originál skončí na skládce. (5. prosince 2001)

Autoři:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Ředitelem Bulovky bude Jan Kvaček, dosud působil ve zdravotní pojišťovně

Pražská Nemocnice na Bulovce (ilustrační snímek)

Pražskou Nemocnici Na Bulovce povede od 3. září Jan Kvaček, který dosud působil v Oborové zdravotní pojišťovně. V pátek...

Křivda na druhou. Část klientů H-Systemu nedostala sto tisíc z konkurzu

Bývalí klienti H-Systemu si byty v Horoměřicích dostavěli svépomocí. (24....

Někteří členové Stavebního a bytového družstva Svatopluk, kteří přišli o své peníze v kauze stavby domů H-System, už...

Na Slovensku ho z funkce sesadily davy v ulicích, teď Gašpar radí Hamáčkovi

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar

Bývalý slovenský policejní prezident Tibor Gašpar radí od začátku srpna ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi v oblasti...Najdete na iDNES.cz