Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Památkáři nesouhlasí s rekonstrukcí Klementina, knihovnu může poškodit

  16:58aktualizováno  16:58
Magistrátní památkáři odmítají některé plány Národní knihovny na rekonstrukci Klementina. Vadí jim třeba zbourání haly služeb, zastřešení Hospodářského dvora nebo podzemní parkoviště pod Technickým nádvořím.

Barokní areál Klementina potřebuje rekonstrukci. S její podobou, jak ji naplánovala Národní knihovna, památkáři nesouhlasí | foto: Rosťa Jančar, Rosťa Jančar,  Technet.cz

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu hlavního města informoval o svém stanovisku k plánované rekonstrukci. Na revitalizaci Klementina nyní bude zpracováno takzvané posouzení vlivu na životní prostředí.

Vedení Národní knihovny zvažuje několik variant, jak upravit barokní komplex Klementina, ve kterém Národní knihovna sídlí. Klementinum by při opravě mělo dostat nové fasády a okna. Počítá se ale i s tím, že se zbourá hala služeb, místo které by vyrostla několikapatrová budova. Plánuje se také zastřešení Hospodářského dvora.

Pražským památkářům se ale plány knihovny vůbec nelíbí a některé z nich považuje za neakceptovatelné. "Předložený materiál předpokládá velmi razantní zásahy do kulturně historické podstaty národní kulturní památky Klementinum, které jsou jako celek zásadně nevhodné," píše odbor památkové péče.

Připouští pouze, že by bylo možné uvažovat o některých dílčích návrzích, pokud knihovna předloží konkrétní návrhy podložené potřebnými průzkumy.

Místo haly několikapatrová budova

Magistrátní památkáři například odmítají plánované zboření haly služeb. "Objekt haly je dnes považován za integrální součást stavebního komplexu Klementinum," napsali. Proto nesouhlasí ani s vícepodlažním objektem, který by vyrostl místo haly. Nadšeni nejsou ani z podzemního parkování pod Technickým nádvořím. Varují, že je nutno počítat s možností mimořádných archeologických nálezů a s tím, že se celý objekt nachází v zaplavovaném území.

Nelíbí se jim také zastřešení Hospodářského dvora. Dokumentaci, kterou vedení knihovny předložilo k posouzení vlivu přestavby na životní prostředí (EIA), považují v tomto bodu za nedostatečně zpracovanou.

Památkáři zásadně nesouhlasí s vybouráním nového vstupu z ulice Platnéřská širokého více než 40 metrů a vysokého přes dvě podlaží. "Takový průraz by znamenal zcela mimořádnou likvidaci cenného historického zdiva včetně kleneb," je přesvědčen odbor. Knihovna ale již před časem uvedla, že tento vchod nevybuduje.

Vzduch v knihovně by mohla chladit Vltava

Rekonstrukce knihovny s sebou přinese i několik zajímavých technických řešení. Vnitřní prostory by například podle návrhu mohla chladit voda z Vltavy. I k tomu jsou ale památkáři skeptičtí, takové řešení by podle nich bylo složité, a proto i drahé.

Depozitář uprostřed nádvoří

Více o úložišti 2,5 milionu knih čtěte zde

Rekonstrukci a revitalizaci Klementina plánuje knihovna dlouho, chtěla ji však především skloubit se stavbou nové budovy, která měla řešit kapacitní problémy. Projekt nové budovy je především z politických důvodů zatím mrtev, knihovna se nyní soustředí na budování jiných prostorových kapacit. Jedna z pěti variant opravy například navrhuje vybudovat na jednom z nádvoří depozitář.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

ŽIVĚ: Okamura, Filip, Pikal a Hamáček místopředsedy Sněmovny. Fiala neprošel

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Vojtěch Pikal od Pirátů, šéf SPD Tomio Okamura, lídr komunistů Vojtěch Filip a Jan Hamáček z ČSSD byli zvoleni...

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz