Český Krumlov - divadelní točna

Český Krumlov - divadelní točna | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Památkáři chtějí využít úřednické vlády a zrušit krumlovskou točnu

  • 240
Čeští politici nikdy neprosazovali konec oblíbené točny v Českém Krumlově. Prodloužení užívání naopak vždy vehementně prosazovali. Nechtěli si totiž proti sobě poštvat voliče. Památkáři ale hrozí, že kvůli otáčivému hledišti bude město vyškrtnuto z elitního seznamu UNESCO. Teď vycítili svou šanci - vládne Fischerův úřednický kabinet.

Získání kulatého razítka českokrumlovského stavebního úřadu doposud byla každoroční formalita. Na podzim prostě přistálo na povolení užívat otáčivé hlediště i další rok. A v zámecké zahradě před letohrádkem Bellariese se mohlo klidně otáčet dál.

A to navzdory velkému odporu památkářů a výboru pro světové kulturní dědictví UNESCO, jenž kvůli kovové konstrukci o průměru 21metrů hrozí Krumlovu vyškrtnutím z elitního seznamu. Následkem může být pokles počtu turistů.

Prodloužení užívání vždy vehementně prosazovali politici. Žádný z nich - ať už v Krumlově, v Českých Budějovicích (jimž divadlo patří) anebo na ministerstvu kultury v Praze - si nedovolil prosazovat konec oblíbené točny pro 650 diváků.

Fischerův kabinet = šance pro odpůrce

Poštvali by si tím proti sobě voliče, vždyť divadlo pod nebem je nesmírně populární. Každou sezonu sem přijede 55 tisíc diváků. Nyní však odpůrci otáčivého hlediště ucítili příležitost: vládne Fischerův úřednický kabinet, zkusme letos povolení neprodloužit.

Památkáři se tak rozhodli zkomplikovat svůj nezbytný souhlas s prodloužením. Ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková kvůli tomu poslala dopis primátorovi Českých Budějovic Juraji Thomovi.

"Oznamuje mi, že podpis nájemní smlouvy na pozemek pro příští rok podmiňuje věrohodným doložením, že provozování točny je ve veřejném zájmu. Jak máme ten zájem doložit? Jedině snad návštěvností," říká primátor.

"Odpůrci točny chtějí využít toho, že vláda není politická. Navíc tam jde o státní zakázku za půl miliardy korun - zbourání, přesun, nová stavba... Je za tím stavební a památkářská lobby," míní exministr kultury a jihočeský lídr ČSSD Vítězslav Jandák.

Do roku 2016 točna zmizí, nebo zmizí Krumlov ze seznamu

Nové požadavky budí emoce, protože zrovna včera zasedal ve španělské Seville výbor UNESCO a jednal o vyškrtávání ze seznamu kulturního dědictví - například německých Drážďan. Češi se zavázali, že točnu odstraní nejpozději do roku 2016, jinak Krumlov vypadne ze seznamu.

"Hledáme kompromis. Snažíme se, aby otáčivé hlediště v Krumlově zůstalo navždy, ale na jiném místě, které nevyvolává pochybnosti UNESCO," vysvětluje vrchní ředitel ministerstva kultury Zdeněk Novák, který je zrovna na jednání v Seville.

Otáčivé hlediště, označované za světový unikát, vzniklo v roce 1958. Tehdy se na něj vešlo jen šedesát diváků a kroutit konstrukcí na ruční pohon muselo několik vojáků. V roce 1994 byla namontována zcela nová konstrukce poháněná čtyřmi elektromotory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video