Semena palmy olejné

Semena palmy olejné | foto: Profimedia.cz

Palmový olej nese miliardy, podle ekologů ale ničí Indonésii a Malajsii

  • 17
Minulý týden vrhl malajský státní výrobce palmového oleje na trh akcie, které mu vynesly přes tři miliardy dolarů. Byznys tedy jen vzkvétá, nicméně podle ekologických organizací musí palmovým plantážím ustupovat rašeliniště a deštné pralesy.

Státem vlastněný malajský konglomerát Felda Global Ventures Holdings začátkem července učinil na malajské burze první veřejnou nabídku svých akcií, a to ve světově druhém největším objemu za letošní rok. Hodnota akcií podle CNN vzrostla tímto krokem o dvacet procent a přinesla třetímu největšímu výrobci palmového oleje na světě 3,2 miliardy dolarů (tedy asi 65 miliard korun).

Obchodování s tímto tukem je od 70. let, kdy začala růst jeho obliba, velmi výnosnou aktivitou. A většina produkce, přesně 87 procent, pochází podle amerického ministerstva zemědělství z Indonésie a Malajsie.

Palmový olej

Používá se při vaření, ale také při výrobě zmrzliny a sladkostí. Přidává se například do čokolády, ale i mýdla či kosmetiky. Zároveň je příměsí biopaliv a zemědělských chemikálií.

Zdroj: CNN

Právě v těchto zemích však podle ekologických organizací v čele s Greenpeace dochází k poškozování životního prostředí. Za posledních dvacet let bylo podle zprávy Unie zaujatých vědců deset procent odlesnění ve zmiňovaných státech právě za účelem výsadby nových palmových plantáží. Dokument dodává, že v Indonésii je pro pěstování palem ročně zabráno průměrně 300 tisíc hektarů půdy.

"Zalesněná půda, zejména rašeliniště, má velký podíl uhlíku. Výroba palmového oleje na odlesněné půdě způsobuje mnohem větší produkci skleníkových plynů než v jiné oblasti," píše se ve zprávě. Podle propočtů unikne do ovzduší na každou tunu vyprodukovaného oleje 860 kilogramů oxidu uhličitého.

Greenpeace strašil spotřebitele, nadnárodní giganti raději couvli

Wirendro Surango z indonéské pobočky Greenpeace říká, že nová vládní povolení vedou k dalšímu odlesňování na Sumatře a Kalimantanu. Navíc svolení získávají velcí hráči na trhu, například skupina Sinar Mas, kterou ovládá vlivná rodina Widjájů, jež uvedla koncem 19. století na trh také slavnou a drahou kávu Kopi Luwak.

Právě firma Sinar Mas dodávala svůj produkt i nadnárodním gigantům Unilever a Nestlé, kteří přidávali olej do svých výrobků, například tyčinek Kit Kat. Greenpeace posledních pět let vedla kampaň proti těmto firmám, čímž podle CNN vyvolala obavy u spotřebitelů a donutila giganty spolupráci se Sinar Mas přerušit, dokud olejáři nezlepší své výrobní praktiky.

Indonéská vláda v květnu 2011 nakonec uvalila dvouleté moratorium na nová povolení, aby pozastavila proces deforestace, což je součástí projektu za miliardu dolarů, který podepsala s Norskem.

Pomáhá palmový olej indonéské ekonomice?

Z druhé strany se však ozývají hlasy, že olejářský průmysl pomáhá obyvatelům Indonésie, kde žije pod hranicí chudoby více než 10 procent venkovanů. Podle zprávy organizace World Growth totiž patřilo drobným pěstitelům před čtyřmi lety přes 41 % palmových plantáží, z nichž vyprodukovali 6,6 milionu tun palmového oleje. Na HDP Indonésie se však tento tuk podílí jen čtyřmi a půl procenty.

Holding Felda Global Ventures ovládá 425 tisíc hektarů půdy v Malajsii a Indionésii, z níž je většina používána pro pěstování palem. Za rok 2011 vyrobila tato společnost asi 3,3 milionu tun, tedy polovinu toho, co rolníci.

Mluvčí společnosti Izan Hussain CNN řekl, že palmy naposled vysadili v 90. letech. "Nové plantáže bude společnost zakládat jen v oblastech druhotného lesa a pouze po zvážení hodnot přírody," řekl Hussain.

"Budeme pokračovat pouze tehdy, když se ukáže, že nebudou ohrožena žádná divoká zvířata ani ohrožené druhy. Zároveň nesmí vzniknout žádné společenské spory," dodal Hussain.

Do roku 2017 má podle mluvčího získat všech 70 firemních továren certifikát od Kulatého stolu pro udržitelnost palmového oleje, přičemž nyní je certifikováno pouze osm fabrik.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video