Když František Kroščen uviděl pálku s nápisem "Na cikány", cítil se podle svých slov uražený a ponížený. U soudu dál bojuje za finanční odškodnění. Ilustrační snímek

Když František Kroščen uviděl pálku s nápisem "Na cikány", cítil se podle svých slov uražený a ponížený. U soudu dál bojuje za finanční odškodnění. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Romský aktivista má ještě šanci na odškodnění kvůli pálce „na cikány“

  • 93
Vrchní soud v Praze znovu projedná případ baseballové pálky s nápisem "Na cikány", která visela v hospodě v Hojsově Stráži na Klatovsku. Rom František Kroščen totiž kromě omluvy za diskriminaci od hostinského požadoval také finanční odškodnění. U soudů ale zatím vybojoval jen omluvu.

Ve sporu, který se táhne téměř deset let, naposledy rozhodl vrchní soud. V prosinci 2011 nařídil majiteli hospody, aby se Kroščenovi omluvil. Rom podle soudu oprávněně považoval vyvěšení pálky za diskriminaci a za útok proti jeho etniku.

Kroščen ale tehdy také požadoval finanční odškodnění ve výši 150 tisíc korun. To mu soudy nepřiznaly, a tak si podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Ten nyní poslední verdikt zrušil a případ vrací k novému projednání na vrchní soud s tím, že by měl napodruhé svůj verdikt pečlivěji zdůvodnit. Vyplývá to z rozsudku Nejvyššího soudu, který je zveřejněný na internetu.

Omluva, kterou soudy nařídily, stále platí. V novém jednání se bude soud zabývat případným peněžním odškodněním pro Kroščena a také náhradou nákladů řízení.

Podle svědků z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva sdružení na pálku upozornil telefonát. Zástupci sdružení se proto do restaurace vypravili, aby věc zdokumentovali.

Kroščen s nimi jel jako romský aktivista. Poté, co baseballovou pálku uviděl, cítil se podle svých slov i podle svědků uražený a ponížený. Rozhodl se proto podat žalobu na ochranu osobnosti.


Video