Sarah Palinová ve svém videu, kde reaguje na její spojování s masakrem v Arizoně (12. ledna 2011)

Sarah Palinová ve svém videu, kde reaguje na její spojování s masakrem v Arizoně (12. ledna 2011) | foto: www.sarahpac.com

Palinová se bránila kvůli spojení s masakrem. Naštvala pro změnu židy

  • 124
Sarah Palinová reagovala na kritiku, že svou vyostřenou rétorikou přispěla k nedávnému masakru v Arizoně. Prohlášením ale způsobila opět jen rozruch. Oponentům vyčetla, že by ji neměli neprávem obviňovat - použila ovšem termín, kterým se zpravidla označuje obviňování židů z rituálních vražd.

Někdejší kandidátka na americkou viceprezidentku je už svými neobratnými výrazy proslulá. Její rétorika je často dost vyhrocená. Před listopadovými volbami do Kongresu umístila na web mapu s terči cílícími na některé posty obsazené demokraty s tím, že je načase něco udělat. Byla mezi nimi i kongresmanka Gabrielle Giffordsová.

Výzva na "odstřelení" demokratických politiků, kterou na svých stánkách měla republikánka Sarah Palinová.

Na tu pak v sobotu zaútočil střelec, který přitom zavraždil šest lidí a další - včetně Giffordsové - těžce zranil (více o tragédii v Arizoně čtěte zde).

Liberálněji smýšlející Američané se vzápětí začali ptát, zda na tragédii nemá podíl i vyostřená rétorika některých politiků, převážně republikánů či příznivců protestního hnutí Tea Party.

Jeho ikona Sarah Palinová se i se svou mapou ocitla v centru kritiky. Po několika dnech mlčení se konzervativní politička z Aljašky rozhodla předstoupit před občany a své jméno očistit, a to prostřednictvím asi sedmiminutového videa, které umístila na svých webových stránkách a síti Facebook.

Projev je stylizovaný, jako by byl z Oválné pracovny

Scéna je naaranžovaná tak, jako by Palinová mluvila z Oválné pracovny v Bílém domě, rýpl si do republikánské političky hned zkraje britský list The Times na svých internetových stránkách (Palinová totiž nezastírá, že zvažuje kandidaturu do příštích prezidentských voleb v USA).

Po úvodních slovech, ve kterých se svěřila Američanům s tím, že jí tragédie zlomila srdce a jak dlouze přemýšlela o tom, co se vlastně stalo, následovalo: "Po této šokující tragédii jsem nejdříve zmateně, později znepokojeně a nyní zarmouceně poslouchala nezodpovědná vyjádření lidí, kteří se snaží přisuzovat jiným vinu za tuto strašlivou událost."

Mohou za masakr i politici?

Sarah Palinová čelí kritice nejvíce

Při odsuzování svých kritiků z řad novinářů posléze použila výraz "blood libel", což by v doslovném překladu znamenalo něco jako krvavé křivé obvinění, v angličtině se ale vztahuje hlavně pro středověká falešná obviňování židů z rituálních vražd dětí.

V amerických médiích tím okamžitě rozpoutala novou diskusi o tom, zda pojem použila vhodně, či ne. Zatímco někteří upozorňují, že se termín běžně používá, když někdo mluví o nespravedlivém obviňování, podle jiných přestřelila. Další si myslí, že spor nakonec zastíní všechno, o čem ve videu mluvila.

Židovské organizace slova Palinové odsoudily

Šéf Národní židovské demokratické rady David Harris její slova odsoudil. Palinová dle něj po tragédii měla zmírnit svou rétoriku, místo toho ale použila výraz, který je spojen se zločiny antisemitů vůči židům.

"Přáli bychom si, aby Palinová použila jinou frázi místo té, která je tolik spojená s bolestivou historii židů," uvedla ve svém prohlášení americká židovská organizace nazvaná Liga proti hanobení.

List The Los Angeles Times nicméně poukázal na to, že její stylizace ve videu zřejmě dále posílí spekulace o její kandidatuře na prezidentku země. Palinová v něm totiž podobně jako šéfové Bílého domu při svých projevech má po svém boku americkou vlajku. "Palinová ve svých poznámkách zřetelně zaujímá roli vůdkyně své strany a potenciální vyzývatelky prezidenta," uvedl deník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Sarah Palinová

Video