Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Palestinský útočník zabil v izraelském letovisku tři lidi

  12:45aktualizováno  12:45
V Izraeli po devíti měsících zaútočil palestinský sebevražedný atentátník. Odpálil se v pekárně v letovisku Ejlat u Rudého moře. Kromě sebe zabil tři lidi, jednoho zranil, uvedla tamní policie. K akci se přihlásily hned tři ozbrojené skupiny.

Policie před ejlatskou pekárnou, kde se odpálil palestinský sebevrah. | foto: Reuters

Podle policie se k odpovědnosti přihlásily Islámský džihád, Brigády mučedníků od Al-Aksá, což je jedno z ozbrojených křídel hnutí Fatah palestinského prezidenta Abbáse, a rovněž dosud neznámá skupina s názvem Armáda věřících.

"Útok byl přirozenou odpovědí na pokračující zločiny sionistického nepřítele," prohlásil jeden z vůdců Islámského džihádu Chálid al-Batš. Útočník se podle něj dostal do Izraele z Jordánska a akci plánoval sedm měsíců.

Bombu měl buď v batohu, anebo připásanou na těle, tvrdí policisté. "Viděl jsem muže v černém kabátě a s batohem. V Ejlatu, kde je pořád teplo, je divné vidět někoho v kabátě. Říkal jsem si 'proč se ten idiot oblékl právě takhle?'. Pak už jsem slyšel hlasitý výbuch. Budova se otřásla," řekl Rádiu Izrael svědek Benny Mazgini.

Po výbuchu zůstaly na chodníku před pekárnou Lechamim ležet bochníky chleba potřísněné krví. Uvnitř obchodu se válely kusy roztrhaných těl. Policisté si nejdřív mysleli, že explozi způsobil únik plynu.

"Snažíme se určit, odkud sebevražedný atentátník přišel. Hledáme přesné detaily jeho cesty," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Mark Regev.

Naposledy loni v dubnu
Ejlat leží na severním cípu Rudého moře, asi 350 kilometrů jižně od Jeruzaléma. Jezdí sem Izraelci i mnoho zahraničních turistů. Letovisko leží na hranicích s Egyptem a Jordánskem. V minulosti se už v Ejlatu odehrála řada násilností.

Palestinský sebevražedný atentátník v Izraeli zaútočil naposledy loni 17. dubna. V restauraci v Tel Avivu zabil 11 lidí. K akci se tehdy rovněž přihlásil Islámský džihád.

Pásmo Gazy hoří
Palestinci teď zažívají nebývalou vlnu násilí i doma, v pásmu Gazy. Během uplynulých tří dnů tu zuřily nejhorší boje za mnoho let. Střetávali se v nich stoupenci vládního Hamasu a hnutí Fatah prezidenta Abbáse. Zemřelo skoro třicet lidí a experti se bojí, že se násilí přelije i na západní břeh Jordánu.

Hamas, který loni v lednu vyhrál volby, teď ukončil jednání o vládě národní jednoty, v níž by zasedli i zástupci Fatahu. Právě kabinet velké koalice je pro západní země podmínkou, aby Palestincům obnovily finanční pomoc. Tu zastavily po vítězství radikálního Hamasu ve volbách.

Abbás už dříve tvrdil, že jednání s Hamasem nikam nevedou a že vyhlásí předčasné volby. To teď zopakoval. Nové volby prý vypíše, pokud k dohodě nedojde do tří týdnů. Jenže Hamas říká, že na nic takového nemá právo a hlasování hodlá bojkotovat. Pozorovatelé se obávají, že vlna násilí mezi Palestinci by mohla přerůst až v občanskou válku.

O smír znesvářených stran se chce postarat saúdskoarabský král Abdulláh. Vůdce Fatahu a Hamasu pozval k jednacímu stolu do Mekky, nejposvátnějšího místa islámu. Představitelé obou hnutí nabídku přijali.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Najdete na iDNES.cz