Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Palestinci zaútočili na základnu

  18:27aktualizováno  18:27
Izraelští policisté zastřelili dva palestinské radikály, kteří se snažili proniknout do vojenské základny. Během incidentu, který se stal blízko severoizraelského města Hadera, byli zraněni i tři kolemjdoucí. Za posledních čtyřiadvacet hodin jde již o druhý sebevražedný útok Palestinců. V sobotu večer zaútočil atentátník na židovskou osadu na západním břehu Jordánu. Při něm zahynul útočník a dva Izraelci.

Policie oznámila, že zastavila podezřelé vozidlo u vjezdu do vojenského výcvikového tábora Machane Šmonim. Jeden z mužů ve voze začal na policisty střílet. Policisté palbu opětovali a jednoho z mužů zabili, zatímco řidič vyrazil pryč.

Policisté začali vozidlo honit a řidič odpálil nálož umístěnou ve voze, která ho usmrtila a zranila jednoho policistu a dva kolemjdoucí.

K útoku se v podvečer přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá, ozbrojená skupina blízká palestinskému hnutí Fatah. Oznámila to agentura AP s odvoláním na policejní zdroje.

Vojenská základna Machane Šmonim byla v listopadu loňského roku dějištěm krvavého útoku, při němž kromě palestinského sebevraha zahynuli tři lidé. Později se k němu přihlásilo palestinské radikální hnutí Islámský džihád.

Zeman je v Izraeli

Český premiér Miloš Zeman je na návštěvě v Izraeli. Po setkání s izraelským prezidentem Moše Kacavem potvrdil český postoj ve válce s terorismem, podle něhož se s teroristy bojuje, nikoliv jedná. "Jednání s jakoukoliv teroristickou organizací jsou zbytečná. Odpovědí na ně je jen vydírání," řekl premiér.

Válka s terorismem byla stěžejním tématem setkání. Prezident Kacav vyjádřil během jednání přesvědčení, že Evropská unie by měla využít svého vlivu na palestinského vůdce Jásira Arafata a tvrději na něj tlačit, aby zastavil terorismus vycházející z území kontrolovaných Palestinci.

Šaron: Izrael zvítězí
Izrael ve válce s Palestinci zvítězí. Na noční konzultaci členů kabinetu to prohlásil izraelský předseda vlády Ariel Šaron. Řekl, že Izrael musí proti terorismu nasadit větší vojenskou sílu. S ministry se radil o odvetě za sobotní atentát na židovskou osadu na západním břehu Jordánu. Při něm zahynul atentátník a dva Izraelci. Třicet dalších lidí bylo zraněno.

"Izrael válku nikdy neprohrál a zvítězí i v té, kterou mu vyhlásili Palestinci. Občané Izraele v minulosti zakusili těžší časy než ty současné. Budeme-li prosazovat své cíle jednotně, zvítězíme," prohlásil.

Deník Jediot Achronot dnes napsal, že ministři se dohodli, že Izrael na palestinský atentát odpoví postupně v nejbližších dnech.

List Maariv citoval nejmenovaného Šaronova spolupracovníka, podle něhož se musí Izrael připravit na vystupňovaný konflikt.

Co se dělo v noci
Izraelské stíhací letouny F-16 a vrtulníky v noci na neděli zaútočily raketami na budovy palestinské správy v Nábulusu na západním břehu Jordánu.

Terčem byly podle izraelských ozbrojených sil budova palestinské správy, areál bezpečnostních sil a úřadovna, kterou při návštěvách Nábulusu využívá palestinský vůdce Jásir Arafat. Ten byl v době útoku ve svém sídle ve městě Ramalláh na západním břehu Jordánu, kde je od počátku prosince obklíčen izraelskými tanky. Při izraelském útoku nebyl nikdo zraněn, protože Palestinci jej očekávali a budovy evakuovali.

"V důsledku pokračujícího a stupňujícího se terorismu proti občanům Izraele a jeho vojákům armáda zaútočila na tato místa," uvedly izraelské ozbrojené síly v prohlášení. 

Nábuluský guvernér Mahmúd Alul v reakci uvedl: "Je to nebezpečná eskalace. Pokračuje agrese proti areálům palestinské správy a palestinskému lidu." 

SOBOTA 16. ÚNORA

Palestinci vystřelili raketu
Další raketu typu Kásam odpálili v sobotu večer palestinští radikálové na základnu izraelské armády na severu pásma Gazy. Podle informací izraelské armády nebyl nikdo zraněn, výbuch ale způsobil materiální škody.

Podle plukovníka Oliviera Rafowicze šlo o raketu Kásam-1 s doletem nejméně dva kilometry.

Atentátník zabíjel v pizzerii
Tři lidé zahynuli a na třicet dalších bylo zraněno při mohutném výbuchu, který v sobotu v podvečer otřásl židovskou osadou Karnej Šomron na západním břehu Jordánu. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje. Zranění pěti lidí jsou vážná. V předchozích izraelsko-palestinských střetech přišli přitom během soboty o život čtyři lidé.

Podle izraelského rozhlasu otřásl výbuch místní pizzerií, která je součástí obchodního střediska v době, kdy se tu řada lidí chystala povečeřet. Jedním z mrtvých je Palestinec, který mohl být pachatelem atentátu. Dalšími dvě oběti jsou ženy.

"Pizzerie úplně vyhořela, je naprosto zničená," řekl jeden ze záchranářů. Izraelská televize tvrdí, že bylo obchodní středisko velmi špatně střeženo.

Osada Karnej Šomron leží asi čtyřicet kilometrů severovýchodně od Tel Avivu poblíž "zelené linie" mezi západním břehem Jordánu a izraelským územím. Má asi 5300 obyvatel.

K odpovědnosti za explozi se podle agentury AFP telefonicky přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, fronta v prohlášení uvedla, že šlo o sebevražedný atentát.

Izrael obvinil z odpovědnosti za výbuch v Karnej Šomronu palestinského vůdce Jásira Arafata. Jak uvedl izraelský vládní mluvčí Avi Paznar, dnešní atentát v židovské osadě na západním břehu Jordánu je součástí teroristické kampaně zahájené Arafatem společně s palestinskými teroristickými skupinami.

Další incident se stal v Džanínu
Kolemjdoucí učitel Nazí abú Asúba přišel podle agentury AFP o život při explozi automobilu v Džanínu na severu západního břehu Jordánu. Vůz byl zaparkovaný u školy, kde muž pracoval. Nad městem v té chvíli přelétávalo izraelské letadlo. Podle svědků zřejmě na auto dopadla raketa vystřelená Izraelci.

Izraelská armáda informaci o incidentu prověřuje. Podle původních informací byl mrtvý členem Hamasu, který slíbil za jeho smrt pomstu. Tu vyhlásily městské tlampače.

Agentura AFP připomíná předchozí likvidační akce, při nichž Izraelci zabili na osm desítek hledaných palestinských radikálů.

Židovský stát přitom za tuto metodu, kterou Izrael považuje v době palestinského povstání za legální obranu, sklízí zahraniční kritiku.

Předchozí střety
Obětí útoků se stali dva Palestinci a jeden Izraelec. Nejméně pět dalších Palestinců bylo zraněno v táboře Búrajdž.

Na ranní invazi izraelských tanků do několika míst v pásmu Gazy odpověděli Palestinci raketovým útokem. Již podruhé ke své odvetě na jižní Izrael použili zdokonalenou raketu Kásam. Zasáhli kibuc Kfar Aza, kde způsobili materiální škody. Raketa přitom dopadla do blízkosti benzinové pumpy.

Podle mluvčího izraelské policie nikdo nebyl raněn. Armádní mluvčí dodoal, že Izrael na útoky zareaguje.

Palestinci použili poprvé raketu Kásam-2 proti Izraeli minulou neděli. Vyrábí je členové radikálního hnutí Hamas. Mají dolet až osm kilometrů a jsou podle izraelské armády natolik přesné, že mohou zasáhnout konkrétní cíle v izraelských městech.

Izraelci se obávají, že tyto útoky rozpoutají velmi krvavý konflikt. 6. února zadrželi na západním břehu Jordánu automobil s těmito raketami. K raketovému útoku se odpoledne přihlásilo ozbrojené křídlo palestinského radikálního hnutí Hamas.

Oddíly mučedníka Izzuddína Kásama v prohlášení oznámily, že atentát na kibuc Kfar Aza je odvetou za páteční izraelský nálet na palestinské cíle. "Je to také odveta za ponižování, vraždy a zatýkání" našich lidí, dodává prohlášení oddílů Kásama.

Izrael mezitím v pásmu Gazy zničil budovu palestinské vojenské rozvědky. Tanky jsou i v táboře Maghází.

Palestinský činitel řekl Izraelcům, aby mluvili s Arafatem
Představitel Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) v Jeruzalémě Sarí Nusajbí  na mírovém shromáždění 20 tisíc Izraelců v Tel Avivu vyzval židovský stát, aby obnovil mírové rozhovory s palestinským vůdcem Jásirem Arafatem. 

Izraelské tanky v pásmu Gazy
Izraelské obrněné vozy vjely brzo ráno do několika míst v pásmu Gazy. V táboře Búrajdž zemřeli při nočním střetu s Izraelci dva Palestinci. Asi sto palestinských mladíků včetně školáků napadlo kamením izraelské vojáky, kteří se bránili palbou. U silniční hlídky na západním břehu Jordánu severně od Ramalláhu stříleli v noci ozbrojení Palestinci do skupiny Izraelců a jednoho zastřelili. V automobilu pak uprchli do Ramalláhu. K akci se přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá.

Na severu pásma Izraelci zdemolovali budovu palestinské rozvědky. Tanky vjely také do jedné palestinské vesnice poblíž židovské osady Necarim na severu pásma a vojáci poté zakázali obyvatelům vesnice vycházet z jejich domovů. Potřetí tento týden se objevila těžká technika také v uprchlickém táboře Maghází ve středu pásma.

PÁTEK 15. ÚNORA

Izrael poslal na Palestince stíhačky
Izraelské letouny F-16 zaútočily na palestinský bezpečnostní objekt severně od Gazy. Očití svědkové slyšeli tři exploze. Podle stejných zdrojů hoří v objektu uprchlického tábora Džabálíja asi pět kilometrů severně od Gazy. V době vypuknutí požáru bylo v areálu množství příslušníků palestinské bezpečnosti.

Při útoku byl zabit palestinský důstojník a dalších 30 lidí bylo zraněno, informovala agentura AFP s odvoláním na nejnovější bilanci palestinských bezpečnostních zdrojů.

Obětí se podle nich stal podporučík, jehož tělo bylo vyproštěno z trosek bezpečnostního objektu, zasaženého několika izraelskými raketami.

Podle agentury Reuters bylo v nemocnici ošetřeno nejméně 25 zraněných, mezi nimi i čtyřleté dítě. Palestinské zdroje nevylučují, že pod troskami mohou být další mrtví.

V palestinském uprchlickém táboře Džabálija zazněly podle svědků tři exploze, po nichž vypukl požár. "Cítili jsme, jak se země otřásla," řekl jeden z policistů. "Bylo to jako bouře. Pak začalo hořet."

Větší počet obydlí v táboře byl poškozen, zasaženo bylo i telefonní a elektrické vedení. Hasiči se zároveň snaží zneškodnit jednu nevybuchlou střelu.

Mluvčí izraelské armády nálet potvrdil a odůvodnil ho "pokračováním útoků proti izraelským civilistům a vojákům a jejich zostřováním". Potvrdil tak počáteční domněnku, že šlo o další izraelskou odplatu za čtvrteční akci Palestinců v pásmu Gazy, při níž byl zničen izraelský tank a o život přišli tři izraelští vojáci.

Co se dělo přes den
Izraelští vojáci v poledne vjeli s těžkou technikou do pásma Gazy. Jižně od stejnojmenného města zdemolovali několik domů a podle palestinské policie zničili nejméně sto hektarů polí s úrodou. Později se obrněné vozy objevily také v Bajt Hanúnu na severu oblasti.

Několik set Palestinců vyzbrojených kamením napadlo v téže době sídlo prezidenta palestinské samosprávy Jásira Arafata v Ramalláhu na západním břehu Jordánu a žádalo propuštění vězňů.

"Samospráva nás vězní, zastavte represe," volali Palestinci. Většina účastníků protestu byli členové Lidové fronty pro osvobození Palestiny a Demokratické fronty pro osvobození Palestiny.

Kolem Arafatova sídla zaujali okamžitě pozice palestinští policisté. Dav se pak obrátil proti izraelským tankům rozestaveným kolem budovy. Izraelci Arafata zadržují v Ramalláhu od 3. prosince a pustit ho chtějí, až zakročí účinně proti
teroristům.

V pátek ráno Izraelci nasadili tanky k operaci ve vesnici Sajdá na západním břehu Jordánu, zabili přitom jednoho Palestince a několik dalších zatkli. Izraelský odvetný útok kryly na sever od Tulkarmu ze vzduchu bojové vrtulníky.

Zahynul i izraelský velitel komanda
Během akce přišel o život velitel izraelské elitní jednotky Duvdevan, podplukovník Eyal Weiss. Podle armádního prohlášení zahynul pod zřícenou zdí jednoho z domů, který jeho muži v Sajdá těžce poškodili.

Weiss velel jednotce Duvdevan (Třešeň) od loňského dubna. Tento elitní útvar je jednou ze speciálních jednotek vybudovaných za největšího utajení koncem osmdesátých let pro boj proti první palestinské intifádě z let 1987 až 1993.

Další takovou formací byl například Samson, který až do rozpuštění v roce 1994 operoval v pásmu Gazy.

Duvdevan působí na západním břehu Jordánu a úkolem jeho příslušníků je chytat živé nebo mrtvé Palestince hledané kvůli "teroristickým aktivitám". Operace izraelských speciálních jednotek jsou terčem časté kritiky izraelských organizací na
ochranu lidských práv, které příslušníky elitních oddílů viní ze systematického vraždění hledaných lidí. Izraelská armáda ale taková obvinění vytrvale popírá.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Předchozí incidenty

V noci na pátek Palestinci zaútočili na kolonu
Nejméně tři Izraelci zemřeli a další dva byli zraněni při útoku palestinských aktivistů na konvoj civilních vozidel a autobus v pásmu Gazy.

Palestinský útok na kolonu se odehrál na silnici mezi židovskou osadou Necarim a přechodem Karni mezi pásmem Gazy a Izraelem.

Palestinci začali na konvoj, který doprovázeli vojáci, střílet. Zároveň v jeho blízkosti vybuchla bomba. Izraelci ihned vyslali na místo útoku tank, který pak najel na silnou nálož.

V pásmu Gazy, které je pod palestinskou správou, žije kolem pěti tisíc židovských osadníků a přes milion Palestinců. Izrael kontroluje nejvýznamnější silnice v pásmu a izraelští vojáci chrání židovské civilisty při jejich cestách.

Izraelsko-palestinský konflikt si od září 2000 vyžádal podle bilance agentury AFP 1213 obětí. 

Premiér Miloš Zeman (vlevo) a izraelský ministr zahraničí Šimon Peres na tiskové konferenci, která proběhla v jeruzalémském hotelu King David. Tam Zeman během návštěvy v Izraeli bydlí, 17. února 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Papež si v Chile poplakal s oběťmi chlípných kněží, v zemi hoří kostely

Návštěva papeže Františka v Chile (16. ledna 2018)

Papež František se v úterý v Chile setkal s oběťmi sexuálního zneužívání, kterého se v minulosti dopustili místní...

Trumpovo zdraví je vynikající, prohlásil jeho lékař po zdravotní prohlídce

Donald Trump

Zdravotní stav Donalda Trumpa je vynikající. Oznámil to v úterý lékař Bílého domu Ronny Jackson na základě výsledků...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz