Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Palestina odmítá jednat s Izraelem

  9:52aktualizováno  9:52
Palestinská samospráva přerušila všechny rozhovory s Izraelem kvůli jeho útokům na uprchlické tábory. Obě země přitom teprve nedávno obnovily bezpečnostní schůzky. Ve světě se stále diskutuje o saúdskoarabském mírovém plánu. Jeho tvůrce princ Abdalláh odmítá setkat se s Izraelci a k podobnému vyzval i arabské státy. Čeká se také na novou vizi míru, kterou se chystá zveřejnit libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Palestina zrušila schůzky kvůli vojenským útokům Izraele na dva uprchlické tábory na západním břehu Jordánu. Rozhodnutí brání oběma stranám, aby postoupily do dalšího kola mírových rozhovorů, které jsou zaměřeny na ukončení sedmnáctiměsíčních násilností.

"Všechna setkání jsou bezcenná," řekl Ahmad Abdar Rahmán, poradce palestinského vůdce Jásira Arafata, v rozhovoru pro katarskou televizní stanici Al-Džazíra. "Nebudou žádné bezpečnostní a politické schůzky, dokud budou pokračovat izraelské útoky na tábory, ničení a zabíjení," podotkl Rahmán.

O situaci v oblasti jednali počátkem tohoto týdne šéfové izraelské a palestinské bezpečnosti. Obě strany se dohodly na uspořádání dalšího kola rozhovorů, ale přesné datum stanoveno nebylo.

Kaddáfí chce zveřejnit svůj mírový plán
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí se chystá zveřejnit svůj mírový plán pro Blízký východ, s nímž v březnu 2001 v Ammánu seznámil účastníky arabské vrcholné schůzky. Navrhuje v něm, aby dvaadvacet zemí Ligy arabských států uznalo Izrael výměnou za návrat všech Palestinců, kteří uprchli z domovů při izraelsko-arabských válkách.

O plánu věděly arabské diplomatické zdroje, ale dosud nikdy nebyl zveřejněn. Zabývá se jím osmičlenná komise složená ze zástupců Egypta, Jordánska, Libye, Súdánu, Sýrie, Tuniska, palestinské samosprávy a zástupce Ligy arabských států.

Kaddáfí prý prosazuje uznání Izraele a jeho práva na existenci mezi ostatními zeměmi oblasti arabskými státy, budou-li splněny tři podmínky. Kromě návratu uprchlíků a jejich odškodnění je to vyřešení problému Jeruzaléma a požadavek, aby se židovský stát zbavil zbraní hromadného ničení.

SVĚT MÁ O NÁVRH ZÁJEM

* S princem Abdalláhem chce hovořit i izraelský prezident Moše Kacav, který jej pozval na návštěvu. Sám je ochoten přijet do Saúdské Arábie, pokud bude pozván.
* Ministr obrany USA Colin Powell návrh označil za důležitý krok, o kterém se bude dále diskutovat.
* Palestinský předák Jásir Arafat saúdský plán plně podporuje.
* Izraelský premiér Ariel Šaron se veřejně nevyjádřil, ale jeho mluvčí návrh označil za pozitivní pokrok.
* Kuvajt považuje plán za odpovědnou pozici vlivného představitele arabského světa.
* O plánu odjeli do Káhiry jednat palestinský ministr místní správy Saíb Irikát a velitel bezpečnosti v pásmu Gazy Muhammad Dahlan. Budou jednat také v Jordánsku. O víkendu mají odjet do Saúdské Arábie.

Princ nechce o míru mluvit s Izraelci
Tvůrce mírového návrhu pro Blízký východ vyloučil možnost setkání s Izraelci. Saúdskoarabský princ Abdalláh vyzval arabské země, aby na pozvání nereagovaly a do Izraele nejezdily.

"Ani izraelský prezident, ani ministerský předseda Ariel Šaron by nebyli v Rijádu vítáni," sdělil korunní princ Abdalláh arabským činitelům v telefonických rozhovorech, které nebyly oficiálně oznámeny. Citace diplomatického zdroje přinesl deník Al-Haját, za nímž stojí saúdský kapitál.

Izraelský prezident Moše Kacav, jehož funkce je čistě protokolární, v
bezprecedentním kroku pozval saúdského korunního prince k návštěvě Jeruzaléma, aby tam princ vyložil svůj mírový plán. Sám také vyhlásil, že je připraven navštívit Rijád, "pokud bude pozván".

Rijád tak trochu brzdí svá vzletná slova. Svědčí o tom vyjádření princova politického poradce Adela Džábira, který vyloučil některá očekávání, že by Saúdská Arábie mohla hrát úlohu zprostředkovatele v jednáních.

Ovšem i z Izraele zaznívají hlasy, které potvrzují obavy, že nic nepůjde jednoduše. "Izrael samozřejmě vítá vůli arabských národů uznat jej, avšak my nemůžeme akceptovat některé části saúdského plánu - zejména tu, která požaduje, aby se Izrael stáhl na předválečné hranice z roku 1967," prohlásil ministr Danny Naveh, stoupenec izraelské pravice.

Sblížení Saúdské Arábie a Izraele by podle pozorovatelů znamenalo průlom v blízkovýchodním mírovém procesu. Obě země patří mezi spojence USA v oblasti a stály na téže straně fronty za války v Perském zálivu. Kontakty ale nikdy neudržovaly. Rijád dosud odmítal jakékoli vztahy, trvá-li izraelsko-palestinský konflikt.

SAÚDSKÁ ARÁBIE NAVRHUJE
"VÝMĚNNÝ OBCHOD"

* Návrh prince Abdalláha vyzývá arabské státy, aby uznaly Izrael, který na oplátku zcela stáhne své vojáky z území, okupovaných od války v roce 1967. Dosud Izrael uznává pouze Egypt a Jordánsko.
* Návrh je považován v jistém smyslu za průlom i proto, že mimo jiné uznává i izraelskou kontrolu nad západním Jeruzalémem.
* Saúdská Arábie také zdůrazňuje, že návrh vyzývá Izrael k úplnému stažení z okupovaných území, ale nesnaží se určit, kde by měly být nové hranice.

Představitel EU hovořil s princem jako první
Hodinu ve středu hovořili Javier Solana a princ Abdalláh o plánu, který má přinést mír Blízkému východu. Představitel Evropské unie se setkal se saúdskoarabským princem jako první západní politik. Návrh musí posvětit i arabské státy, s nimiž Abdalláh nestihl hovořit. Svůj plán zveřejnil předčasně kvůli nové vlně násilností mezi Izraelem a Palestinou.

Saúdský korunní princ Abdalláh je rozhodnut svou iniciativu dotáhnout do konce. Chce pro návrh získat i členy Ligy arabských států, i když jej s nimi nestihl projednat. "Změnil jsem plán, protože izraelský premiér Ariel Šaron rozpoutal novou vlnu násilností proti Palestincům," uvedl Abdalláh.

Javier Solana přerušil svou pětidenní cestu po Blízkém východě, aby se s princem Abdalláhem co nejdřív potkal. Poté zamířil do egyptského Caira, kde se potkal s prezidentem Husní Mubarakem. Egypt má v blízkovýchodním konfliktu klíčovou roli. "Je před hektické období, v němž chceme co nejdříve spolupracovat, abychom mírový proces posunuli kupředu co nejvíce," řekl Solana po schůzce s Mubarakem, který se chystá na pětidenní návštěvu Washingtonu. Probrat mírový plán s USA chce také představitel Evropské unie.

BILANCE NÁSILÍ

Od září 2000, kdy mezi sebou začali Izrael a Palestina bojovat, zemřelo téměř 900 Palestinců a tři sta Izraelců.

poslední konflikt

Princ chce dosáhnout normalizace vztahů
Výsledkem princova snažení má být normalizace izraelsko-arabských vztahů. "Počítám i s pomocí Evropské unie," řekl Abdalláh po hodinovém setkání s Javierem Solanou, vysokým představitelem EU pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, v saúdskoarabském městě Džidda.

Nejvyšší představitelé členských zemí Ligy arabských států o dalším osudu iniciativy korunního prince zřejmě rozhodnou na setkání 27. až 29. března v Bejrútu. "Arabské státy nevidí problém jednat s Izraelem, pomůže-li to Palestincům," uvedl generální tajemník ligy Amr Músá.

Solana po setkání potvrdil, že o mírové inicitivě nyní rozhodne Liga arabských států. Detaily plánu budou tak podle něho známy koncem března.

HAMAS PLÁN ODMÍTÁ

Palestinské radikální Hnutí islámského odporu Hamas nepodpoří plán saúdského korunního prince na normalizaci arabsko-izraelských vztahů. Duchovní vůdce Hamasu šajch Ahmad Jasín odmítne jakýkoli návrh, který by připustil odevzdání území považovaného za součást historické Palestiny, tedy teritoria, na němž se dnes rozkládá Izrael.

Země opět jednají o bezpečnosti
Poté, co předseda palestinské samosprávy Jásir Arafat souhlasil s obnovením bezpečnostních rozhovorů s Izraelem, začaly se opět konat za přítomnosti amerických představitelů bezpečnostní schůzky obou zemí.

Palestinská správa už dříve odvolala bezpečnostní rozhovory s Izraelem na protest proti rozhodnutí izraelské vlády i nadále omezit Arafatovi volný pohyb jenom po Ramalláhu. Tam ho izraelské tanky od 3. prosince zadržovaly v budově jeho úřadovny.

"Požádali o to naši přátelé, Evropská unie a Javier Solana, a já jsem nemohl jejich požadavek odmítnout," souhlasil s obnovením bezpečnostních schůzek Jásir Arafat v Ramalláhu na společné tiskové konferenci s Javierem Solanou.

Úplnou svobodu pohybu chce Izrael vrátit palestinskému vůdci teprve poté, co Palestinci vydají vrahy bývalého ministra cestovního ruchu Rechavama Zeeviho. Palestinská samospráva zatkla tři muže, ale odmítá je vydat s tím, že by to nebylo v souladu s dohodami o autonomii.

NÁSILÍ TRVÁ UŽ
SEDMNÁCT MĚSÍCŮ

* Během nejnovější vlny násilí na západním břehu Jordánu zemřeli dva Izraelci a dva Palestinci. Zraněny byly také dvě těhotné ženy, které později porodily. Izraelská armáda uvěznila čtyři Palestince, kteří jsou podezřelí z teroristických aktivit.
* "Izrael udělá vše, co bude nutné, aby ochránil své občany," komentovala boje kancelář izraelského premiéra Ariela Šarona.

všechny předešlé články

Chirac žádá schůzku Šaron - Arafat
Francouzský prezident Jacques Chirac žádá, aby se co nejdříve uskutečnila schůzka izraelského premiéra Ariela Šarona s palestinským předákem Jásirem Arafatem. Podle prezidenta by se na řešení blízkovýchodního konfliktu měly rezolutně podílet také USA a Evropská unie.

Chirac po setkání s šéfem izraelské diplomacie Šimonem Peresem v Paříži prohlásil, že v tak naléhavé situaci je potřeba udělat vše ke znovuobnovení důvěry a naděje. "Schůzka Šarona s Arafatem by měla velkou symbolickou cenu," míní francouzský prezident.

Šimon Peres se snažil utišit diplomatickou přestřelku mezi Francií a Izraelem, která vypukla poté, co Šaron před týdnem vyjádřil znepokojení nad údajnou nebezpečnou vlnou antisemitismu ve Francii. "Francie určitě není antisemitská, ani historicky, ani aktuálně," řekl Peres.

Představitel Evropské unie Javier Solana a saúdskoarabský korunní princ Abdalláh se setkali v Džiddě, kde hodinu diskutovali o plánu, který má přinést mír Blízkému východu. (27. února 2002)Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Najdete na iDNES.cz