Manažer pobočky řecké Národní banky v Kalithea oznamuje, že banka zůstane...

Manažer pobočky řecké Národní banky v Kalithea oznamuje, že banka zůstane uzavřena. (29. 5. 2015) | foto: Reuters

Bankomaty nefungují, ale lidé jsou klidní, líčí z Atén reportér MF DNES

  • 91
Atény (od zpravodaje MF DNES) - I když jsou banky v Řecku zavřené a peníze již nevydávají ani bankomaty, jsou Řekové překvapivě klidní, popsal v pondělí po poledni náladu v řecké metropoli reportér MF DNES Luboš Palata. Zatím se podle něj zdá, že víc Řeků podpoří místo vlády premiéra Alexise Tsiprase dohodu s Evropskou unií.

Jak nyní vypadají aténské ulice?
Je tu klid, Řekové, kteří na něco takového již byli připravení, situaci přijali skutečně až s překvapivým klidem.

Vydávají ještě některé bankomaty peníze?
Momentálně nefungují žádné, jak jsem se sám včera (v neděli, pozn. red.) přesvědčil na letišti. Všechno vypadalo dobře až do té doby, než mi bankomat nevydal mých 280 eur, takže si nejsem jistý, jestli jsem o ně nepřišel.

Luboš Palata

Zahraniční redaktor Luboš Palata

Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy na UK v Praze, jako novinář pracuje od roku 1991. 

Je nositelem několika novinářských cen, mimo jiné Ferdinanda Peroutky, rakouské Středoevropské ceny, dvojnásobný nominant za Česko na Novinářskou cenu Evropského parlamentu. Pravidelně publikuje i v německých, polských a slovenských médiích

V obchodech se ale normálně dá platit kartou, takže člověk potřebuje jen nějaké drobné na kafe a podobně (někteří obchodníci už karty přijímat nechtějí - více nejdete zde). Nikde ani nemají problém brát větší bankovky, klidně je rozměňují.

Jsou nějaké zprávy o tom, kdy by bankomaty měly začít znovu fungovat?
Údajně by to mělo být večer, kdy se mají spustit výběry s limitem šedesát eur. Teď každopádně bankomaty nefungují dokonce ani na zahraniční platební karty, na které fungovat měly, takže je otázka, jestli se to řecké vládě podaří v tom módu, který je nastaven, zprovoznit ještě dnes večer. Osobně o tom trochu pochybuji, ale uvidíme.

Lidé se tedy nesnaží zoufale sehnat hotovost?
Najít někoho, kdo panikaří, je skutečně velmi složité. Několik televizních štábů se o to už neúspěšně pokoušelo. Jediný, kdo vypadal zoufale, byl Japonec, kterému bankomat podobně jako mně nevydal 300 eur.

Může to ale být jen klid před bouří, protože se chystá velká demonstrace za přijetí podmínek Evropské unie, ale pak také na podporu Tsiprase a vlády.

Turisté jsou také klidní?
Občas se jen rozkřikne, že by bankomaty měly brát zahraniční karty, takže to jdou vyzkoušet, jinak ale nikdo panice nepropadá.

Jak Řekové zareagovali na chystané referendum?
Reakce byla velmi smíšená, mnoho Řeků tomu referendu vůbec nerozumí a odmítají ho, protože ani úplně nevědí, o čem by měli hlasovat. Ty návrhy, které údajně byly na stole před odchodem Řeků z jednání, totiž nejsou obecně známé. Tuší se jen, že by tam mělo být nějaké prodloužení odchodu do důchodu, zvýšení daně z přidané hodnoty a možná nějaké další škrty v rozpočtu. 

Ta druhá strana, tedy podporovatelé vlády, to vidí jako krok, který má Řecku vrátit hrdost, je to vlastně pokračování té volební kampani, kterou Syriza (vítězná strana vedená s Tsiprasem, pozn. red.) vedla v lednu. Je otázka, kolik jich je. V tuto chvíli to vypadá, že by jich mohlo být méně než lidí, kteří by v tom referendu hlasovali za pokračování Řecka v eurozóně.

Jak nyní Řekové vnímají Evropskou unii? Jsou naštvaní?
Tam také záleží, s kým člověk mluví. Jsou lidé, kteří říkají, že těch pět let úsporných opatření Řecko dostalo na kolena, opravdu se výrazně zvýšila nezaměstnanost, ekonomika stále jen klesala. 

Jsou ale lidé, kteří si uvědomují, že Řecko bylo opravdu ve velkých problémech a nějakým způsobem se z nich dostat muselo. Takže to rozhodně není nějaké velké nadšení, které by tu vůči EU panovalo, ale mnoho lidí si uvědomuje, že nebýt Evropské unie a pomoci eurozóny, byla by ta situace tady mnohem horší a dramatičtější.

Může Tsiprasova vláda kvůli svému postoji při vyjednávání s EU ztratit popularitu?
V tuto chvíli to vypadá, že jí to rozhodně na popularitě nepřidalo, ale je samozřejmě otázka, jestli to pro tvrdé jádro voličů Syrizy, což jsou zčásti i bývalí komunisté či voliči komunistů, není naopak povzbuzení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video