Palác Morava bude i přes protesty

  8:59aktualizováno  8:59
Olomouc - Plánované obchodně-společenské centrum Palác Morava u tržnice v Olomouci bude. Jeho navrhovaná podoba, kterou mnozí architekti kritizují, se však ješte zmení. Tak se dá jednoduše přetlumocit vzkaz olomoucké radnice architektům, jimž se nelíbí navržený vzhled paláce, a prodejcům, kteří vůbec nechtějí, aby se u tržnice centrum s obchody a multikinem stavělo.

Trhovci, kteří se kvůli paláci budou muset stěhovat do jiných lokalit, poslali magistrátu petici se čtyřmi desítkami podpisů.

„Tradici tržnice bychom měli zachovat, lidé jsou na ni zvyklí. Když nás tady zruší a roztrousí po městě, zkrachujeme. Kromě nás na to ale doplatí i zákazníci, kteří vyhledávají naše levné zboží, a také radnice, které za zábor prostranství řádne platíme,“ ohradila se proti stavbě centra iniciátorka petice Marie Finková.

Architekti a historici umění z Olomouce zase poslali primátorovi otevřený dopis, v nemž kritizují navrženou podobu Paláce Morava a žádají město, aby vyhlásilo architektonickou soutěž.

„Řešení tak stežejního místa v nejtěsnější blízkosti evropsky oceňované městské památkové rezervace by se mělo řešit řádnou architektonickou soutěží, a přímo městskou radu vyzýváme, aby tuto soutež vyhlásila. Jsme přesvědčeni, že pouze regulérní soutěž zhodnocená porotou, sestavenou z nezávislých odborníku, může do Olomouce přinést výrazně nový impuls v podobě skutečně aktuální a kvalitní architektury,“ napsali architekti ve svém dopise.

Anketa o stavbě Paláce Morava
Každý, kdo má přístup k internetu, může hlasovat o tom, co si myslí o stavbě kontroverzního Paláce Morava v Olomouci. Plán radních na vybudování rozsáhlého obchodně-společenského centra v místě dnešní olomoucké tržnice vzbudil velký ohlas a v poslední době „hýbe“ Olomoucí. Anketu na internetu zorganizoval politilog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín. „Překvapila mě skoro jednotná podpora zastupitelstva pro stavbu Paláce Morava a na druhé straně odpor v reakcích čtenářů v médiích. Po rekonstrukci olomouckého Horního náměstí je to takový druhý výrazný případ, kdy Olomoučané nesouhlasí se svými volenými zástupci. Možná do novin píší jen ti nespokojení. Mě však zajímá, co si lidé skutečně myslí,“ uvedl politolog Šaradín.
HLASOVAT MŮŽETE NA ADRESE: http://
idialog.cz/trznice/

Petice i dopis přišly až poté, co olomoučtí zastupitelé rozhodli, že město s pražskou firmou D.A. Engineering, za níž stojí izraelský kapitál, uzavře smlouvu o prodeji pozemku. Vedení magistrátu neuvažuje, že by se rozhodnutí zastupitelstva mohlo změnit.

„Zastupitelstvo se demokraticky rozhodlo, že tato lokalita bude takto využita. Pro usnesení hlasovalo 32 z 45 zastupitelů,“ připomněl primátor Olomouce Martin Tesarík (ČSSD).

„Rada nebude navrhovat změnu rozhodnutí. Taková aktivita se na jednání zastupitelstva může objevit, ale ne ze strany rady,“ řekl primátorův náměstek Jaromír Czmero (ČSSD), který má projekt „Tržnice“ na starosti.

O stavbě obchodně-společenského centra, která souzní s územním plánem města, se na olomoucké radnici debatuje a jedná již dva roky. Právě proto primátora mrzí, že impulsy ze strany veřejnosti přicházejí až po definitivním rozhodnutí zastupitelů.

„Stává se tradicí, že se otevřené dopisy píšou až po demokratickém rozhodnutí zastupitelstva, aniž by pisatelé hledali cestu k dialogu. Nicméne patří k povinnostem komunálního politika i těmto hlasům naslouchat,“ řekl primátor.

I někteří prodejci z tržnice uznávají, že si s protesty měli vzpomnět dřív. „Nelíbí se mi, že se máme někam stěhovat, ale myslím, že už je pozdě na to, abychom rozhodnutí města změnili,“ připustila Vlasta Todorovová z Olomouce.

Naopak olomoucká architektka Zdenka Giacintová si nemyslí, že podobným podnětům již vypršel čas. „Ještě není vydáno územní rozhodnutí, takže teď je ta pravá chvíle, kdy by se do toho měla veřejnost pořádně opřít.“

Trhovci a někteří olomoučtí architekti se shodují, že taková stavba, jak je Palác Morava navržen, by v těsném sousedství historického centra vubec neměla stát. „Takové centrum patří někam na periferii,“ prohlásily shodně architektka Giacintová i prodavačka Finková.

„Je to kompromis mezi spoustou doporučení laické i odborné veřejnosti a různých komisí. Hlavně to ale není hotová práce. Objekt už dnes vypadá zase jinak, než byl prezentován na zastupitelstvu. Kritéria, která zastupitelé stanovili, v přepracování zohledníme,“ reagoval na výtky spoluautor návrhu, olomoucký architekt Pavel Vrba.

Na vyhlášení architektonické soutěže trvali i nekteří zastupitelé. Ačkoli v původních podmínkách bylo, že ji město vyhlásí, pokud pracovní skupina nebude s návrhem investora souhlasit, nestalo se.

„Akutně hrozilo, že si investor svůj záměr rozmyslí, pokud bychom jednání protáhli ješte o soutěž,“ zdůvodnil náměstek Czmero. Zastupitelé pak alespoň prosadili, že se musí změnit fasáda paláce ze směru od Kateřinské ulice a Mlýnského potoka.

Tak jako architekti neuspějí s výzvou k dodatečnému vyhlášení architektonické soutěže, nebudou úspěšní ani trhovci. Budou se muset přestěhovat. Mohou však alespoň navrhnout místo, které by jim vyhovovalo.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Další z rubriky

Mach ze Svobodných se vzdal postu lídra do eurovoleb a končí s politikou

Předseda Svobodných Petr Mach před volebním koncertem v Praze (16. října 2013)

Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu....

VIDEA TÝDNE: Zeman v parodii, útok ve Štrasburku a kolaps na dálnici D1

Video parodie kombinuje svět Harryho Pottera s českou politikou i Helenou...

Tento týden se hitem internetu stala parodie na film Harry Potter, ve které si autoři vzali na mušku aktuální politické...

Ještě pořád se otáčím za policejními vozy, říká velvyslanec Tomáš Tuhý

Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý

Pracoval pro českou policii přes 27 let. Letos na podzim skončil jako policejní prezident a přesunul se na post...

Najdete na iDNES.cz