Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Palác Morava bude i přes protesty

  8:59aktualizováno  8:59
Olomouc - Plánované obchodně-společenské centrum Palác Morava u tržnice v Olomouci bude. Jeho navrhovaná podoba, kterou mnozí architekti kritizují, se však ješte zmení. Tak se dá jednoduše přetlumocit vzkaz olomoucké radnice architektům, jimž se nelíbí navržený vzhled paláce, a prodejcům, kteří vůbec nechtějí, aby se u tržnice centrum s obchody a multikinem stavělo.

Trhovci, kteří se kvůli paláci budou muset stěhovat do jiných lokalit, poslali magistrátu petici se čtyřmi desítkami podpisů.

„Tradici tržnice bychom měli zachovat, lidé jsou na ni zvyklí. Když nás tady zruší a roztrousí po městě, zkrachujeme. Kromě nás na to ale doplatí i zákazníci, kteří vyhledávají naše levné zboží, a také radnice, které za zábor prostranství řádne platíme,“ ohradila se proti stavbě centra iniciátorka petice Marie Finková.

Architekti a historici umění z Olomouce zase poslali primátorovi otevřený dopis, v nemž kritizují navrženou podobu Paláce Morava a žádají město, aby vyhlásilo architektonickou soutěž.

„Řešení tak stežejního místa v nejtěsnější blízkosti evropsky oceňované městské památkové rezervace by se mělo řešit řádnou architektonickou soutěží, a přímo městskou radu vyzýváme, aby tuto soutež vyhlásila. Jsme přesvědčeni, že pouze regulérní soutěž zhodnocená porotou, sestavenou z nezávislých odborníku, může do Olomouce přinést výrazně nový impuls v podobě skutečně aktuální a kvalitní architektury,“ napsali architekti ve svém dopise.

Anketa o stavbě Paláce Morava
Každý, kdo má přístup k internetu, může hlasovat o tom, co si myslí o stavbě kontroverzního Paláce Morava v Olomouci. Plán radních na vybudování rozsáhlého obchodně-společenského centra v místě dnešní olomoucké tržnice vzbudil velký ohlas a v poslední době „hýbe“ Olomoucí. Anketu na internetu zorganizoval politilog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín. „Překvapila mě skoro jednotná podpora zastupitelstva pro stavbu Paláce Morava a na druhé straně odpor v reakcích čtenářů v médiích. Po rekonstrukci olomouckého Horního náměstí je to takový druhý výrazný případ, kdy Olomoučané nesouhlasí se svými volenými zástupci. Možná do novin píší jen ti nespokojení. Mě však zajímá, co si lidé skutečně myslí,“ uvedl politolog Šaradín.
HLASOVAT MŮŽETE NA ADRESE: http://
idialog.cz/trznice/

Petice i dopis přišly až poté, co olomoučtí zastupitelé rozhodli, že město s pražskou firmou D.A. Engineering, za níž stojí izraelský kapitál, uzavře smlouvu o prodeji pozemku. Vedení magistrátu neuvažuje, že by se rozhodnutí zastupitelstva mohlo změnit.

„Zastupitelstvo se demokraticky rozhodlo, že tato lokalita bude takto využita. Pro usnesení hlasovalo 32 z 45 zastupitelů,“ připomněl primátor Olomouce Martin Tesarík (ČSSD).

„Rada nebude navrhovat změnu rozhodnutí. Taková aktivita se na jednání zastupitelstva může objevit, ale ne ze strany rady,“ řekl primátorův náměstek Jaromír Czmero (ČSSD), který má projekt „Tržnice“ na starosti.

O stavbě obchodně-společenského centra, která souzní s územním plánem města, se na olomoucké radnici debatuje a jedná již dva roky. Právě proto primátora mrzí, že impulsy ze strany veřejnosti přicházejí až po definitivním rozhodnutí zastupitelů.

„Stává se tradicí, že se otevřené dopisy píšou až po demokratickém rozhodnutí zastupitelstva, aniž by pisatelé hledali cestu k dialogu. Nicméne patří k povinnostem komunálního politika i těmto hlasům naslouchat,“ řekl primátor.

I někteří prodejci z tržnice uznávají, že si s protesty měli vzpomnět dřív. „Nelíbí se mi, že se máme někam stěhovat, ale myslím, že už je pozdě na to, abychom rozhodnutí města změnili,“ připustila Vlasta Todorovová z Olomouce.

Naopak olomoucká architektka Zdenka Giacintová si nemyslí, že podobným podnětům již vypršel čas. „Ještě není vydáno územní rozhodnutí, takže teď je ta pravá chvíle, kdy by se do toho měla veřejnost pořádně opřít.“

Trhovci a někteří olomoučtí architekti se shodují, že taková stavba, jak je Palác Morava navržen, by v těsném sousedství historického centra vubec neměla stát. „Takové centrum patří někam na periferii,“ prohlásily shodně architektka Giacintová i prodavačka Finková.

„Je to kompromis mezi spoustou doporučení laické i odborné veřejnosti a různých komisí. Hlavně to ale není hotová práce. Objekt už dnes vypadá zase jinak, než byl prezentován na zastupitelstvu. Kritéria, která zastupitelé stanovili, v přepracování zohledníme,“ reagoval na výtky spoluautor návrhu, olomoucký architekt Pavel Vrba.

Na vyhlášení architektonické soutěže trvali i nekteří zastupitelé. Ačkoli v původních podmínkách bylo, že ji město vyhlásí, pokud pracovní skupina nebude s návrhem investora souhlasit, nestalo se.

„Akutně hrozilo, že si investor svůj záměr rozmyslí, pokud bychom jednání protáhli ješte o soutěž,“ zdůvodnil náměstek Czmero. Zastupitelé pak alespoň prosadili, že se musí změnit fasáda paláce ze směru od Kateřinské ulice a Mlýnského potoka.

Tak jako architekti neuspějí s výzvou k dodatečnému vyhlášení architektonické soutěže, nebudou úspěšní ani trhovci. Budou se muset přestěhovat. Mohou však alespoň navrhnout místo, které by jim vyhovovalo.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

Za zabití tyrana milost nedostal. Chce raději trest smrti než vězení

Antonín Pospíšil z Bedihoště na Prostějovsku u Vrchního soudu v Olomouci, který...

Před dvěma lety Antonín Pospíšil zabil svého tchána, který rodinu roky terorizoval. Ačkoliv se za něj přimluvila celá...Další z rubriky

Kvůli spolužákům se chtěl Štěpán zabít. Teď chce pomáhat šikanovaným

Štěpán Uhlík

Štěpán Uhlík musel na konci osmé třídy změnit základní školu, protože se jeho rodina přestěhovala do jiné obce. Tím...

Angela Merkelová byla pilná studentka, vzpomíná chemik Zahradník

Bývalý předseda Akademie věd a fyzikální chemik Rudolf Zahradník (2.8.2018)

K chemii ho přilákal časopis, ve kterém našel recept na neviditelný inkoust a výbušné kuličky. Téměř devadesátiletý...

VIDEA TÝDNE: Pád mostu v Janově, požár na Ještědu a pařížské pisoáry

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Celý svět v úterý šokovala zpráva o zřícení části dálničního mostu v italském Janově. Bilance tragédie je 43 mrtvých....Najdete na iDNES.cz