Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pákistánští talibanci dobyli zpět město, kde cvičí sebevražedné atentátníky

  13:45aktualizováno  13:45
Pákistánští vládní vojáci v noci na krátko ovládli strategické město Kotkai v oblasti Jižní Vazíristán. Talibanci si ale sídlo Karího Husaina, jenž odpovídá za výcvik sebevražedných atentátníků, nad ránem "vzali" zpět. Univerzitou v Islámábádu mezitím otřásl výbuch, který zabil nejméně čtyři lidi.

Z oblasti bojů v Jižním Vazíristánu utekly desetitisíce lidí (20. října 2009) | foto: AP

Pákistánská armáda zahájila ofenzivu proti radikálům z Talibanu a Al-Kajdy u hranic s Afghánistánem v sobotu po sérii krvavých útoků, které otřásly strategickými místy v Pákistánu. V noci krátce ovládla klíčové město Kotkai.

Útočiště radikálů a zároveň rodiště šéfa pákistánského Talibanu Hakimulláha Mahsúda ale neudržela dlouho. Při protiútoku radikálů přišla podle BBC o provizorní stanoviště. Obec Koktai je přitom důležitým centrem sebevražedných atentátníků. Sídlí tu totiž Karí Husain Mahsúd, který odpovídá za jejich výcvik.

Islámskou univerzitou otřásly výbuchy

Tvrdé boje si podle světových agentur vyžádaly oběti v obou táborech. Jejich počet ale není možné ověřit, protože do oblasti nesmí novináři. Informace tak pocházejí jen z anonymních armádních zdrojů.

Vojáci střeží ulice v pákistánské metropoli Islámábádu (20. října 2009)

Vojáci střeží ulice v pákistánské metropoli Islámábádu (20. října 2009)

"Bezpečnostní síly a rebelové sváděli celou noc zuřivé boje, při nichž padlo 20 islamistických povstalců a čtyři vojáci," řekl vysoký představitel pákistánské armády pod podmínkou anonymity. Boje o Kotkai podle něj stále pokračují.

OFENZIVA PROTI TALIBANU

Pákistánci uzavřeli školy, bojí se únosů

Radikálové ale útočí v šestém nejlidnatějším státu světa, který vlastní jaderné zbraně, i na dalších frontách. Podle expertů nese jejich rukopis i dnešní výbuch na islámské univerzitě v metropoli Islamábádu. Ten si vyžádal čtyři mrtvé a 20 zraněných.

Armáda zahájila informační válku

Pákistánská armáda dnes zahájila s radikály i informační bitvu. V Jižním Vazíristánu shazuje z vrtulníků letáky, v nichž vyzývá příslušníky místního nejmocnějšího kmenu Mahsúdů, aby povstali proti Talibanu.

Mahsúdové tvoří dvě třetiny místního obyvatelstva a z jejich řad se rekrutují nejvyšší vůdci pákistánského Talibanu. Podle odborníků tak zůstanou i nadále loajální vůči povstalcům. Mluvčí Talibanu je podle BBC přesto varoval, že každý náznak spolupráce s vládou bude krutě potrestán.

Boje také provází obrovský exodus obyvatel. Podle informací humanitárních organizací už z oblasti uteklo přes 100 tisíc lidí. Podle všeho by se ale neměla opakovat humanitární katastrofa, která provázela armádní operace v údolí Svát. Tehdy z oblasti utekly miliony lidí.

Vazíristán

Vazíristán je horská oblast na severozápadě Pákistánu na hranicích s Afghánistánem. Je součástí federálně spravovaných kmenových území (FATA). Ústředí zde však fakticky nemá žádnou moc. Z administrativních důvodů byl rozdělen na Severní a Jižní Vazíristán.

Nynější boje se odehrávají v oblasti Jižní Vazíristán. Jde o hornaté území o rozloze 6 620 čtverečních kilometrů s hlavním městem Vana.

V oblasti žije asi půl milionu lidí, převážně nábožensky konzervativních Paštunů. Ti si velice zakládají na své nezávislosti, jsou nepřátelští k jakémukoli vměšování, zároveň však pohostinní k návštěvníkům. Nejmocnější zdejší kmeny jsou Mahsúdové a Vazírové. Z Mahsúdů se rekrutují velitelé Talibanu.

Mapa pakistánské oblasti Vazíristánu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Najdete na iDNES.cz