Na pohřeb přišly statisíce lidí. Bílá dodávka převáží rakev

Na pohřeb přišly statisíce lidí. Bílá dodávka převáží rakev | foto: Reuters

Pákistánci pohřbili zavražděnou Bénazír Bhuttovou

  • 146
Stovky tisíc lidí se přišly v pákistánské provincii Sindh rozloučit s Bénazír Bhuttovou. Političku, kterou včera zavraždil neznámý atentátník, pohřbili v rodinném mauzoleu. Po atentátu se v zemi vzedmula vlna násilí. Na některých místech smí policie bez varování střílet výtržníky.

Ostatky Bhuttové byly do její domovské provincie dopraveny letecky už včera. Na dnešní pohřeb ve vesnici Ghari Khuda Baksh nedaleko Larkany přišly stovky tisíc lidí. Přítomen byl manžel Asíf Alí Zárdarí i tři potomci Bhuttové: 19letý Bilawál, 17letá Bachtawár a 14letá Asífa.

Smuteční procesí prošlo sedmikilometrovou trasu. Rakev zakrývala zeleno-červeno-černá trikolora v barvách Pakistánské lidové strany (PPP). Ulice lemovaly davy lidí, kteří plakali, sténali a v zoufalství se bili do hlavy. "Bhuttová je živá, Bénazír žije," křičeli s pláčem mnozí z nich.

Po modlitbách bylo tělo političky uloženo v rodinném mauzoleu vedle otce Zulfikara Alího Bhutta. Ten byl též pákistánským premiérem. V roce 1977 ho sesadil a o dva roky později popravil generál Zijául Hak.

Před mauzoleem skandoval dav hesla vinící ze smrti Bhuttové pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. "Zničte Mušarafa, zabil naši vůdkyni," křičeli lidé a "Jsme sirotci, Bénazír byla nevinná." "Al-Káida ji nezabila, tomu nevěříme. Zabila ji vláda," křičel jeden z místních vesničanů.

Bhuttovou včera v Rávalpindí zavraždil atentátník. Expremiérku střelil do krku a poté odpálil bombu připásanou na hrudi. K útoku se přihlásila Al-Kajda, ale Bhuttová měla více nepřátel. - více zde

Identita útočníka je neznámá, ale vyšetřovatelé sdělili, že našli jeho hlavu a zrekonstruovali podobu. "Našli jsme také prsty a provádíme testy DNA, abychom je porovnali s hlavou," řekl Saúd Azíz, šéf policie v Rávalpindí.

Politička, která kvůli obviněním z korupce strávila posledních devět let v exilu, vedla před lednovými volbami průzkumy popularity. Po její smrti je otázka, zda se volby v plánovaném termínu opravdu uskuteční. Další opoziční vůdce Naváz Šaríf řekl, že jeho Muslimská liga je bude bojkotovat.

. K atentátu na Bhuttovou se přihlásila Al-Kajda

Vlna násilí
Zejména ve městech propukly po rozšíření zprávy o smrti Bhuttové násilné protesty. V Sindhu dostala policie povolení střílet výtržníky na potkání. V největším pákistánském městě Karáčí, kde Bhuttová vyrůstala a chodila do školy, v noci během nepokojů zemřeli čtyři lidé a desítky byly zraněny. V celé provincii údajně zemřelo už 24 lidí.

V Péšávaru vzplály kanceláře strany, která podporuje prezidenta Parvíze Mušarafa. Pouliční boje probíhají také v Kašmíru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video